Skupina Led Zeppelin pred 50 rokmi predstavila na koncerte svoj veľký hit, skladbu Stairway To Heaven
LONDÝN – Pred 50 rokmi, 5. marca 1971, v Ulster Hall v Belfaste, vystúpili Led Zeppelin prvýkrát so svojou novou piesňou „Stairway to Heaven“.
Britská rocková skupina Led Zeppelin existovala v rokoch 1968 – 1980. Hrali v nasledovnej zostave: Jimmy Page – gitara, Robert Plant – spev, John Paul Jones – basová gitara, klávesové nástroje a John Bonham – bicie nástroje.
Nikto si vtedy – ani hudobníci, ani diváci – nedokázal predstaviť, že skladba je predurčená k tomu, aby sa stala hymnou a vizitkou skupiny, jednou z najslávnejších, najobľúbenejších a najpopulárnejších piesní v histórii rockovej hudby. Ale aj predmetom jedného z najhlasnejších škandálov a súdnych konaní kvôli obvineniu z plagiátorstva.
Pri dvadsiatom výročí piesne niekto vypočítal, že sa hrala v éteri 2 874 000-krát, čo je spolu 44 rokov neprerušovaného Stairway to Heaven. V roku 1990 spustila rozhlasová stanica v americkom meste Sankt Petersburg na Floride svoj mesačník Led Zeppelin s nepretržitým hraním legendárnej piesne.
V čase premiéry Stairway to Heaven v marci 1971 premiéru bola pieseň stará už takmer rok. Koncept skladby vznikol začiatkom roku 1970, keď sa Led Zeppelin rozhodli vytvoriť nový majestátny hit, ktorá sa dostane do centra pozornosti ich koncertov namiesto čoraz viac ohranej skladby „Dazed and Confused“ z prvého albumu skupiny.
Jimmy Page urobil prvé náčrty gitarovej melódie v osemkanálovom štúdiu zriadenom u neho doma. V rozhovore pre denník New Musical Express uviedol, že nová skladba sa dá natiahnuť na neslýchaných pätnásť minút a bicie Johna Bonhama sa objavia iba v strede piesne. „Chceme vyskúšať niečo nové, s organom a akustickou gitarou, aby sa napätie zväčšovalo a až časom sa premietlo do plne elektrického zvuku,“ uviedol Page.
Jimmy Page a Robert Plant začali na piesni intenzívne pracovať v októbri 1970. Po dlhom turné sa vybrali do Walesu, kde skladali spolu v starom dedinskom dome z osemnásteho storočia, ktorý rodina Plantovcov kúpila v päťdesiatych rokoch. Dom sa vo waleskom jazyku volal Bron-yr-Aur, čo znamená „zlatý kopec“. Stal sa obľúbeným miestom tvorivých aktivít dvoch hlavných skladateľov skupiny.
Práve tu, v tichu dediny, vznikli piesne z albumu Led Zeppelin III, prešpikovaný duchom anglickej ľudovej hudby. Anglickí rockeri na počesť domu pomenovali pieseň „Bron-yr-Aur Stomp“, čím sa domec zvečnil v dejinách hudby. Jimmy Page rozprával, ako spolu sedeli pri krbe a občas doňho hádzali drevo. Zahral melódiu a Robert Plant ceruzkou načmáral text na kúsok papiera.
Tento romantický príbeh dal Stairway to Heaven mystický charakter, akoby ju hudobníkom diktovali samotní duchovia. Potom sa presunuli do iného, nemenej starobylého dedinského domu, Headley Grange, ktorý už bol v anglickom grófstve Hampshire. Obrovský, prašný a zatuchnutý kaštieľ nemal veľa vybavenia, ale akustika bola vynikajúca. A panoval tam pokoj a ticho.
Dom obľubovali anglickí rockoví hudobníci. Fleetwood Mac, Genesis, Bad Company a mnohí ďalší sem pravidelne prichádzali kvôli skúškam a nahrávkam. V Headley Grange sa k Pageovi a Plantovi pripojili John Paul Jones a John Bonham. Pieseň postupne naberala definitívnu podobu. Natáčalo sa v decembri 1970 v londýnskom štúdiu spoločnosti Island.
Kvôli zachovaniu folklórneho charakteru piesne sa v jej vyše štvorminútovom akustickom úvode vynechali nielen bicie, ale aj basgitara. Multiinštrumentalista Jones sa ponúkol, že bude sprevádzať gitary flautami a nahral štyri dopĺňajúce sa stopy. Výsledný zvuk spolu s Pageovou akustickou gitarou dodali piesni priam barokový nádych. A až od piatej minúty v súlade s Pageovým zámerom napätie rástlo. Inštrumentálne a emocionálne vrstvy sa prekrývali jedna cez druhú, aby na konci dosiahli mocného crescenda. Ovzú sa slávnostné „fanfáry“ v podobe Pageovej elektrickej gitary, Bonhamových zúrivých bubnov pulzujúcej Jonesovej basy a Plantovho nebeského falzetu.
Záverečná časť obsahuje všetku nevídanú sila Led Zeppelin, ktorú si fanúšikovia skupiny už zamilovali a ktorá jej právom získala titul priekopníkov hard rocku a zvestovateľov „heavy metalu“. Finále Stairway to Heaven Page prirovnáva k orgazmom. A právom.