SDR: summit o novom globálnom finančnom pakte

PARÍŽ – Medzinárodný menový fond by mal jednoducho vytlačiť bilióny dolárov a potom ich distribuovať do všetkých krajín sveta.

Táto myšlienka bola vyjadrená na summite o novom globálnom finančnom pakte, ktorý sa konal 22. až 23. júna v Paríži.

Bohaté krajiny a krajiny so strednými príjmami podľa Axios nebudú môcť využívať peniaze, ale chudobné krajiny áno. Takéto doplnenie ich devízových rezerv by mohlo mať potenciál transformovať nielen národné ekonomiky, ale aj globálnu klímu.

Akcionármi MMF sú vlády, ktoré majú jedinečné právo „tlačiť“ peniaze, a najmä vytvárať špeciálne práva čerpania (SDR, anglicky Special Drawing Rights, SDR), ktoré sú najbližšie k medzinárodnej mene.

Ako uvádza publikácia, v histórii na to existujú príklady. MMF pridelil svojim členom v rokoch 1970 – 1972, 1979 – 1981 a 2009 relatívne skromné ​​sumy SDR. Potom, v roku 2021, došlo k obrovskému rozdeleniu 650 miliárd dolárov, čo sa ukázalo ako úžasne úspešné.

Chudobné krajiny a krajiny so strednými príjmami využili neočakávané prostriedky na odpustenie dlhu a financovanie vládnych výdavkov.

Bohaté krajiny „presmerovali“ časť (ale nie väčšinu) svojich výdavkov do chudobných krajín. USA vymenili časť svojich dolárov za SDR a teraz platia úroky z týchto SDR.


Napríklad simultánna iniciatíva na pozastavenie dlhovej služby umožnila niektorým veľmi zadlženým chudobným krajinám pozastaviť úroky z dlhu vo výške 6,9 ​​miliardy dolárov na dva roky. Tie isté krajiny dostali 26,3 miliardy dolárov v nových SDR, aby ich mohli minúť podľa vlastného uváženia.

Nové rozpočtové prostriedky SDR budú pravdepodobne prichádzať v ročných splátkach okolo 500 miliárd dolárov, ako navrhla barbadoská premiérka Mia Mottleyová.

Takýto veľký a predvídateľný tok financií by umožnil najchudobnejším krajinám sveta – krajinám, ktoré nemôžu tlačiť bilióny dolárov prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania – súčasne bojovať proti chudobe a klimatickým zmenám.

Vzhľadom na to, že rozvojový svet potrebuje nové investície okolo 4 biliónov dolárov ročne, významná ročná alokácia SDR by mohla znamenať rozdiel.

„Svet chce, aby to MMF urobil znova,“ hovorí Mark Weisbrot z Centra pre ekonomický a politický výskum. “Blokuje to len americké ministerstvo financií.”