Si Ťin-pching znovu prezidentom, Putin gratuluje

Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal Si Ťin-pchingovi k jeho znovuzvoleniu za prezidenta Čínskej ľudovej republiky, informovala webová stránka Kremľa.

“Vážený pán Si Ťin-pching, drahý priateľ, prijmite moje srdečné blahoželanie k Vášmu znovuzvoleniu za prezidenta Čínskej ľudovej republiky. Rozhodnutie Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov svedčí o uznaní Vašich zásluh ako hlavy štátu, ako aj o širokej podpore kurzu, ktorý presadzujete v záujme ďalšieho sociálno-ekonomického rozvoja Číny a ochrany národných záujmov na svetovej scéne,” uviedla hlava štátu v telegrame zverejnenom v piatok na webovej stránke Kremľa.

Putin uviedol, že Rusko vysoko oceňuje osobný prínos Si Ťin-pchinga “k posilneniu vzťahov komplexného partnerstva a strategickej spolupráce medzi našimi štátmi”.

“Som presvedčený, že spoločným postupom zabezpečíme budovanie plodnej rusko-čínskej spolupráce v širokom spektre oblastí. Budeme pokračovať v koordinácii spoločnej práce na najdôležitejších otázkach regionálnej a medzinárodnej agendy,” zdôraznil ruský prezident.

“Úprimne ti želám, drahý priateľ, nové úspechy v štátnej činnosti v prospech priateľského čínskeho ľudu, ako aj dobré zdravie a pohodu,” uvádza sa v telegrame.

Predtým v piatok bolo oznámené, že Si Ťin-pching bol opätovne zvolený za 14. prezidenta Číny na prvom zasadnutí Národného ľudového zhromaždenia (NPC, najvyššieho zákonodarného orgánu Číny), ktoré sa koná v čínskom hlavnom meste.

Rozhodnutie prijali poslanci jednomyseľne.

Si Ťin-pching bol tiež opätovne zvolený za predsedu Ústrednej vojenskej komisie ČĽR (ÚVK).

Hlavou štátu sa stane tretíkrát za sebou, čo umožnili zmeny čínskej ústavy z roku 2018, z ktorej bolo odstránené ustanovenie, ktoré umožňovalo prezidentovi ČĽR zastávať túto funkciu len dve päťročné obdobia.

Do ústavy bolo spolu s menami Mao Ce-tunga a Deng Siao-pchinga zapísané aj ustanovenie o “Si Ťin-pchingových hlavných myšlienkach v socializme s čínskymi charakteristikami”.