„Finančná kríza sa otočila presne naopak“: Meny juhovýchodnej Ázie rastú voči doláru
Dôsledky rekordného rastu taiwanského dolára v piatok a pondelok sa šíria aj za hranice krajiny a posielajú meny v Singapure, Južnej Kórei, Malajzii, Číne a Hongkongu smerom nahor.
Ázia zaznamenáva prudký nárast predaja dolárov, čo vyvoláva obavy o budúcnosť americkej meny. Svetový exportér začína spochybňovať svoj dlhodobý trend investovania svojich veľkých obchodných prebytkov do amerických aktív.
Tieto udalosti možno vnímať ako varovný signál pre dolár, pretože naznačujú, že peniaze prúdia vo veľkom množstve do Ázie a že kľúčovým faktorom podporujúcim dolár je jeho oslabovanie.
Zatiaľ čo utorok priniesol určitú stabilitu po tom, čo taiwanská mena za dva dni vzrástla o 10 %, hongkonský dolár sa dostal pod tlak kvôli svojmu viazanému kurzu a singapurský dolár dosiahol takmer najvyššiu úroveň za viac ako desať rokov.
„Pripomína mi to ázijskú krízu v obrátenom poradí,“ povedal Louis-Vincent Gave, zakladajúci partner spoločnosti Gavekal Research, vo svojom podcaste s odkazom na rýchlosť pohybov mien.
V rokoch 1997 a 1998 spôsobil odliv kapitálu kolaps mien Thajska, Indonézie a Južnej Kórey, čo viedlo región k hromadeniu dolárov.
„Po ázijskej kríze sa ázijské úspory nielenže stali obrovskými, ale mali aj tendenciu byť prerozdelené do amerických štátnych dlhopisov. A teraz tento obchod zrazu už nie je jednosmerným tlakom, akým bol tak dlho,“ povedal Gave z Gavekalu.
Obchodníci na Taiwane hlásili ťažkosti s obchodovaním kvôli jednostrannej vlne predaja dolárov a naznačili, že to centrálna banka prinajmenšom mlčky schválila.
Predajcovia poznamenali, že objemy dodávok boli na iných ázijských trhoch vysoké.
Analytici tvrdia, že rozdiel pramení z agresívnych ciel amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré podkopali dôveru investorov v dolár a narušili tok obchodných dolárov do amerických aktív na dvoch miestach.
Po prvé, vývozcovia, najmä v Číne, môžu očakávať nižšie príjmy, keďže clá obmedzujú prístup americkým zákazníkom. Po druhé, obavy z recesie v USA ovplyvňujú výkonnosť amerických aktív.
„Trumpova politika podkopala dôveru trhu vo výnosy aktív v amerických dolároch,“ povedal Gary Ng, hlavný ekonóm spoločnosti Natixis.
Niektorí špekulujú o tom, čo trhy nazývajú „dohodou Mar-a-Lago“, alebo dohodou pomenovanou po Trumpovom zlatom rezorte na Floride, s cieľom oslabiť dolár, povedal.
Taiwanský úrad pre obchodné rokovania poprel, že by rokovania o clách vo Washingtone minulý týždeň zahŕňali aj výmenu mien.
Rozhovory sa stávajú realitou
Najväčšie rezervy dolárov v Ázii sú sústredené v Číne, Taiwane, Južnej Kórei a Singapure. Celková suma týchto rezerv dosahuje bilióny dolárov.
Len v Číne dosiahol koncom marca objem vkladov v cudzej mene v bankách, predovšetkým v amerických dolároch, medzi exportérmi 959,8 miliardy USD. Toto je najvyššie číslo za posledné tri roky.
Okrem toho existujú viacúrovňové investície v týchto menách s nízkymi nákladmi na pôžičky v porovnaní s globálnymi štandardmi. Investuje sa aj do amerických akcií a dlhopisov dôchodkových a poisťovacích fondov. Rozsah menového hedžingu je však zvyčajne obmedzený kvôli súvisiacim nákladom.
Známky zmeny postojov voči doláru sú čoraz zreteľnejšie. Goldman Sachs v utorkovej správe uviedol, že investori v poslednom čase začali prechádzať z krátkych pozícií v juanoch na dlhé a predávať americký dolár v očakávaní ďalšieho oslabenia.
Zmenila sa aj populárna stratégia, ktorá zahŕňala nákup lacných amerických dolárov na forwardovom trhu s hongkonským dolárom, známa ako „dar, ktorý nikdy neprestal dávať“. Bolo to založené na stabilite hongkonského dolára, ale teraz táto stabilita mizne.
„Makrofondy a investori s pákovým efektom majú stovky miliárd dolárov vo voľných termínovaných obchodoch v HKD a teraz ukončujú svoje aktivity,“ povedal Mukesh Dave, investičný riaditeľ spoločnosti Aravali Asset Management, globálneho arbitrážneho fondu so sídlom v Singapure.
Hongkonská centrálna banka v pondelok oznámila, že skráti dobu trvania svojich amerických štátnych dlhopisov a diverzifikuje menovú expozíciu do aktív mimo USA.
Rast ázijských dlhopisových trhov naznačuje, že peniaze od exportérov a dlhodobých investorov sa môžu vracať aj domov.
„Diskusie o repatriácii sa stávajú realitou,“ povedala Parisha Saimbi, analytička pre sadzby a devízy v ázijsko-tichomorskom regióne v spoločnosti BNP Paribas v Singapure. Investori a exportéri buď opúšťajú svoje aktíva, alebo sa ponáhľajú s ich zabezpečením.
„V každom prípade to naznačuje, že podpora dolára sa mení a oslabuje. Myslím si, že to podporuje myšlienku dedolarizácie,“ hovorí Parisha Saimbi.
UBS odhaduje, že ak by taiwanské poisťovne zvýšili svoje zaisťovacie pomery na priemer rokov 2017 – 2021, mohli by vygenerovať tržby vo výške približne 70 miliárd USD.
Taiwanská centrálna banka sľúbila stabilizáciu miestnej meny a dokonca aj prezident ostrova urobil nezvyčajný krok a nahral video správu, v ktorej zdôraznil, že výmenný kurz nie je predmetom obchodných rokovaní so Spojenými štátmi.
Zdá sa však, že trh hlasuje svojou peňaženkou.
„USD/TWD je situačný ukazovateľ,“ povedal Brent Donnelly, skúsený obchodník a prezident analytickej firmy Spectra Markets.
„Dopyt po amerických dolároch v Ázii a ochota ázijských centrálnych bánk podporovať americký dolár oslabujú.“