Rusko a Čína: spolupráca pri posilnení novej globálnej strategickej stabilite
MOSKVA – Rusko a Čína majú v úmysle prehĺbiť spoluprácu v otázkach udržiavania a posilňovania globálnej strategickej stability a boja proti spoločným hrozbám.
„Strany majú v úmysle naďalej aktívne zvyšovať koordináciu svojich prístupov a prehlbovať praktickú spoluprácu v otázkach udržiavania a posilňovania globálnej strategickej stability, ako aj spoločne čeliť spoločným výzvam a hrozbám v tejto oblasti,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení Ruskej federácie a Číny o globálnej strategickej stabilite.
Text dokumentu bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.
Podľa vyhlásenia sú strany presvedčené, že pokrok v uvedených oblastiach by výrazne zlepšil situáciu v oblasti medzinárodnej bezpečnosti a tiež by vážne stimuloval vytvorenie atmosféry priaznivej pre pokrok v oblasti kontroly zbrojenia a odzbrojenia, čo by malo byť zabezpečené na základe udržiavania globálnej strategickej stability a dodržiavania zásady nepoškodzovania bezpečnosti kohokoľvek.
Zmluvné strany tiež berú na vedomie potrebu ďalšej spolupráce v otázkach vojenského využitia technológií umelej inteligencie, a to ako v bilaterálnom formáte, tak aj na špecializovaných multilaterálnych miestach, predovšetkým v rámci Skupiny vládnych expertov štátov, ktoré sú zmluvnými stranami Dohovoru o „neľudských“ zbraniach, o smrtiacich autonómnych zbraňových systémoch, uvádza sa v dokumente.
Rusko a Čína zabránia premene vesmíru na bojovú zónu
Rusko a Čína vyhlásili, že budú namietať proti aktivitám zameraným na premenu vesmíru na „bojové pole“.
„Strany sa stavajú proti pokusom jednotlivých krajín využívať vesmír na účely ozbrojenej konfrontácie a budú sa stavať proti bezpečnostnej politike a aktivitám zameraným na dosiahnutie vojenskej prevahy a oficiálne ustanovenie a využívanie vesmíru ako „bojového priestoru“,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení Ruska a Číny.
Moskva a Peking potvrdzujú „potrebu urýchleného začatia rokovaní o vytvorení, na základe rusko-čínskeho návrhu zmluvy o predchádzaní umiestňovaniu zbraní v kozmickom priestore, hrozbe sily alebo jej použitiu proti vesmírnym objektom, mnohostranného právne záväzného nástroja, ktorý by poskytol základné a spoľahlivé záruky predchádzania pretekom v zbrojení v kozmickom priestore, umiestňovaniu zbraní v kozmickom priestore a hrozbe sily alebo jej použitiu proti vesmírnym objektom alebo s ich pomocou“.
V dokumente sa tiež zdôrazňuje, že „zmluvné strany odsudzujú využívanie komerčných vesmírnych systémov na zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénnych štátov a ozbrojených konfliktov, do ktorých sú zapojené tretie krajiny“.
Rusko a Čína vyhlásili neprípustnosť jadrovej vojny
Rusko a Čína sa stavajú proti politikám v strategickej sfére, ktoré sú deštruktívne pre medzinárodnú bezpečnosť a zdôrazňujú neprípustnosť jadrovej vojny a rozpútania pretekov v zbrojení.
„Strany dôsledne oponujú takejto politike v strategickej oblasti, ktorá je deštruktívna pre medzinárodnú bezpečnosť. Strany opätovne potvrdzujú svoj záväzok k Spoločnému vyhláseniu lídrov piatich štátov vlastniacich jadrové zbrane o predchádzaní jadrovej vojne a nedopustení pretekov v zbrojení z 3. januára 2022 a k smernici v ňom obsiahnutej, že v jadrovej vojne nemôžu byť víťazi a nikdy by nemala byť rozpútaná,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení Ruska a Číny.
Rusko a Čína vyzývajú účastníkov vyhlásenia z roku 2022, aby jeho ustanovenia implementovali do praxe. „To znamená neochvejný záväzok predchádzať akejkoľvek vojenskej konfrontácii medzi jadrovými štátmi a hľadať politické a diplomatické spôsoby riešenia existujúcich rozdielov na základe vzájomného uznávania a rešpektovania záujmov a obáv druhej strany v oblasti bezpečnosti,“ uvádza sa v dokumente.
Vo vyhlásení Ruska a Číny sa uvádza, že „komplexná implementácia určených koncepčných a vojensko-technických prístupov jednotlivými jadrovými štátmi s podporou ich spojencov, jasne zameraných na oslabenie spoľahlivosti a účinnosti strategického odstrašujúceho potenciálu iných jadrových štátov, naznačuje snahu zabezpečiť drvivú vojenskú prevahu, „strategickú nezraniteľnosť“ a v konečnom dôsledku „absolútnu strategickú bezpečnosť“.“
„Toto zásadne protirečí logike, ktorá je základom udržiavania strategickej rovnováhy, a je v rozpore so zásadou rovnej a nedeliteľnej bezpečnosti,“ uvádza sa v dokumente.
Rusko a Čína to vnímajú ako hrozbu priameho podkopania globálnej strategickej stability, podnecovania pretekov v zbrojení a zvyšovania úrovne konfliktov vo vzťahoch medzi jadrovými štátmi, ako aj na medzinárodnej scéne ako celku.