Salvador ako prvá krajina na svete zaviedla bitcoin
SAN SLAVADOR – Malá latinskoamerická krajina zrazu stojí v čele globálnej finančnej revolúcie tým, že bitcoin sa stal štátnou menou. Obyvatelia Salvadoru teraz si môžu užívať všetky pôžitky z vyspelej technológie tým, že zaplatia za svoju rannú kávu kryptomenou.
Úrady sa vážne domnievajú, že prechod na bitcoin bude silným impulzom pre ekonomiku. Skeptici zastúpení Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Svetovou bankou sú naopak presvedčení, že takýto riskantný krok prináša štátu len ďalšie hrozby. Salvádorské orgány tiež neberú ohľad na názor občanov – početné protesty a verejná mienka boli jednoducho ignorované.
NÁDEJE
Pred Salvádorom sa žiadna krajina na svete neodvážila uznať bitcoin za zákonné platidlo. Teraz budú všetky organizácie povinné prijímať kryptomenu tu, bude možné s ňou platiť dane a pre občanov budú otvorené špeciálne peňaženky. Orgány krajiny už nakúpili bitcoiny za takmer 26 miliónov dolárov (asi 1,8 miliardy rubľov) a v budúcnosti sa chystajú nakúpiť ešte viac.
Aby sa občania stali plnohodnotným členom národnej siete bitcoinov, stačí si stiahnuť aplikáciu Chivo. Registrácia otvorí prístup k vašej osobnej peňaženke, ktorá bude obsahovať uvítací bonus – 30 dolárov. Výmena bitcoinov za doláre a naopak by nemala byť problémom – úrady majú v úmysle nainštalovať 200 špeciálnych bankomatov a otvoriť ďalších 50 servisných pobočiek. Teraz môžete platiť kryptomenou v McDonald’s, Pizza Hut a Starbucks.
VÝMENA
Podľa zákona je kurz bitcoinu k doláru voľne stanovený trhom, výmena nepodlieha dani z kapitálových výnosov a náklady na konverznú províziu preberá vláda. Zákon zároveň neupresňuje, či za nedodržanie pravidiel hrozí nejaký postih, a úrady tvrdia, že používanie bitcoinu je voliteľné. Bude sa používať na rovnakej úrovni ako dolár, pretože krajina nemá vlastnú menu: v roku 2004 bola národná kolónia stiahnutá z obehu a teraz v krajine koluje americký dolár. Príčinami opustenia vlastných peňazí bola vysoká inflácia, prudké skoky v kurze a systémové problémy v ekonomike ako celku.
Prezident Nayib Bukele trvá na zavedení kryptomeny na záchranu ekonomiky. Verí, že bitcoin pomôže zlepšiť život miliónom ľudí, pričom takmer 70 percent Salvadoranov je teraz bez bankových účtov a 34 percent Salvadorčanov nepoužíva internet. Väčšina občanov je zamestnaná v neformálnom sektore hospodárstva. Jeho prosperita je daná geografickou polohou krajiny: je považovaná za miesto predstavujúce prepravu drog z Južnej Ameriky do Severnej Ameriky. Salvádorom prejde v priemere až päť ton kokaínu ročne.
PREVODY ZO ZHRANIČIA
Krajina je tiež silne závislá na remitenciách, teda platieb ľudí čo pracujú v zahraničí. Pracovní migranti zarábajú takmer štvrtinu salvadorského HDP (24 percent alebo 6 miliárd dolárov). Každý presun do vlasti však podľa úradov podlieha provízii, podľa nich kvôli nim ekonomika krajiny stráca od 170 do 400 miliónov dolárov ročne. Tento problém by mal pomôcť vyriešiť bitcoin. “Finančné začlenenie nie je len morálnym imperatívom, ale aj spôsobom, ako oživiť ekonomiku krajiny, poskytnúť prístup k úverom, úsporám, investíciám a bezpečným transakciám,” uviedla 40-ročná hlava štátu, prezývaná prezidentom tisícročia.
Keďže Salvador nemá vlastnú menu, je úplne závislý od hospodárskej politiky USA a potrebuje alternatívy. Zavedenie bitcoinu ako oficiálneho platobného prostriedku umožňuje salvádorským úradom poskytnúť občanom alternatívu k doláru, a tým znížiť riziká, ktoré ekonomika krajiny preberá.
PODPORA
V budúcnosti sa Salvador môže zmeniť na kryptomenový daňový raj. V dôsledku ekonomických subjektov budú existovať kurzové rozdiely a menové riziká. Salvadorská ekonomika zjavne nie je najväčšia na svete. Týchto ekonomických subjektov je menej, ako keby veľká krajina s výkonnou ekonomikou oznámila takýto prechod. “
Zavedenie nového systému však neprebehlo bez problémov. Napriek príprave mali používatelia problémy so sťahovaním aplikácie, takže museli používať ďalšie servery.
Hlavným problémom bitcoinu je jeho volatilita. Deň pred prijatím zákona sa „gaučoví investori“ z Redditu rozhodli podporiť Salvador a začali aktívne nakupovať kryptomenu, čím urýchlili jej hodnotu na 52,5 tisíc dolárov – maximálne do mája 2021. Ich poistka však dlho nestačila: v ten istý deň cena bitcoinu klesla na 46,8 tisíc dolárov za mincu. Kapitalizácia trhu s kryptomenami klesla o takmer 300 miliárd dolárov. Zákon bol prijatý 7. septembra a už 8. 8. kurz bitcoinu klesol pod 43 -tisíc dolárov, straty Salvádora boli vtedy odhadované na 3 milióny dolárov. Bukele a jeho priaznivci vinili pokles Medzinárodného menového fondu (MMF).
PROSTESTY
Miestni obyvatelia nezdieľali optimizmus úradov ohľadom perspektívy bitcoinu, aj keď prezidenta podporuje väčšina občanov. Koncom augusta sa v hlavnom meste San Salvador konali demonštrácie proti uznaniu kryptomeny. Občania sa obávali, že schválenie bitcoinu povedie k zvýšenej korupcii a mnohí sa tiež obávali, že teraz budú musieť poberať dôchodky v nestabilnej mene.
Pouličné protesty však nehrali žiadnu úlohu: zákon bol prijatý tak či tak, napriek tomu, že takmer tretina obyvateľov krajiny vôbec nevie, čo sú to bitcoiny. Nedávny prieskum verejnej mienky Univerzity Strednej Ameriky (UCA) zistil, že väčšina Salvadorčanov nesúhlasí s legalizáciou bitcoinov, nevie, ako ich používať a verí, že reforma bude v prvom rade prospešná pre úradníkov, zahraničných investorov a najbohatších ľudí.
PROTI VŠETKÝM
Protesty pokračovali 8. septembra 2021, pričom stovky odporcov reformy sa zhromaždili pred Najvyšším súdom v San Salvadore. Podľa opozičného politika Johnnyho Wrighta Saula bol dokument prijatý v zhone. “Zákon o bitcoine bol schválený v parlamente bez akejkoľvek diskusie.” Prijatie trvalo iba asi päť hodín. Štát tieto platby podporuje a preberá na seba riziko, ale v konečnom dôsledku sú všetkými daňovými poplatníkmi štát, “povedal.
Salvadorské úrady nevzali do úvahy len názory vlastných občanov, ale ani varovania finančných regulátorov. Napríklad v MMF bolo uznanie bitcoinu za oficiálnu menu označované za nebezpečné. Fond trval na tom, že štát riskuje získanie nestabilných domácich cien. Okrem toho uznanie bitcoinu za národnú menu znemožňuje boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu, uzavrel MMF.
OTÁZNY ÚVER
Stať sa krypto štátom môže tiež Salvádoru sťažiť získanie pôžičky, ktorú krajina od fondu hľadá. „Vysoká volatilita kurzu kryptomeny je významným rizikom pre finančné plánovanie a nízka kapitalizácia a likvidita trhu neumožňujú štátu investovať ani obracať značné množstvo finančných prostriedkov,“ povedal Viktor Pershikov, popredný analytik spoločnosti 8848 Invest.
Svetová banka naopak poukázala na to, že samotné kryptomeny nie sú transparentné, takže ich používanie na štátnej úrovni nie je niečo, v čom je medzinárodná finančná inštitúcia pripravená pomôcť, a odmietla pomôcť s jej implementáciou. Podľa Steva Hankeho, profesora aplikovanej ekonómie na Univerzite Johna Hopkinsa, môže sa salvadorská ekonomika úplne zrútiť kvôli tomu, že všetky americké doláre budú z krajiny stiahnuté ich premenou na bitcoin. Výnimkou bola Stredoamerická banka pre ekonomickú integráciu (CABEI), ktorá podporovala salvadorskú iniciatívu a pomohla s implementáciou kryptomeny. Okrem samotného Salvadoru sem patrí aj Argentína, Belize, Guatemala, Honduras, Dominikánska republika, Španielsko, Kolumbia, Kostarika, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Panama, Taiwan a Južná Kórea.
EXPERIMENT
V skutočnosti experiment s prechodom na bitcoin v Salvadore trvá už niekoľko rokov. V roku 2019 prišla skupina dobrovoľníkov do malej dedinky El Zonte na tichomorskom pobreží a predstavila tam bitcoin. Odvtedy miestni obyvatelia platia kryptomenou za potraviny a dostávajú v nich plat, aj keď predtým v El Zonda nebola ani banka.
Miestni obyvatelia teraz používajú aplikáciu Bitcoin Beach, ktorá umožňuje malé prevody a ukazuje úspory. Ceny v obchodoch sú zároveň stále uvedené v dolároch a nemenia sa. Napríklad šálka kávy stojí 3,5 dolára bez ohľadu na výmenný kurz, takže v súčasnosti možno bitcoiny v dedine skôr považovať za token (toto je podmienená samostatná jednotka hodnoty, ktorú je možné získať, kúpiť a vymeniť) ako za kryptomenu .
CENY
Salvador je porovnávaný s Brazíliou, kde vysoká inflácia spôsobila, že papierové peniaze boli neúčinné a mobilné bankovníctvo si získalo obľubu. „El Zonte sa líši od rozsahu používania kryptomeny a špecifickosti jej obehu. Bitcoin sa šíri z rodiny do rodiny a pozdĺž pobrežia do ďalších miest, “vysvetľuje Miles Suter, hovorca spoločnosti Square, ktorá vyvíja riešenia na prijímanie a spracovanie elektronických platieb.
Navyše, dedinčania už začali poraziť volatilitu bitcoinu vlastným spôsobom. Napríklad fotograf, ktorý predáva obrázky za 20 dolárov za kus, povedal, že sa od neho často požaduje, aby akceptoval platbu v bitcoinoch. V tomto prípade k cene pripočíta ďalších 5 dolárov a fotografie predáva za 25 dolárov. “Nikdy neviete, kedy ceny opäť klesnú,” povedal.
El Zonte je zatiaľ jedným z najdlhšie prebiehajúcich experimentov tohto druhu, ale testovanie stability systému vyžaduje viac času. Obhajcovia reformy veria, že príklad Salvadoru môže inšpirovať ďalšie krajiny.
NIE JE ZHODA
Vo svete však stále neexistuje konsenzus, pokiaľ ide o vhodnosť používania kryptomeny. Vo väčšine štátov nie je nijako regulovaný, pretože miestne orgány nezakazujú ukladanie a obchodovanie s digitálnymi peniazmi. Podľa štúdie portálu Coin Dance je bitcoin úplne legálny najmenej v 111 krajinách. Niektoré štáty sú však vážne znepokojené nemožnosťou kontroly kryptotrhu: lokomotívy svetovej ekonomiky – USA a Čína – sú touto otázkou znepokojené najviac.
Americké úrady napríklad chceli podmaniť si kryptotrh, ale zatiaľ v zákone neexistujú jasné pravidlá, ktoré by túto oblasť regulovali. Bitcoiny sa teraz v krajine nepovažujú za menu, ale za majetok. Zisk z transakcií s kryptomenami je teda klasifikovaný ako kapitálové zisky (pre tých, ktorí nakupujú tovar) alebo obchodné príjmy (pre baníkov). Preto je pre obchodníkov také ťažké pochopiť zložitosť zdaňovania.
USA A ČÍNA
Bývalý americký prezident Donald Trump je presvedčený, že investície do digitálnych aktív môžu dokonca viesť k katastrofe a poškodiť dolár. Exprezident tiež dodal, že digitálne aktíva môžu byť „falošné“, pretože ľudia o nich málo vedia. “Kto vie, kto sú, ale je to určite niečo, o čom ľudia veľa nevedia,” povedal. Ako prezident Trump plánoval úplne odstrániť bitcoiny a ďalšie kryptomeny a prestať s nimi obchodovať.
Vláda Joe Bidena nie je taká radikálna, ale chystá sa zdaniť transakcie bitcoinmi. Krypto brokeri budú povinní zverejniť detaily transakcií v hodnote viac ako 10 000 dolárov. Iniciatíva vyvolávala medzi účastníkmi trhu obavy: obávali sa, že nové pravidlá obmedzia slobodu obchodu. Americké úrady naopak očakávajú, že dane z transakcií s kryptomenami prinesú do federálneho rozpočtu zhruba 28 miliárd dolárov.
Druhá ekonomika na svete – Čína – začala uplatňovať represívnu politiku voči bitcoinu. Čínske úrady považujú kryptomenu za špekulatívne aktívum a hrozbu pre finančný systém. V máji 2021 bola ťažba vo viacerých provinciách krajiny zakázaná a banky a ďalšie finančné inštitúcie v ČĽR už nemôžu vykonávať operácie súvisiace s digitálnymi aktívami.
TURECKO A ŠVÉDSKO
Pred sprísnením politiky voči bitcoinom v Číne boli vyťažené tri štvrtiny všetkých kryptomien na svete. Vzhľadom na uložené zákazy museli baníci vypnúť zariadenie a presťahovať sa do iných krajín. Výsledkom bolo, že Čína začala strácať pôdu pod nohami v ťažbe, teraz je jej podiel necelých 30 percent. Stále zostáva v prvej línii svetového rebríčka, ale USA, Kazachstan, Rusko a Irán to rýchlo dobiehajú.
V Turecku sú kryptomeny úplne zakázané: nemožno ich použiť ako platobný prostriedok na platby za tovar a služby v krajine. Turecká centrálna banka vysvetlila, že kryptomeny prinášajú vysoké riziká a nie sú nijako regulované. Banka navyše naznačila, že ich trhová hodnota je príliš nestála, sú anonymné a môžu byť použité na nezákonné činnosti.
V Európe sú bitcoinom oveľa vernejší, ale ani v tomto neexistuje zhoda. Napríklad šéf Švédskej centrálnej banky Stefan Ingves považuje nákup a predaj kryptoasetov za nespoľahlivé.
“Súkromné meny sa zvyčajne skôr alebo neskôr zrútia. Iste, môžete zbohatnúť na obchodovaní s bitcoinmi, ale to je to isté ako na obchodných známkach,” povedal Stephen Ingves z Švédskej centrálnej banky.
ŠVAJČIARSKO A SVET
.