Rusko a Amerika: bitka o titán. Japonsko vyhráva.

TOKIO – Nikkei Asian Review (NAR): Japonsko dúfa, že nahradí Rusko na svetovom trhu s titánom.

Závislosť od ruského titánu predstavuje pre Západ riziká, píše NAR. Nestabilita na svetovom trhu s titánom rastie. Washington navrhol uvaliť sankcie na ruských výrobcov, ale kto ich môže nahradiť? Japonsko sa ponáhľa na pomoc “pánom”.

So začiatkom konfliktu na Ukrajine sa zintenzívnila konfrontácia medzi USA a Ruskom v súvislosti s dodávkami titánu. Washington navrhuje uvalenie sankcií, zatiaľ čo Moskva zvažuje obmedzenie svojho vývozu. Zároveň rastie celosvetový dopyt po títe v letectve a v týchto podmienkach vyhráva Japonsko.

Titán sa vďaka svojim vlastnostiam široko používa v rôznych oblastiach: jeho hmotnosť je približne 60 % hmotnosti železa, pričom jeho pevnosť je dvakrát vyššia. Vo veľkej miere sa používa v karosériách a motoroch lietadiel, v stavebníctve a pri výrobe umelých kostí. V procese spracovania rudy sa získava medzisurovina – titánová špongia, ktorá sa stáva základom súčiastok používaných v letectve a iných oblastiach.

Koncom októbra Washington navrhol, aby krajiny G7 uvalili sankcie na ruský titán. Putin v septembri navrhol, aby vláda zvážila obmedzenie vývozu. Zatiaľ nie je známe, či a v akom rozsahu budú sankcie prijaté, či sa budú týkať len titánovej huby alebo aj iných foriem. Nestabilita na svetovom trhu s titánom však narastá. Geologický prieskum USA uvádza, že pred konfliktom na Ukrajine predstavoval podiel Ruska na celosvetovej produkcii titánovej špongie 11 %, v roku 2023 to bude 6 %. Podľa analytika trhu s kovmi spoločnosti Argus Media Samuela Wooda niektoré európske spoločnosti naďalej nakupujú titán na základe zmlúv s ruským výrobcom. Je nepravdepodobné, že EÚ podporí zavedenie sankcií pred vypršaním platnosti týchto zmlúv.

V Japonsku vyrábajú titánovú špongiu dve spoločnosti: Toho Titanium a Osaka Titanium Technology. Podarilo sa im uspokojiť zvýšený dopyt leteckého priemyslu po stagnácii koronavírusu.
Podľa údajov US Geological Survey Japonsko od roku 2023 vyprodukovalo 60 000 ton titánovej špongie: o 20 % viac ako v roku 2021. S podielom 11 % je Japonsko druhým najväčším výrobcom titánu na svete po Číne (67 %). Objem výroby v Rusku za rovnaké obdobie je trikrát nižší – 20 tisíc ton.

Spoločnosť Osaka Titanium v septembri oznámila plány investovať 33 miliárd jenov na zvýšenie výrobnej kapacity o 25 %. Očakáva sa, že do 27. roku sa ročná výroba zvýši zo 40 000 na 50 000 ton.

Spoločnosť Toho Titanium uviedla, že napriek negatívnemu vplyvu štrajkov v spoločnosti Boeing dopyt pre letectvo z dlhodobého hľadiska naďalej rásť. Spoločnosť preto plánuje zvýšiť výrobu.

Ceny titánu sa výrazne zvýšili. Podľa ministerstva financií bola priemerná hodnota vývozu jedného kilogramu titánu za obdobie od januára do septembra 1 614 jenov. To je takmer o 70 % viac ako v roku 2021; pred konfliktom na Ukrajine bola táto hodnota 969 jenov.
Spoločnosť Toho Titanium sa domnieva, že napriek stabilizácii cien surovín a energií je záujem kupujúcich dostatočne vysoký na to, aby sa neočakával pokles nákladov.

Podľa Toru Okabeho, odborníka v oblasti vzácnych kovov a profesora na Tokijskej univerzite, silnou stránkou titánu vyrábaného v Japonsku je jeho vysoká kvalita a pohodlne organizované dodávky do západných krajín. Strednodobý a dlhodobý dopyt bude určite rásť. A v budúcnosti, keď technológia umožní lacnejšiu výrobu, možno očakávať, že bude schopný pokryť potreby nehrdzavejúcej ocele.