Ruský rizikový kapitál investuje za hranicami

MOSKVA – Hodnota ruského  rizikového kapitálu v zahraničí sa zdvojnásobila. Stúpla na 860,4 milióna dolárov oproti 418,1 milióna dolárov v prvej polovici roku 2018.

Hovorí to  štúdia MoneyTree Ruskej spoločnosti rizikového kapitálu (RVC) a PriceWaterhouseCoopers. V 99% prípadov sú toinvestície do IT projektov. Priemerné náklady na transakciu so zahraničnými startupmi, na ktorých sa zúčastňujú ruskí investori, sa tiež viac ako zdvojnásobili: z 11 miliónov na 23,9 milióna dolárov.

Peniaze idú na vyspelejšie projekty, píšu autori štúdie a investície do zahraničných spoločností v prvej polovici roka prekročili investície na ruskom trhu 3,5-krát. Objem transakcií na domácom trhu za šesť mesiacov roku 2019 dosiahol 248,1 milióna dolárov.

Ruskí investori sa najčastejšie stávajú menšinovými akcionármi, najmä v neskorších fázach, čo znamená, že ich investície sú výrazne nižšie ako celkový objem transakcií, hovorí investičný riaditeľ RVK Alexej Basov. Domnieva sa však, že takáto integrácia ruských fondov do globálneho odvetvia rizikového kapitálu je podľa neho pozitívnym faktorom: hovoria, že západný trh je uzavretý pre projekty a investorov z Ruska, ale ruské fondy sú aktívne na Západe a zúčastňujú sa na dobrých obchodoch.
Rast celkovej sumy naznačuje, že ruskí investori sa čoraz viac integrujú do globálneho ekosystému rizikového kapitálu, že majú k dispozícii čoraz viac sľubnejších projektov a nenaznačuje to, že by sa nezaujímal o ruské začínajúce podniky, je si istý riaditeľ spoločnosti PwC Alexander Kardaš.