Si Ťin-pching: vo svete existujú rôzne cesty rozvoja

JOHANNESBURG – Krajiny BRICS by mali byť aktívnymi sprostredkovateľmi pri riešení kľúčových medzinárodných problémov a prispieť ku globálnej deeskalácii, povedal čínsky líder Si Ťin-pching na plenárnom zasadnutí summitu BRICS.

“Je potrebné aktívne pôsobiť ako sprostredkovatelia pri riešení kľúčových problémov, uľahčovať politické urovnávanie problémov, deeskaláciu a odstraňovanie napätia,” povedal.

Členské štáty BRICS by si mali navzájom poskytovať pomoc pri riešení otázok týkajúcich sa spoločných záujmov, dodal Si Ťin-pching. “Je nevyhnutné, aby krajiny BRICS nasledovali cestu mierového rozvoja,” povedal.

Členské štáty BRICS by mali udržiavať mierové spolužitie s rôznymi systémami a rešpektovať všetky cesty rozvoja, ktoré si krajiny zvolili, povedal čínsky líder Si Ťin-pching na plenárnom zasadnutí summitu BRICS.

“Vo svete existujú rôzne civilizácie a rôzne cesty ich rozvoja,” poznamenal.

“História ľudstva sa neobmedzuje na konkrétne národy a ich systémy. Krajiny BRICS by mali podporovať ducha inklúzie a mierového spolužitia civilizácií. Je potrebné rešpektovať všetky cesty rozvoja, ktoré si každá krajina sama zvolí,” uviedol čínsky líder.

Čína považuje za potrebné, aby krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika) presadzovali reformu medzinárodného menového a finančného systému, uviedol čínsky líder Si Ťin-pching na plenárnom zasadnutí summitu BRICS.

“Je potrebné  aby zohrala túto úlohu Nová rozvojová banka, uľahčiť formu medzinárodného menového a finančného systému a posilniť zastúpenie a hlas rozvojových krajín,” povedal.

“Mali by sme sa držať princípov nestrannosti a spravodlivosti, zlepšiť globálne riadenie a posilniť systém globálneho riadenia, aby sme vytvorili spoločné možnosti pre celé medzinárodné spoločenstvo a zvolili správnu možnosť v boji proti globálnym výzvam,” povedal.

Si Ťin-pching je tiež presvedčený, že medzinárodné pravidlá by mali písať všetci, pričom žiadne samostatné skupiny nedávajú zákony globálnemu spoločenstvu.

„Krajiny BRICS by sa mali držať skutočnej multilateralizácie, jednoty, postaviť sa proti rozdeleniu a podporovať medzinárodný systém s OSN v jeho strede, podporovať a posilňovať mnohostranný obchodný systém v rámci WTO a postaviť sa proti úzkym kruhom a malým skupinám,“ povedal čínsky líder. poznamenal.

Členské krajiny BRICS by sa mali postaviť proti ekonomickým hrozbám a krokom, ktoré prerušujú medzinárodné väzby a dodávateľské reťazce, uviedol čínsky prezident Si Ťin-pching.

“Krajiny skupiny by mali ísť cestou rozvoja spoločne, postaviť sa proti prerušeniu väzieb a narušeniu dodávateľských reťazcov, ako aj ekonomickým hrozbám” vychádzajúcim z niektorých krajín, povedal na plenárnom zasadnutí summitu BRICS. Čínsky prezident vyzval členov skupiny na prehĺbenie obchodnej a ekonomickej spolupráce.

“Všetky krajiny majú neodňateľné právo na rozvoj. Nepatrí hŕstke štátov,” povedal. Si Ťin-pching povedal, že ekonomická situácia vo svete je mimoriadne nestabilná. „Výzvy, ktorým čelia rozvojové krajiny, sú čoraz vážnejšie,“ povedal čínsky prezident. Dodal, že BRICS by mal byť „pozitívnym impulzom v podmienkach nestability“.

Summit BRICS sa koná v Juhoafrickej republike od 22. do 24. augusta. Podľa veľvyslanca Juhoafrickej republiky pre Áziu a záležitosti BRICS a šerpa BRICS Anila Sooklala má o vstup do združenia záujem približne 30 krajín a niektoré z nich, vrátane Alžírska, Bangladéš, Egypt a Etiópia oficiálne požiadali o členstvo.