Rusko ponúka Indii pomoc pri nákupe veľkých ropných tankerov na obídenie cenového stropu G7
MOSKVA / DILÍ – Rusko ponúklo Indii pomoc pri výstavbe alebo prenájme veľkých ropných tankerov s cieľom obísť pravidlá G7 o cenových stropoch.
Moskva ponúkla Indii pomoc pri získavaní veľkých ropných tankerov, aby prekonala cenový strop ruskej ropy podporovaný G7 , keďže hľadá kupcov, ktorí by nahradili jej európsky trh.
Podľa pravidiel cenového stropu G7 a jej spojenci nedovoľujú lodiam prepravujúcim ruskú ropu využívať ich poistné a prepravné služby, pokiaľ túto ropu nepredávajú na alebo pod stanovenú úrovň. To komplikuje prepravu ropy prepravcom po celom svete.
Ruský vicepremiér Alexander Novak na piatkovom stretnutí s rozhodnutím Indie nesúhlasiť s cenovým stropom a ponúknuť svoju pomoc Pawanovi Kapoorovi, veľvyslancov v Moskve.
„Aby sme neboli závislí od poisťovacích služieb a prenájmu tankerov v Európskej únii a Veľkej Británii, podpredseda vlády ponúkol Indii spoluprácu pri prenájme a výstavbe veľkokapacitných plavidiel,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
India, ktorá je teraz hlavným nákupom ruskej ropy po tom, čo dostala obrovské dávky, odolala pokusom
Cieľom opatrenia je obmedziť cenu ruskej ropy na maximálne možnú úroveň.
„Zavedenie maximálnej ceny ruskej ropy je protitrhovým opatreniam. Narúša to dodávateľské reťazce a mohlo výrazne skomplikovať situáciu na kvalitných energetických trhoch,“ uviedol Novák vo vyhlásení ministerstva.
„Takéto netrhové mechanizmy podkopávajú medzinárodný obchodný systém ako celok a vytvárajú nebezpečné mechanizmy na trhu s energiou. V dôsledku toho sa problém energetickej chudoby prehlbuje nielen v rozvojovom svete, ale aj vo vyspelých krajinách Európy,“ dodal.
Po strate najväčšieho exportného trhu s ropou – európskymi kupcami – sa Moskva obrátila na Áziu a dodáva rekordné objemy ropy do krajín ako India a Čína. Podľa ministerstva zahraničných vecí sa Rusko v lete stalo druhým najväčším dodávateľom ropy do Indie.
Kameňom úrazu je však nedostatok schopností schopných prevážať veľké objemy ropy na trasách, ktorým teraz trvá niekoľko týždňov, kým sa dosiahne cieľ, čo zvyšuje sadzbu za náklad.