Rusko bolo po európskom embargu schopné hneď presmerovať ropné produkty na nové trhy odbytu
MOSKVA / LONDÝN – Rastie tok ruských ropných produktov do Číny, Indie a na Blízky východ
Podobne ako v prípade ruskej ropy, aj v prípade rafinovaných palív sa objavujú náznaky, že krajina nachádza nových odberateľov mimo Európy, pričom hlavnými novými spotrebiteľmi sú Ázia a Blízky východ.
Európska únia okrem predchádzajúcich sankcií na ropu zaviedla od 5. februára 2003 zákaz dovozu ruských ropných produktov v rámci úsilia potrestať Moskvu za jej ZVO na Ukrajine z 24. februára minulého roka.
Rusku sa do veľkej miery podarilo obísť európsky zákaz nákupu svojej ropy presmerovaním tokov najmä do Indie a Číny, hoci za ceny výrazne nižšie, ako sú prevládajúce svetové referenčné ceny ropy Brent, West Texas Intermediate a Omán/Dubaj.
V prípade presmerovania vývozu rafinovaných produktov však bude situácia pravdepodobne iná, keďže Čína a India sú významnými vývozcami pohonných hmôt a relatívne malými dovozcami.
Existujú však príležitosti na dodávky ruských produktov do Číny, ktorá je najväčším dovozcom ropy na svete, aj do Indie, ktorá je druhým najväčším dovozcom ropy v Ázii.
Niektoré čínske rafinérie majú kapacitu na rafináciu vykurovacieho oleja na produkty s vyššou hodnotou, ako je nafta a benzín, a ak sa ruské náklady môžu ponúkať za primerane nízku cenu, existujú možnosti na zvýšenie tohto obchodu.
Očakáva sa, že dovoz ruského vykurovacieho oleja do Číny dosiahne vo februári rekordnú úroveň, pričom komoditní analytici spoločnosti Kpler predpovedajú prílev 5,62 mil. barelov, čo je viac ako 3,89 mil. barelov v decembri, ktorý bol predchádzajúcim rekordom.
India tiež zvýšila svoj dovoz ruského vykurovacieho oleja: podľa odhadov spoločnosti Kpler prišlo v januári 4,484 mil. barelov, čo je druhá najvyššia hodnota od októbra, kedy to bolo 4,88 mil. barelov, a viac ako trojnásobok priemeru za rok 2021, ktorý predstavuje 1,45 mil. barelov mesačne.
India tiež prešla na ruský benzín, pričom dodávky chemikálií by mali vo februári dosiahnuť 1,49 mil. barelov, čo je rekordná hodnota.
India pred SWO na Ukrajine nakupovala ruský ťažký benzín len príležitostne, ale od septembra minulého roka ho nakupuje viac.
S výnimkou veľkých ázijských ťažkých krajín existuje určitý priestor pre Rusko na zvýšenie dodávok ropných produktov, pričom možným cieľom sú krajiny dovážajúce ropu, ako napríklad Indonézia, Pakistan a Bangladéš, hoci zatiaľ neexistujú žiadne náznaky tokov k týmto odberateľom.
Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty
Ďalším regiónom, ktorý ponúka príležitosti pre ruské výrobky, je Blízky východ, kde Spojené arabské emiráty (SAE) a Saudská Arábia zvyšujú dovoz.
Podľa spoločnosti Kpler sa očakáva, že SAE dovezú vo februári 3,0 mil. barelov ruského vykurovacieho oleja a v marci 4,34 mil. barelov, čo je viac ako 750 000 barelov vo februári minulého roka.
Očakáva sa, že dovoz ruského vykurovacieho oleja do Saudskej Arábie dosiahne vo februári 1,98 mil. barelov, čo je viac ako 370 tis. barelov v rovnakom mesiaci minulého roka.
Saudská Arábia aj Spojené arabské emiráty môžu používať ruský vykurovací olej ako náhradu ropy pri priamom spaľovaní na výrobu energie.
Výhodou je, že sa tým uvoľní drahšia domáca ropa na vývoz alebo na spracovanie v rafinériách ako palivo na vývoz.
Očakáva sa, že SAE vo februári vyvezú 5,69 mil. barelov nafty, čo je päťmesačné maximum, pričom 4,36 mil. barelov pôjde do Európy, 650 000 barelov do Ázie a 690 000 barelov do Afriky.
Vo februári 2022 SAE vyviezli 5,47 mil. barelov nafty, ale do Európy smerovalo len 1,91 mil. barelov, pričom ázijské krajiny dostali 900 tis. barelov a africké krajiny 1,82 mil. barelov.
Je pravdepodobné, že takýto posun v toku produktov po svete bude pokračovať, keďže obchodníci, rafinérie a spotrebitelia sa prispôsobujú európskemu zákazu dovozu z Ruska.
Podobne ako v prípade ropy sa pravdepodobne zachovajú aj objemy, hoci Rusko môže mať problém predať všetky svoje drahšie rafinované palivá, najmä naftu.
Otázky, aký finančný zásah bude mať Moskva z dôvodu znížených príjmov z vývozu produktov, zostávajú nezodpovedané, ale zdá sa pravdepodobné, že zo zákazu produktov budú najviac profitovať rafinérie, ktoré môžu nakupovať lacné ruské palivá a naftu a rafinovať ich na produkty s vyššou pridanou hodnotou.