SKAU a NKÚ SR: inkluzívny rast, transparentnosť a etické správanie, prínos a význam ESG v praxi

V bratislavskom hoteli Bôrik  bola konferencia „Aktuálne trendy v oblasti vykazovania ESG a praktické aplikácie v SR“ (Environmental, Social, Governance, aspekty životného prostredia, sociálnych vplyvov, riadenia a vedenia podnikov).


Odborná konferencia Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ SR), v spolupráci so Slovenskou komorou audítorov (SKAU), bola „zastrešená“ gesciou Ministerstva financií SR (MF SR). Zúčastnili sa jej kvalifikovaní odborníci a predstavitelia štátnych orgánov, vrátane gestora zákona o účtovníctve a štatutárnom audite, zástupcovia úspešných slovenských firiem, ako aj zástupcovia NKÚ ČR a MF ČR, ktorí prezentovali svoje pohľady na legislatívne rámce a prax v oblasti ESG. V prvej časti konferencie, ktorej cieľom bolo aj vytvorenie platformy na sieťovanie a výmenu skúsenosti z oblasti ESG, sa k téme problematiky ESG a jej význame pre slovenské podniky a verejný sektor vyjadrili predseda NKÚ SR Ľubomír Andrássy, predseda NKÚ ČR Miloslav Kala, štátna tajomníčka MF SR Daniela Klučková, prezident SKAU Milan Mozolák, ako aj členka Európskeho dvora audítorov – Katarína Kaszasová.

Dôležitosť obsahového zamerania potvrdil aj záujem medzinárodnej komunity, ktorá sa pripojila na online stream z konferencie a o úvodné vystúpenie video príspevkom požiadal aj súčasný prezident EUROSAI, štátny konrolór a ombudsman Izraela – Matanyahu Englman.

Význam ESG v praxi

Ťažisko nasledujúcich príspevkov bolo venované praktickému významu ESG, podporujúcemu udržateľný rozvoj a zodpovedné správanie s dôrazom na skutočnosť, aby súčasné generácie prestali žiť a existovať na úkor budúcnosti. Táto výzva sa netýka len Slovenska, prípadne EU, ale v súčasnosti naberá na celosvetovej dôležitosti. V jednotlivých vystúpeniach sa so skúsenosťami s ESG podelili napr. Mária Makrovská – riaditeľka odboru pre legislatívu a metodiku účtovníctva MF SR, Stanislav Kouba – vrchný riaditeľ sekcie daní a ciel MF ČR, ale aj Zdenka Kvasková – členka prezídia SKAU a Igor Šulaj, poradca predsedu NKÚ STR.

Možné aspekty ESG a z nich vyplývajúce príležitosti a výzvy pomenovali počas panelovej diskusie Marek Engel, poverený generálny riaditeľ Inštitútu enviromentálnej politiky MŽP SR a zástupcovia podnikateľskej sféry (SPP a Slovenské elektrárne či zástupca audítorskej spoločnosti Deloitte).

Transparentnosť a etika

V rámci druhej polovice konferencie sa pozornosť prítomných sústredila na sociálne aspekty ESG – inkluzívny rast a zodpovednú spoločnosť, ako aj na tému transparentného riadenia a etického správania. So zaujímavými pohľadmi na danú problematiku vystúpili, Marek Frecer – zástupca audítorskej spoločnosti PWC, Matúš Harakaľ – riaditeľ pre účtové služby a finančné výkazníctvo spoločnosti US Steel Košice, Radovan Pala – zástupca advokátskej kancelárie Taylor Wessing, Danka Daubnerová – corporate ESG product manager Tatra Banky.

Prínos konferencie

Ako na záver poznamenal na margo problematiky aplikácie aspektov životného prostredia, sociálnych vplyvov, riadenia a vedenia podnikov ako aj prínosu tejto konferencie Milan Mozolák, prezident Slovenskej komory audítorov: „Význam ESG je vlastne následok predošlého správania sa celého ľudstva. Bez zodpovednosti voči budúcim generáciám sa ďalej nedá pokačovať v akejkoľvek ľudskej činnosti. Preto najdôležitejšia myšlienka, ktorá zaznela na konferencii je zmena myslenia a prístupu ku všetkému čo robíme a budeme robiť bez ohľadu na to, či to je súkromný, alebo verejný sektor, respektíve každý jednotlivec. V praxi to už teraz znamená zmenu podmienok napríklad pri získavaní zdrojov financovania, adaptácie na legislatívne zmeny a zvyšujúcu sa reguláciu. Konferencia, zameraná práve na problematiku ESG bola výbornou platformou pre všetkých zúčastnených odborníkov na výmenu skúseností s najnovšími trendami a prístupmi.“

ESG (Environmental, Social, Governance) – predstavuje kľúčový rámec pre hodnotenie udržateľnosti a etického dopadu investícií a podnikových aktivít. Tento koncept sa stal neoddeliteľnou súčasťou moderného podnikania, kde environmentálne kritériá hodnotia, ako spoločnosti riadia svoje emisie skleníkových plynov, spotrebu vody a nakladanie s odpadom. Spoločenské kritériá zahŕňajú aspekty týkajúce sa vzťahov so zamestnancami, zákazníkmi, komunitami a dodávateľským reťazcom, pričom sa kladie dôraz na sociálnu zodpovednosť a inkluzivitu. Kritériá správy a riadenia sa zameriavajú na transparentnosť, etiku, vedenie spoločnosti a vzťahy so zainteresovanými stranami, čo podporuje dlhodobú udržateľnosť a zodpovedné riadenie. Medzi hlavné environmentálne aspekty ESG patrí redukcia uhlíkových emisií, efektívne využívanie zdrojov, ochrana biodiverzita prevencia znečistenia. Spoločnosti sa zameriavajú na znižovanie svojej uhlíkovej stopy implementáciou technológií na úsporu energie, prechodom na obnoviteľné zdroje energie a optimalizáciou prevádzkových procesov.