Ruská federácia prepravuje ropu “skratkami”
MOSKVA – Rusko prekladá rekordné objemy ropy Urals z tankera na tanker na mori v snahe prekonať problém prudko vyšších prepravných nákladov
Podľa služby, ktorá sleduje pohyb ropných tankerov, Rusko v decembri a novembri preložilo na mori približne 19 miliónov barelov ropy. Predpokladá sa, že v januári dosiahne rekordných 14 miliónov barelov. Informovali o tom agentúry Bloomberg a Reuters.
Koncom minulého roka Európska únia zakázala všetok dovoz ropy z Ruska a zopakovala rozhodnutie skupiny G7 obmedziť ceny, za ktoré môže Moskva predávať svoje barely. Toto rozhodnutie viedlo k nedostatku cisternových lodí a prudkému nárastu nákladov na prepravu.
Prekládka na mori sa tesne pred zavedením zákazu a cenového stropu takmer úplne zrútila. V súčasnosti je to však pre Rusko najefektívnejší spôsob, ako dostať ropu ku kupujúcim. Tieto manipulácie časom pomôžu znížiť náklady na prepravu. V rámci rozhodnutia G7 môžu lode, ktoré sa podieľajú na prekládke ropy, využívať medzinárodné poistenie, pokiaľ sa ropa, ktorú prevážajú, nepredáva za viac ako 60 USD za barel.
Prekládka z tankera na tanker je štandardným postupom a nikto ju neskrýva pred satelitnými sledovacími systémami. Zvyčajne sa koná pri pobreží Ceuty, španielskej poloexklávy na severnom pobreží Afriky, ako aj pri juhogréckom meste Kalamata. Okrem toho Rusko vďaka prečerpávaniu ropy na iné tankery udržiava svoje tankery tam, kde sú najviac potrebné – v chladnom a veternom podnebí. Čím ďalej, tým dlhšie im trvá, kým sa vrátia späť.
Kvôli bojkotu ruskej ropy v Európe sa veľké objemy ropy Urals prepravujú tisíce kilometrov do Ázie v malých tankeroch. Za týchto okolností dopyt po cisternách rastie, nie je ich dosť pre všetkých. V dôsledku toho sa zvyšujú aj ceny prepravy, keďže malé cisternové lode nie sú vhodné na prepravu ropy na dlhé vzdialenosti.
V súčasnosti sa na prekládke ruskej ropy podieľa päť supertankerov (VLCC), plavidiel schopných prevážať veľké objemy ropy.
Tri z tankerov manévrovali pri pobreží Ceuty a smerovali do Ázie. Ďalšie dve čakajú v tej istej Ceute, kým dorazí najmenej šesť lodí typu Aframax, ktoré pojmú približne tretinu objemu prepravovaného supertankermi. Očakáva sa, že ropu naložia v pobaltských prístavoch a do Ceuty dorazia do konca mesiaca.