Rusko zakáže Instagram po tom, čo Meta povolila príspevky s násilnou rétorikou proti Rusku
Rusko v piatok oznámilo, že má v úmysle zaviesť celoštátny zákaz na Instagrame po správach, že Meta, materská spoločnosť predtým známa ako Facebook, dočasne umožní používateľom v niektorých krajinách otvorene vyzývať na násilie proti prezidentovi pánovi Vladimirovi Putinovi a ruským vojakom.
“Na základe žiadosti generálnej prokuratúry, prístup k Instagramu… bude obmedzená na území Ruskej federácie,” uviedol vo vyhlásení ruský štátny mediálny regulátor Roskomnadzor. Meta zmenila svoje komunitné štandardy, ako prvýkrát uviedla agentúra Reuters vo štvrtok, vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu, aby dočasne umožnila formy politického prejavu, ktoré by inak porušovali pravidlá Facebooku a Instagramu týkajúce sa násilných prejavov. Podľa agentúry Reuters sa zmena vzťahuje len na používateľov v 12 európskych a západoázijských krajinách vrátane samotného Ruska. Hovorca meta Andy Stone vo vyhlásení uviedol, že spoločnosť povolí príspevky “ako smrť ruským útočníkom” a objasnil, že jej platformy stále zakazujú akýkoľvek násilný jazyk namierený proti ruským civilistom.
Ruský odvetný krok bol oznámený v piatkovom súdnom podaní, ktoré predložila ruská generálna prokuratúra, ktorá požadovala, aby bol Meta označený za “extrémistickú organizáciu”, uviedla ruská štátna tlačová agentúra TASS. Generálna prokuratúra údajne odôvodnila zákaz Instagramu, ktorý nadobudne účinnosť 14. marca, tvrdením, že aplikácia sa používa na podnecovanie násilia a masových nepokojov. Na rozdiel od revidovanej politiky Meta ruskí predstavitelia tvrdia, že Meta umožňuje “nezákonné výzvy na vraždu a násilie voči občanom Ruskej federácie” a že americký technologický gigant pomáha podnecovať “teroristickú aktivitu“. Niekoľko regionálnych guvernérov v krajine údajne na protest vymazalo svoje stránky na Instagrame.
Zákaz Instagramu – mimoriadne populárnej platformy v Rusku s viac ako 60 miliónmi používateľov v krajine, podľa Statistu – prichádza v čase, keď Rusko eskaluje svoju kontrolu nad informáciami šírenými o svojej násilnej invázii na Ukrajinu. Minulý týždeň ruské Federálne zhromaždenie schválilo zákon, v ktorom sa uvádza, že tí, ktorí šíria “falošné správy” o ruskej armáde, vrátane každého, kto označuje vojnu na Ukrajine ako “vojnu” alebo “inváziu”, môžu čeliť až 15 rokom väzenia. Vláda zablokovala prístup k viacerým nezávislým ruským spravodajským zdrojom a predpokladá sa, že z krajiny utieklo viac ako 150 novinárov. Ruská polícia zasiahla proti ruským protivojnovým protestom a zatkla tisíce ľudí, uviedla skupina OVD-Info monitorujúca tlač. Rusi sú izolovaní od vonkajšieho sveta a zákaz Instagramu ich len oddelí.
Pán Matthew Luxmoore, moskovský reportér denníka Wall Street Journal, označil v piatok na Twitteri nadchádzajúci ruský zákaz Instagramu za “masívny krok”. Zatiaľ čo Rusi nie sú cudzincami vládou nariadenej cenzúry, Instagram je tak široko používaný ako každodennými Rusmi, tak aj elitou krajiny, že zákaz bol dlho považovaný za politickú tretiu železnicu. Vojna na Ukrajine však zmenila výpočet Kremľa; Luxmoore vo svojom tweete napísal: “Toto je niečo, čo väčšina ľudí považovala za veľmi vzdialenú možnosť aj po rokoch, pretože by bolo príliš veľa rozruchu. Mnohí Rusi sú teraz tak zastrašení, že z pohľadu Kremľa ide všetko.” Zákaz sa nepochybne dotkne veľkého ruského influencerskeho priemyslu, ktorý zahŕňa deti niektorých prominentných ruských oligarchov (z ktorých niektorí používajú platformu na odsúdenie ruskej invázie, ako nedávno informoval Insider, ako aj podnikov, ktoré používajú platformu na predaj a predaj produktov.
Táto epizóda tiež načrtáva často kontroverznú úlohu technologických gigantov ako strážcov informácií v globálnych krízach. Spoločnosti ako Twitter a Meta property Facebook sú už dlho kontrolované kvôli nekonzistentným komunitným usmerneniam a za to, že umožňujú nekontrolované šírenie dezinformácií. Tentokrát veľké platformy sociálnych médií ako Twitter, YouTube a Facebook rýchlo označili ruské štátne spravodajské kanály a Meta prestala zobrazovať reklamy umiestnené ruskými štátnymi médiami krátko po invázii na Ukrajinu. Meta v minulosti urobila dočasné výnimky zo svojich pravidiel týkajúcich sa násilných prejavov; Ako vice oznámil v roku 2021, spoločnosť umožnila iránskym aktivistom zverejniť “Smrť Chameneímu” počas protivládnych protestov v minulom roku.
Začiatkom tohto týždňa sa Meta ocitol v ďalšej kontroverzii súvisiacej s vojnou na Ukrajine, pretože správa Washington Post zistila, že proruské povstalecké skupiny používajú Facebook na nábor bojovníkov a zaokrúhľovanie darov na “vybavenie pre vojakov na fronte”. V reakcii na článok Post, ktorý zahŕňal poznámky informátora Facebooku, ktorý obvinil platformu z “vedomej pomoci a navádzania (ruskej) informačnej vojny”, hovorkyňa Meta Dani Lever odmietla obvinenia a uviedla, že konglomerát sociálnych médií je “odhodlaný dodržiavať americké sankčné zákony a zaobchádza s týmito jednotlivcami a subjektmi tak, ako to vyžaduje americké právo.”
Minulý piatok bol Facebook, vlajková loď meta, zasiahnutý úplným zákazom v Rusku po tom, čo moderátori stránky uvalili obmedzenia na ruské štátne médiá. Meta je tiež materskou spoločnosťou služby zasielania správ WhatsApp, ktorá sa zatiaľ nestala terčom ruských úradov.