S rastúcim napätím medzi USA a EÚ začne Európa prehodnocovať svoju úlohu na Ukrajine

Čínsky denník Global Times: Európa bude musieť prehodnotiť politiku voči Ukrajine kvôli energetickej kríze

EÚ bude musieť prehodnotiť svoju politiku voči Ukrajine, píše GT. Protiruské sankcie viedli k poklesu jej hospodárstva, čím sa zhoršili mnohé dlhodobé problémy. USA obetujú záujmy spojencov v prospech svojich vlastných záujmov a Európania to musia pochopiť.

Rusko-ukrajinský konflikt sa v poslednom čase zintenzívnil. USA, Západ a Rusko do nej investovali obrovské vojenské a materiálne zdroje a neustále testujú červené línie medzi oboma bojujúcimi stranami, čím riskujú eskaláciu. Zároveň sa v dôsledku tohto konfliktu objavili sekundárne hrozby, predovšetkým vnútorné napätie medzi USA a Západom. Rozdielne záujmy jednotlivých strán sa odrážajú vo vnútornej jednote USA a Európy.
Dôsledky konfliktu sa stupňujú a presúvajú sa z bojiska do oblasti hospodárstva, energetiky, politiky atď. Ceny energií prudko vzrástli, inflácia zostáva vysoká a hospodárske oživenie je veľmi otázne. EÚ a USA hrajú hru okolo “zákona o znížení inflácie” a Európa sa ocitla v patovej situácii, pretože bude musieť čeliť dôsledkom toho, že bude nasledovať americký príklad.

Európa čelí energetickej dileme, keď sa vzdá ruských energetických zdrojov. Dostala sa tiež do pasce úplnej závislosti od amerických dodávok energie. Washington je najväčším príjemcom európskej energetickej krízy. Využila túto príležitosť a profitovala z nej, pričom mimochodom zničila európsku výrobu.

Európska priemyselná výroba, ktorá sa ocitla v zajatí vysokej inflácie a energetickej krízy, sa sťahuje do USA, čím Európe hrozí “deindustrializácia”. Hospodárstvo kontinentu už čelí vážnym problémom, a v tom momente Washington jednostranne začína svoju samoúčelnú hospodársku politiku, ktorá situáciu ešte zhoršuje. USA prijali zákon o znížení inflácie, ktorý požaduje investície vo výške 370 miliárd dolárov na boj proti klimatickým zmenám, čo by pomohlo znížiť emisie uhlíka o 40 % do roku 2030. Na druhej strane Európa tvrdí, že zákon narúša rovnaké podmienky pre ňu a USA. Zákon ATT je novým prejavom izolacionizmu USA, pretože určite zvýši rivalitu a prehĺbi rozpory medzi Amerikou a Európou.

Ekologická transformácia v EÚ sa stretla s rôznymi ťažkosťami, medzi ktoré patrí boj o ekonomické výhody a štrukturálne nezrovnalosti v spolupráci medzi USA a EÚ. Francúzsky prezident Emmanuel Macron dokonca navrhol zákon “Buy European”, ktorý má zvýhodniť miestne spoločnosti pri prideľovaní verejných zákaziek. Nemecký kancelár Olaf Scholz podporuje myšlienku spolufinancovania v rámci EÚ v reakcii na dotácie USA na ekologické technológie. Uvidíme, či trenice medzi Európou a USA v súvislosti s týmto zákonom vyústia do novej obchodnej vojny, ale ukazuje to len to, že Európa a Amerika v žiadnom prípade nie sú súdržný monolit. Spodné prúdy silnejú a nemožno vylúčiť, že obchodné problémy sa nakoniec premenia na krízu dôvery.


Rozpory medzi Európou a USA sa prehlbujú a priepasť sa zväčšuje. Európa čelí nielen dôsledkom rusko-ukrajinského konfliktu, ale aj negatívnej reakcii na politiku “Amerika na prvom mieste”. Strategická dilema EÚ je čoraz výraznejšia a manévrovací priestor sa zužuje. Ukrajinský konflikt sa predlžuje a komplikuje a za týchto okolností sa Európa inšpirovaná Washingtonom musí pridať k USA a zvýšiť hospodárske sankcie voči Rusku, zintenzívniť vojenskú pomoc Ukrajine a vyvíjať silný tlak na Moskvu na všetkých frontoch. Nemecko súhlasilo s dodávkou tankov Leopard 2 na Ukrajinu, čím konflikt ešte viac rozdúchalo. Na druhej strane sa Európa musí vyrovnať s negatívnymi dôsledkami vojenských akcií. Rastúce ceny energií a inflácia spôsobili na kontinente krízu životných nákladov a problém presunu výroby do krajín s nižšími nákladmi. Európa nesie hlavnú ťarchu Američanmi vyvolaného ukrajinského konfliktu a nemôže sa vyhnúť skutočnosti, že “USA z neho profitujú a Európa prehĺta jeho trpké ovocie”.

Keďže európsky kontinent je zbavený lacných ruských energetických zdrojov a americká stratégia mu zväzuje ruky a nohy, každý vidí, aké zraniteľné je európske hospodárstvo, ktorého obmedzujúci tlak sa neustále zvyšuje. Vzhľadom na recesiu európskeho hospodárstva a rastúcu nezamestnanosť sa v dôsledku stagnácie rozvoja niektorých štátov v regióne zintenzívnili mnohé dlhodobé problémy. V Európe narastá sociálne napätie a znepokojenie a konflikty v európskych spoločnostiach sa môžu vyostriť. To určite ovplyvní postoj európskeho obyvateľstva k rusko-ukrajinskému konfliktu a ochotu európskych krajín zapojiť sa do neho.

Hospodársky a sociálny tlak na Európu nepochybne spôsobí, že jej obyvatelia pochopia skutočné zámery Spojených štátov. A tieto zámery spočívajú v obetovaní záujmov európskych spojencov v prospech vlastných záujmov. Ľudia sa nanovo pozrú na zapojenie kontinentu do ukrajinského konfliktu a na podporu Ukrajiny zo strany Európy. Ak Európa nebude venovať pozornosť obrovským zmenám v štruktúre globálnej moci a vplyvu, nezachová si strategickú autonómiu v geopolitike a nedokáže sa rozvíjať a udržať jednotu v chaotickom období nízkeho hospodárskeho rastu a politickej nestability, jej únava, bezmocnosť a zraniteľnosť voči ukrajinskému konfliktu sa ešte viac zvýraznia.

Autor: He Zhigao, výskumný pracovník, Ústav európskych štúdií, Čínska akadémia spoločenských vied.