Saudská Arábia a Rusko v pluse z nízkej ťažby

MOSKVA / RIJÁD – Ropa značky Brent by mohla dosiahnuť 100 dolárov za barel po tom, čo dvaja členovia OPEC+ urobili riskantné rozhodnutia o znížení produkcie.

Saudská Arábia a Rusko v posledných mesiacoch zbierali ďalšie miliardy dolárov na príjmoch z ropy, a to aj napriek znižovaniu produkcie po znižovaní cien ropy prudko stúpajúcich.

Ide o riskantnú stratégiu z finančného aj politického hľadiska. Zdá sa však, že sa to vypláca a prináša ovocie dvom popredným členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencom na čele s Ruskom, spoločne známym ako kartel OPEC+. Poradenská spoločnosť Energy Aspects odhaduje, že zvýšenie cien viac ako vykompenzuje pokles tržieb.

Prílev financií pomáha saudskoarabskému korunnému princovi Mohammedovi bin Salmánovi financovať drahé domáce projekty a pokračovať v kampani za budovanie vplyvu v zahraničí prostredníctvom investícií. Dodatočné prostriedky tiež umožňujú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi pokračovať vo vojenskej operácii na Ukrajine.

Výnosy Saudskej Arábie z ropy by mohli v tomto štvrťroku v porovnaní s obdobím apríl-jún vzrásť o takmer 30 miliónov dolárov denne, čo predstavuje približne 5,7 %, ukazuje analýza Energy Aspects. Za tri mesiace by to bolo približne 2,6 miliardy USD.Podľa údajov sa ruské príjmy z ropy pravdepodobne zvýšia o približne 2,8 miliardy USD.

Niektorí experti sa domnievajú, že tieto úspechy by mohli podnietiť kartel, aby zvážil ďalšie obmedzenie globálnych dodávok.

„OPEC+ má vo všeobecnosti situáciu pod kontrolou. Môžete sa staviť, že škrty budú pokračovať,“ povedal Saad Rahim, hlavný ekonóm spoločnosti Trafigura.

Kartel v posledných mesiacoch zvyšoval tlak na ropné trhy, ale až donedávna boli jeho kroky kompenzované obavami z globálnej recesie a pomalého ekonomického rastu v Číne, ktorý držal ceny ropy v pomerne úzkom rozmedzí.

Vlani v októbri členovia uviedli, že znížia ťažbu o 2 milióny barelov denne, čo je najväčšie zníženie od začiatku pandémie. V máji malá skupina na čele so Saudskou Arábiou opäť obmedzila ťažbu o viac ako 1 milión barelov denne. V júli kráľovstvo znížilo produkciu o ďalších 1 milión barelov denne. Saudská Arábia a Rusko 5. septembra oznámili plány na predĺženie škrtov do konca roka.

Globálny benchmark Brent v tomto štvrťroku vyskočil o 25 % a v posledných dňoch sa obchodoval za 95 USD za barel, potom mierne klesol. Najaktívnejšie obchodovaný kontrakt sa v utorok uzavrel na úrovni 92,43 USD. Experti OPEC+ predpovedajú globálny deficit 3,3 milióna barelov denne vo štvrtom štvrťroku a mnohí analytici ropy teraz očakávajú, že Brent čoskoro dosiahne 100 dolárov za barel.

„Už to nie je taká odvážna predpoveď,“ povedala Livia Gallarati, analytička ropných trhov v Energy Aspects. — Ceny budú stúpať. V podstate sa vytvára nedostatok dodávok.“

tratégia znižovania produkcie je plná rizika, pretože hlavný producent ropy by mohol stratiť podiel na trhu v prospech konkurentov a ak nedostatok nepovedie k vyšším cenám, môže utrpieť výrazný pokles tržieb. Vysoké ceny energií tiež nenachádzajú podporu vo Washingtone, pretože by mohli zvýšiť inflačný tlak na americkú ekonomiku.

Ropa pomáha financovať výdavky

Saudská Arábia a Rusko majú podľa Rystad Energy nízke výrobné náklady, vlani v priemere 9,30 USD a 12,80 USD za barel. To znamená, že väčšinu príjmov z vývozu ropy možno premeniť na zisky.

Vyššie ceny sú vítané v Saudskej Arábii, ktorá zaznamenala niekoľko boomov a pádov v dôsledku výkyvov na ropnom trhu, ktoré ovplyvňujú úspešnosť jej rozvojových projektov.

Krajina zvýšila kapitálové výdavky a podľa Capital Economics vynaložila v prvej polovici roku 2023 na investície o 37 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Začali sa práce na megaprojekte v hodnote 500 miliárd dolárov, ktorý má byť dokončený do roku 2030: nový mestský štát Neom, ktorý má mať veľkosť Massachusetts.

Medzinárodný menový fond vypočítal, že rovnovážna cena ropy v Rijáde na vyrovnanie rozpočtu kráľovstva je približne 81 dolárov za barel. Ak sa Saudská Arábia bude naďalej snažiť prilákať zahraničné investície do projektov ako Neom, bod zlomu by sa mohol priblížiť k 100 dolárom, hovoria analytici.

Rusko zároveň vynakladá veľa peňazí na vojenské operácie na Ukrajine. Výdavky v prvom štvrťroku vzrástli o 35 %, takmer o dva bilióny rubľov alebo približne 20,7 miliardy dolárov, v porovnaní s minulým rokom, podľa Oxford Economics. Vláda od polovice minulého roka hospodári s rozpočtovým deficitom.

Najpopulárnejšia ruská ropa Urals sa v posledných dňoch obchoduje nad 75 USD za barel. To je nad priemerom 56 dolárov za druhý štvrťrok, ktorý uvádza ruská centrálna banka, a tiež nad cenovým stropom 60 dolárov, ktorý stanovila skupina G7 na obmedzenie ruských príjmov z ropy. Kremeľ minulý týždeň zakázal vývoz motorovej nafty a benzínu, čím ešte viac obmedzil globálne dodávky energie. Globálne ceny nafty vyskočili kvôli obavám z nižších objemov na už aj tak napätom trhu.

„Rusko opäť používa energiu ako zbraň,“ povedala Helima Croft, šéfka komoditnej stratégie v RBC Capital Markets. “Vzhľadom na vážny nedostatok na trhoch s ropnými produktmi je to skutočne problém.”

Podľa denníka The Wall Street Journal je zákaz spôsobený aj sporom medzi Kremľom a ropnými spoločnosťami vrátane Rosneftu pre nedostatok paliva.

Niektorí ekonómovia však predpovedajú pomalší rast Saudskej Arábie a Ruska v dôsledku zníženia produkcie. Ale to je do značnej miery spôsobené spôsobom, akým sa počíta reálny alebo o infláciu upravený hrubý domáci produkt, povedal James Swanston, ekonóm Capital Economics. Tento ukazovateľ ekonomickej produktivity sa podľa neho počíta s prihliadnutím na objemy, nie ceny.

„Ak sa len pozriete na ceny ropy, výhľad vyzerá jasnejšie,“ dodal Swanston. “Nemôže to zásadne zmeniť ekonomickú situáciu, ale umožní im to naďalej míňať.”

(Pripravené  na základe materiálov z The Wall Street Journal)