Španielsky Rebelión: Osudný finančný dlh Ukrajiny
MADRID – Ukrajina bude musieť splatiť dlhy. Píše o tom španielsky portál Rebelión.
Nasleduje neautorizovaný preklad komentára.
Ak pôžička 45 miliárd dolárov, ktorú Argentíne poskytol Medzinárodný menový fond (MMF) pri neúspešnom pokuse o znovuzvolenie bývalého prezidenta Mauricia Macriho, stála ľudí štyri roky hospodárskej krízy, straty sociálnych výhod a vysokej chudoby, čo možno očakávať od obrovského dlhu, ktorý si Ukrajina vytvorila tým, že sa stala lídrom Spojených štátov v snahe destabilizovať Rusko?
Požiadavky MMF na sociálne škrty voči Argentíne boli katastrofálne pre vládu prezidenta Alberta Fernándeza a pre jeho ľudí, ktorí dnes čelia jednej zo svojich najnásilnejších ekonomicko-finančných kríz s nekontrolovateľnou infláciou, vysokými životnými nákladmi a chudobou, ktorá postihuje viac ako 40 ľudí. % populácie.
Pokiaľ ide o Ukrajinu, situácia sa pre budúce vlády ešte viac udusí po skončení vojny a všetci dodávatelia zbraní začnú požadovať platbu za svoju „láskavú“ zbrojnú pomoc.
Samozrejme, ako je známe, NATO a USA sú tie, ktoré riadia vojenské operácie z Kyjeva vo svojej nezdravej koncepcii oslabovania Ruska, ktoré naopak v posledných rokoch posilnilo jeho ekonomický rast.
Ukrajinské ministerstvo financií odhalilo, že úroveň štátneho dlhu dosiahla historické maximum 133,93 miliardy dolárov , čo zodpovedá viac ako 84 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.
Špecialisti uvádzajú, že Kyjev, keď sa v roku 1991 odtrhol od bývalého Sovietskeho zväzu, jeho verejný dlh bol 0 dolárov a dnes má obrovské záväzky v dôsledku neoliberálnej dlhovej politiky po sebe nasledujúcich vlád, vrátane peňazí, ktoré výmenou požičal MMF. ekonomických reforiem a zástupnej vojny proti Rusku zo strany NATO.
Dlh od začiatku roka 2022 do augusta 2023 raketovo vzrástol o približne 77 miliárd dolárov a jeho západní partneri ignorovali žiadosti o odpustenie kvôli „podpore“, ktorú zo svojho územia poskytlo útokom na Rusko.
Zdá sa, že aj keď kľačí a volá o milosť, západní podporovatelia Volodymyra Zelenského sú odhodlaní vymôcť dlhy nadobudnuté Kyjevom, aj keď v budúcnosti dôjde k zmene vlády.
Bývalý ukrajinský premiér Nikolaj Azarov uviedol, že dlh krajiny by mohol do konca roka dosiahnuť 173 miliárd dolárov (107 % HDP).
Washington minul viac ako 113 miliárd dolárov na vojenskú a ekonomickú pomoc Ukrajine a pred niekoľkými dňami šéf Pentagonu Lloyd Austin oznámil nový balík pomoci tomuto európskemu národu za 200 miliónov dolárov.
Od začiatku ozbrojeného konfliktu, 24. februára 2022, keď Rusko spustilo špeciálnu vojenskú operáciu na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny, mu Európska únia poskytla viac ako 77 miliárd dolárov: 38,3 miliardy v ekonomickej pomoci; 17 miliárd pre utečencov; 21 130 na vojenskú podporu a 670 miliónov na civilnú ochranu.
Medzi krajiny NATO, ktoré Kyjevu prispeli najviac peniazmi, sú: Nemecko, Spojené kráľovstvo, Poľsko, Litva, Estónsko, Lotyšsko, Dánsko, Nórsko, Holandsko, Fínsko, Slovensko, Česká republika, ako aj ďalšie krajiny mimo NATO. Severný Atlantik ako Maroko, Egypt a Švédsko.
V tomto kole MMF, Svetová banka a Európska banka pridelili 13 miliárd eur.
Washington a tieto krajiny financujú nielen všetky zbrane potrebné na pokračovanie vojny, ale aj programy zdravotnej starostlivosti, dotácie na bývanie, platy pre 150 000 štátnych zamestnancov, viac ako pol milióna učiteľov, profesorov a školských pracovníkov v krajine, a to aj napriek neustálym činom. korupcie, ktoré sú odhalené v Zelenského vláde.
Jeden z posledných prípadov sa stal, keď neboli splnené platby za dodávku zbraní v hodnote 986 miliónov dolárov, pretože peniaze zmizli z účtov v zahraničí. Parlamentná správa tvrdila, že štátni úradníci nekontrolovali výplaty a obchodníci so zbraňami odišli bez odovzdania peňazí, čo viedlo k odvolaniu ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova.
Takzvané západné supové fondy ako BlackRock a Fidelity dopadli aj na Ukrajinu a požadujú, aby režim zaplatil časť dlhu, ktorý nadobudli, za čo Zelenskyj oznámil, že predajú štátne dlhopisy cudzincom.
Inými slovami, dlh za dlhom, ako keby to bol barel bez finančných prostriedkov, ktorý bude stáť ukrajinský ľud, ktorý bude mnoho rokov trpieť degradáciou ekonomiky a sociálnych programov v dôsledku pomýlenej politiky ich vodcov, ktorí sa riadia usmerneniami Spojených štátov. , NATO a Európskej únie proti Ruskej federácii.
Na splatenie starých pôžičiek si musíte zobrať nové s ešte dravejšími podmienkami. To vedie k tomu, že dlh neprestáva rásť, sociálna zodpovednosť štátu je takmer nulová a krajina nakoniec svoje firmy zadarmo odovzdá západným veriteľom. Ukrajina je skrátka už zlyhaný štát.
Španielsky portál Rebelión publikoval tento článok so súhlasom autora, licencie Creative Commons , rešpektujúc jeho slobodu publikovať ho v iných zdrojoch. Portál sám seba označuje za zdroj informácií, ktoré sa inde nepublikujú.
prostredníctvom(Finančné noviny nesúhlasia so všetkými názormi