Saudi a Rusi naklonili cenu ropy vo svoj prospech
LONDÝN – Ropa zaznamenala druhý týždenný nárast po tom, ako lídri OPEC+ Saudská Arábia a Rusko znížili dodávky a zásoby ropy v USA klesli.
Ceny ropy v piatok rástli druhý týždeň po sebe, keďže silný dopyt viedol k väčšiemu než očakávanému poklesu zásob ropy v USA, čo vykompenzovalo obavy zo zvýšenia úrokových sadzieb v USA.
Futures na ropu Brent o 06:15 GMT vzrástli o 45 centov, teda o 0,6 %, na 76,97 USD za barel a americká ropa West Texas Intermediate o 44 centov, teda tiež o 0,6 %, na 72,24 USD za barel.
Oba benchmarky mali druhý týždeň po sebe vzrásť o približne 2 %.
Benchmark je štandard, s ktorým sa niečo porovnáva. Investori používajú benchmarky na meranie výkonnosti cenných papierov, podielových fondov, fondov obchodovaných na burze, portfólií alebo iných investičných nástrojov.
Zásoby ropy v USA klesli viac, ako sa očakávalo, v dôsledku vysokého dopytu rafinérií, zatiaľ čo zásoby benzínu výrazne klesli po zvýšení počtu vozidiel na cestách minulý týždeň, uviedol vo štvrtok Úrad pre energetické informácie.
Stalo sa tak po tom, ako poprední vývozcovia ropy Saudská Arábia a Rusko v auguste oznámili nové kolo znižovania ťažby. Zníženia teraz predstavujú viac ako päť miliónov barelov denne, teda 5 % celosvetovej produkcie ropy.
Rast cien ropy však obmedzovali zvýšené očakávania, že americká centrálna banka na svojom zasadnutí v dňoch 25. až 26. júla pravdepodobne zvýši úrokové sadzby po tom, ako v júni zostali na stabilnej úrovni 5 % až 5,25 %.
Zdroje blízke OPEC-u uviedli, že OPEC pravdepodobne zachová svoj optimistický pohľad na rast dopytu po rope v budúcom roku, keď koncom tohto mesiaca zverejní svoju prvú prognózu, v ktorej predpovedá spomalenie oproti tomuto roku, ale stále nadpriemerný rast.
Vyššie úrokové sadzby zvyšujú náklady na pôžičky pre podniky a spotrebiteľov, čo by mohlo spomaliť hospodársky rast a znížiť dopyt po rope. Investori budú budúci týždeň hľadať informácie o budúcom vývoji sadzieb v údajoch o inflácii v USA a Číne.
Saudská Arábia výrazne zvýšila cenu svojej ropy pre Európu a Stredomorie po tom, ako oznámila predĺženie jednostranného zníženia dodávok o 1 milión barelov denne až do augusta. Okrem toho Rusko uviedlo, že zníži vývoz o pol milióna barelov, hoci produkcia sa nezníži.
V USA oficiálne údaje ukázali, že celoštátne zásoby ropy klesli už tretí týždeň, a to o 1,5 mil. barelov, čím dosiahli najnižšiu úroveň od konca januára. Klesli aj zásoby ropy v kľúčovom sklade v Cushingu v Oklahome, ako aj zásoby benzínu a destilátov.
Ropa v tomto roku klesla o 10 % v dôsledku sprísňovania menovej politiky, slabého oživenia v Číne a stabilného ruského vývozu, ktorý zaťažuje futures. Tento týždeň vzrástla napriek rozsiahlemu poklesu iných rizikových aktív, keďže robustné údaje o zamestnanosti v USA potvrdili očakávania, že Federálny rezervný systém bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.
Zvýšenie oficiálnych predajných cien Saudskou Arábiou je “znakom vyššieho dopytu”, uviedol Charu Chanana, trhový stratég spoločnosti Saxo Capital Markets Pte v Singapure.
(Na základe informacií Bloomberg a Thompson Reuters)