Šéf Fed Powell varuje pred vyššou infláciou a nezamestnanosťou v USA kvôli Trumpovým clám

WASHINGTON – Guvernér americkej centrálnej banky Jerome Powell komentoval nedávne clá, o jeho vyjadreniach akcie ďalej klesli.

 

Nové clá prezidenta Donalda Trumpa sú “väčšie, než sa očakávalo” a ekonomické dôsledky, vrátane vyššej inflácie a pomalšieho rastu, budú tiež pravdepodobne rovnaké, povedal 4. apríla predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell. Jeho komentáre poukázali na potenciálne zložitý súbor rozhodnutí, ktorým čelí americká centrálna banka.

“Čelíme veľmi neistým vyhliadkam so zvýšenými rizikami vyššej nezamestnanosti a vyššej inflácie,” čo podkopáva cieľ Fedu udržať infláciu pod 2 % a maximalizovať zamestnanosť, povedal Powell.

Powell prehovoril, keďže globálne finančné trhy už omdleli, pričom index S&P 500 klesol približne o 10 %, odkedy Trump v stredu 2. apríla oznámil sériu nových ciel na obchodných partnerov po celom svete. Akcie po zverejnení Powellových komentárov zrýchlili pokles.

Menová politika

Fed má čas počkať na ďalšie údaje, aby rozhodol, ako by mala menová politika reagovať, ale centrálna banka sa zameria na to, aby zabezpečila, že inflačné očakávania zostanú na správnej ceste, najmä ak Trumpove dovozné clá vyvolajú trvalejší nárast cenových tlakov, povedal.
Hoci clá pravdepodobne povedú prinajmenej k dočasnému zvýšeniu inflácie, je možné, že ich účinky budú trvalejšie,“ povedal Powell.

 

“Aby sme sa vyhli takémuto výsledku, bude potrebné udržať dlhodobé inflačné očakávania na stabilnej úrovni. Našou zodpovednosťou je udržať dlhodobé inflačné očakávania stabilné a zabezpečiť, aby sa jednorazové zvýšenie cien nestalo pretrvávajúcim problémom inflácie,” povedal.

Powell povedal, že úlohou Fedu nie je komentovať politiku Trumpovej administratívy, ale reagovať na to, ako by mohla ovplyvniť ekonomiku, ktorú on a jeho kolegovia ešte pred niekoľkými týždňami považovali za „sladké miesto“ s klesajúcou infláciou a nízkou nezamestnanosťou.

„Neistota je vysoká,“ odpovedal Powell na otázku moderátorov podujatia, na ktorom hovoril. “Dozvedeli sme sa, že tarify sú vyššie, ako sa očakávalo, vyššie, ako predpovedali takmer všetci prognostici,” a že teraz nie je jasné, ako to celé dopadne.

Powellove komentáre podčiarkli napätie, ktoré Fed vidí medzi „tvrdými údajmi“, ktoré zostávajú stabilné (v marci ekonomika vytvorila 228 000 pracovných miest a miera nezamestnanosti bola 4,2 %) a „mäkkými údajmi“, ako sú prieskumy a rozhovory s obchodnými kontaktmi, ktoré poukazujú na prichádzajúce spomalenie.

“Pozorne sledujeme toto napätie medzi tvrdými a mäkkými údajmi. Keď budú nové politiky a ich pravdepodobné ekonomické dôsledky jasnejšie, budeme lepšie chápať ich dôsledky pre ekonomiku a menovú politiku,” povedal Powell.

„Hoci neistota zostáva vysoká, teraz je jasné, že zvýšenie ciel bude výrazne väčšie, ako sa očakávalo,“ povedal. “To isté bude pravdepodobne platiť pre ekonomický dopad, ktorý bude zahŕňať vyššiu infláciu a pomalší rast.”

“Sme vo výhodnej pozícii na to, aby sme pred zvažovaním akýchkoľvek úprav našej politickej pozície počkali na väčšiu jasnosť. Je príliš skoro povedať, aká bude správna cesta menovej politiky.”

Ekonomika a inflácia – čo preváži?

Komplexný súbor rizík rastu cien, aj keď sa ekonomika oslabuje, je v komentároch Fedu čoraz zreteľnejší, keď sa rozsah Trumpových colných plánov stáva jasnejším a ostatné krajiny reagujú.

Čína oznámila odvetné clá vo výške 34 % na všetok americký tovar, obmedzenia vývozu nerastných surovín kritických pre technologický priemysel a ďalšie opatrenia vrátane obmedzení dovozu kurčiat chovaných v USA, čím prikývla na podporu Trumpa v poľnohospodárskych oblastiach krajiny.

Predstavitelia administratívy doteraz bagatelizovali pokles akciových trhov, najhorší od začiatku pandémie COVID-19, ako to bude niekedy v budúcnosti potrebné pre ekonomický rast USA.

Odvetné opatrenia zo strany iných krajín, v tomto prípade jedného z najväčších obchodných partnerov Spojených štátov a zdroja mnohých obchodných krívd medzi americkými politikmi oboch politických strán, sú jedným z kanálov, cez ktorý predstavitelia Fedu tvrdia, že Trumpove dovozné clá by mohli viesť k trvalejšej inflácii.

Napriek absencii klasickej „stagflácie“, predsedníčka Fedu Adriana Kuglerová tento týždeň povedala: „Už teraz vidíme určité riziká rastu inflácie a skutočný nárast inflácie… Mohli by sme tiež vidieť mierne spomalenie“ celkovej ekonomiky v budúcnosti.

Podpredseda Fedu Philip Jefferson 3. apríla poznamenal, že „významná obchodná neistota“ by mohla ovplyvniť výdavky domácností a podnikov, zatiaľ čo predsedníčka Fedu Lisa Cooková uviedla, že inflačné očakávania vzrástli „dokonca aj pred včerajšími väčšími než očakávanými oznámeniami o obchodnej politike“.

Očakávané napätie medzi spomaľujúcim sa rastom a rastúcimi cenami môže FEDu zabrániť, aby podnikol kroky, kým nebude jasné, ktorý trend bude prevládať.

Zdá sa, že futures so sadzbou Fedových fondov očakávajú, že budú dominovať riziká poklesu rastu.

Trhy teraz očakávajú, že Fed tento rok zníži úrokové sadzby o štyri štvrtiny percentuálneho bodu, z troch pred zavedením Trumpových ciel, a niektoré odhady naznačujú, že dovoz by sa v dôsledku toho mohol zdaniť v priemere 27 %, čo je pokles z približne 2,5 % na konci Bidenovej vlády.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.