Rusko cudzinci nemajú radi, ale suroviny áno
“Ďalšie niekoľko týždňov a mesiacov sľubujú, že sa stanú veľmi ťažké pre energetický trh.” Dve veľké krajiny, ktoré ťažia a vyvážajú ropu, Irán a Rusko, sa chystajú podstúpiť mocné, potenciálne paralyzujúce americké sankcie, “píše Nick Butler vo svojom článku Financial Times, šéf Kings Policy Institute (King’s College, Londýn).
“O iránskej otázke sa veľa diskutuje, ale viac času sa venuje Rusku na stretnutiach firemných rád,” poznamenáva. Podľa autora zohráva vývoz ruskej ropy kľúčovú úlohu pri stabilizácii úrovne ponuky, ktorá by sa inak prudko znížila kvôli problémom vo Venezuele.
Podľa názoru autora sa západné spoločnosti obávajú sankcií, zdržia sa nových investícií a krokov v Rusku, ktoré sú plné postupného poklesu výroby ropy. A rozvoj komplexných vkladov bude pravdepodobne nemožný bez pomoci zahraničných spoločností, verí.
A napriek tomu autor zdôrazňuje, že ani jedna západná spoločnosť neprejavuje túžbu predať svoje ruské aktíva alebo znížiť svoju závislosť na transakciách v Rusku.
Autor vysvetľuje túto túžbu získať prístup k zdrojom v čase, keď väčšina potenciálnych zdrojov nových ropných látok (Saudská Arábia, Irán, Venezuela) je zatvorená zahraničným investíciám.
V Rusku je obrovská zdrojová základňa. “A napriek všetkým súčasným politickým výzvam môžu západné spoločnosti stále pracovať a získať príjmy do vlasti.” Putin chápe záležitosti priemyslu a vie, že zahraničné investície sú kľúčom k prílevu príjmov, ktorý je základom jeho moci ” – tvrdí autor.
Butler pokračuje: “Nechcel by som cynicky povedať, že obchod má vždy prednosť pred morálkou, ale udalosti, ktoré vyvolali sankcie, sú chemický útok, ktorý zabil jednu osobu a zranila ďalších štyroch, vrátane bývalého dvojitého agenta Sergej Skripaľa “za niekoľko mesiacov, určite zmiznú a ustúpia do minulosti, sankcie na chvíľu obmedzujú investície, ale čoskoro začnú nové projekty a život sa vráti na ten istý kurz, pravdepodobne sa im nepáči Rusko, ale jeho zdroje sú potrebné”