Ruská federácia: koncepcie hospodárskej politiky
Západné analytické inštitúcie čoraz viac obviňujú ruské orgány z prechodu k režimu „tlačenia peňazí“.
Problematike sa venoval denník Vedomosti.
Napríklad na konci januára analytici Deutsche Bank vo svojej februárovej správe o ruskej ekonomike uviedli, že Rusko začalo monetizovať rozpočtový deficit a v skutočnosti spustilo stroj na peniaze. V podobnom duchu opísali postup úradov aj experti Moody’s. Podľa februárovej správy agentúry Rusko prešlo na “neortodoxnú hospodársku politiku”, o čom svedčí napríklad menové, podľa Moody’s, rozpočtové financovanie.
Závery oboch inštitúcií, aspoň z formálneho hľadiska, nezodpovedajú realite, no zmeny v ruskej hospodárskej politike je stále ťažké poprieť. Už viac ako rok existujú obmedzenia na odlev kapitálu, rozpočet je financovaný z Nároného fondu bohatstva, bez zrkadlových operácií na predaj cudzej meny a centrálna banka a ministerstvo financií aktívne presadzujú ruskú verziu kvantitatívneho uvoľňovania : banky s podporou regulátora vykupujú veľkú časť štátnych pokladničných poukážok.
Zmeny prišli v reakcii na sankcie a opatrenia sa zatiaľ prezentujú skôr ako dočasné. Otázka finančnej suverenity sa však pre orgány stáva kľúčovou: bez prispôsobenia ekonomického modelu nie je možné uskutočniť štrukturálnu transformáciu ekonomiky, najmä v krátkom čase. „Západ naďalej robí všetko, čo je v jeho silách, aby obmedzil prístup ruskej ekonomiky ku globálnym financiám – a brzdí rozvoj Ruska nielen v krátkodobom, ale aj dlhodobom horizonte,“ povedal premiér Michail Mišustin na strategickom zasadnutí na tému „Zabezpečenie Finančná suverenita“ 28. marca 2023.
Pred rokom, po zavedení prvej a najsilnejšej tranže protiruských sankcií, varoval slávny americký ekonóm Adam Tooze, že Rusko by si konečne mohlo uvedomiť svoju menovú suverenitu, ktorú síce má, ale nevyužíva a bude prejsť od konzervatívnych menových a rozpočtových politík k stimulačným. Potom môže zlyhať celá sankčná politika Západu, ktorá vychádza z predpokladu, že ruské úrady prejdú do režimu tvrdej konsolidácie, domnieva sa ekonóm.
Moderná menová teória (MMT) je komplexnejší súbor ekonomických myšlienok, než sa snažia predstaviť jej kritici, pričom kombinuje prvky keynesiánstva a príbuzných oblastí s teóriou charty peňazí. MMT je v mnohom podobná postkeynesiánstvu a možno ju považovať za jednu z odnoží tohto širšieho smeru.
Ústredným bodom MMT je analýza toho, čo sú peniaze a aká je ich funkcia. Peniaze, povedané slovami jedného zo zakladateľov MMT, Warrena Moslera, sú len „číslicou na monitore“, súvahou, do ktorej môžete pridať „koľko núl, koľko potrebujete“. Keďže vládne výdavky a obchodné aktivity (prostredníctvom súkromných pôžičiek) sú hlavnými motormi agregátneho dopytu,
V roku 2019 o tejto teórii intenzívne diskutovali v Spojených štátoch nielen ekonómovia, ale aj politici a šéfovia regulátorov vrátane Fedu. Teória „stromu magických peňazí“ (Magic Money Tree, ktorá duplikuje skratku MMT), ako o nej hovoria skeptici, bola nakoniec oficiálne odsúdená, ale boli to jej postuláty, ktoré sa potom aktívne využívali v americkej protikrízovej politike 2020 – 2021. Už v druhej polovici roku 2022, na pozadí mesačnej rekordnej inflácie vo verejnom poli, MMT začala opäť „kameňovať“, už údajne empiricky zisťovala svoju smrť ako teóriu vysvetľujúcu realitu.
Zároveň však existuje veľké riziko, že „režim, keď bude v izolácii, preorientuje model na princípy modernej monetárnej teórie (MMT), obával sa Ace v stĺpci „Čo robiť, ak sa Putinov režim pohne“ do MMT“ zo 4. marca 2022. Mali by sme očakávať, že v súčasnej situácii otvorenej konfrontácie so Západom zostane režim konzervatívnej hospodárskej politiky Ruska životaschopný? A čo ak sa tak nestane, ak Moskva postaví svoju ekonomiku na keynesiánsky základ (SDT možno nazvať jednou z odnoží keynesiánstva alebo postkeynesiánstva. – Vedomosti), budú môcť mať sankcie vplyv na Rusko? pochybuje ekonóm.
Rusko a teória magického stromu peňazí
Hlavným problémom ruskej ekonomiky je minimálne od polovice roku 2010 nízky rast HDP, poznamenal Tuz. „Prečo je rast Ruska taký slabý? Bezpochyby sankcie, korupcia, štátna dominancia v ekonomike – to všetko zohralo úlohu, “píše Tuz. Ale podľa jeho názoru tu bol ďalší, dôležitejší faktor, ktorý sa najčastejšie prehliadal – „drakonické sprísnenie fiškálnej politiky od roku 2016“.
Moderná ekonomika nie je schopná rásť vysokým tempom, keď sa rozpočet dostane z deficitu 3,4 % HDP do prebytku 2,9 % do troch rokov, konštatuje Tuz (myslí sa tým obdobie 2015-2019) . Zdalo by sa, že štátny kapitalizmus v Rusku predpokladal určitú slobodu konania pri riadení ekonomiky, ale o to menej sa úrady držali „extrémne ortodoxného prístupu“. Podľa Acea bol takýto model jednou z podmienok integrácie ruskej ekonomiky do globálnej. To predpokladalo vysokú úroveň dolarizácie, voľný pohyb kapitálu, plávajúci výmenný kurz, spoľahlivosť Ruska ako dlžníka atď.
Napriek otvorenej vojensko-politickej konfrontácii so Západom Rusko prijalo obmedzenia v rozpočtových a menových rozhodnutiach. Ak sa Moskva politicky správala ako suverénny hráč vo finančnej a ekonomickej sfére, v skutočnosti suverenitu nemala, hovorí Tuz.
V dôsledku súčasnej krízy sa podľa jeho názoru zásadne zmenili okolnosti. „Súčasná kríza rozptýlila všetky ilúzie o suverenite. Rusko je skutočne suverénne a brutálne to potvrdilo. Otázkou je, či prijme primeranú hospodársku politiku? píše ekonóm. Zavedenie menovej kontroly dočasne odstraňuje otázky týkajúce sa menovej suverenity – toto je jej tvrdenie. Pre Západ je prechod Ruska na Novú ekonomickú politiku obrovským rizikom, povedal Tuz.
Ak sa ruské úrady rozhodnú prerušiť spojenie medzi globalizáciou a ekonomickou ortodoxiou a spustiť stimulačné programy v súlade s princípmi MMT, západnej sankčnej politike bude hroziť zlyhanie, píše autor
V priebehu priebehu roka sa zmenila politika
Kvalitatívne zmeny v otvorenom prístupe zatiaľ nie sú viditeľné, domnieva sa špecialista na MMT, ekonóm Viktor Tunev. Všetky zmeny sú v skutočnosti výsledkom nových výziev. Mäkšia rozpočtová politika je nevyhnutným opatrením z dôvodu vysokých vojenských výdavkov. A menová politika musí podľa Bank of Russia stále „kompenzovať“ rozpočtové deficity a obmedzovať dopyt prostredníctvom dynamiky súkromných úverov. DKP zostala príliš konzervatívna, konštatuje Tunev. Bank of Russia sa to dokonca rozhodla na dlhší čas zafixovať oznámením zvýšenia neutrálnej sadzby z úrovne 5-6 %, pripomenul. Fiškálna politika je tiež vyhlásená za ultrakonzervatívnu s cieľom štrukturálneho deficitu 0 %. Teda ani nie 0,5 % HDP, ako doteraz, ba čo viac, ani zďaleka to nie sú prijateľné úrovne 2 – 3 % HDP ročne.
Čo sa týka prechodu na MMT, zdá sa, že sme nepochopili myšlienku menovej suverenity a snažíme sa žiť podľa vzorcov minulosti: s inflačným cielením pomocou sadzieb a prísnym rozpočtovým pravidlom, aj keď mierne prepracovaným v správny smer, rozčuľuje sa odborník. Problém je v tom, že mena sa opäť nakupuje alebo predáva len pomocou Národného fondu bohatstva, a toto nerobí centrálna banka, ktorá má oveľa viac rezerv a dokáže vyhladiť prípadné výkyvy.
“Okrem toho sa zdá, že minulý rok prebehla špeciálna operácia pod kódom “QE v ruštine” (kvantitatívne uvoľňovanie),” ironicky Tunev. Centrálna banka na papieri previedla až 4 bilióny rubľov. Fond národného bohatstva Ruska v rubľoch, ale v skutočnosti túto operáciu neodzrkadľovala na trhu.
To znamená, že rozpočet bol financovaný bezplatne z Ruskej banky, teda centrálnej banky. Všetko by bolo v poriadku, keby to neviedlo k silnej volatilite výmenného kurzu, povedal. Takéto akcie by mohli byť len na veľkú žiadosť ministerstva financií alebo bánk, ktoré majú záujem na oslabení rubľa.
„Bohužiaľ, máme silnú odchýlku od vedomia, že rozpočet potrebuje slabý rubeľ. Slabý výmenný kurz vytvára rozpočtové príjmy len vtedy, keď niekto prvýkrát vytvoril tieto ruble. Napríklad tak, že si vezmete nový úver v rubľoch,“ vysvetlil odborník.
Teória Magic Money Tree (MMT) pre rozvojovú krajinu predpokladá aktívnu účasť regulátora na obmedzovaní volatility kľúčových finančných ukazovateľov – výmenného kurzu a kurzov, zdôraznil Tunev. Tieto dva prvky v podmienkach voľného pohybu kapitálu a voľného trhu vytvárajú nepomerne viac problémov ako úžitku, a to aj pre infláciu a hospodársky rast. Čína tento príbeh už dávno poznala a prijala ho.
Podľa západných vzorov
Najnovšie zásadné zmeny v hospodárskom riadení sa udiali v Rusku pri prechode z veliteľsko-administratívneho modelu ZSSR na trhový, povedal Vasilij Tkačev, docent Katedry medzinárodných financií MGIMO. Z tohto pohľadu nenastali za uplynulý rok žiadne výrazné zmeny, konštatoval. Napriek výzvam jednotlivých ekonómov po prechode na mobilizačný typ ekonomiky zostali základné trhové princípy jej fungovania rovnaké, priznal. Prezident aj vláda neustále zdôrazňujú podiel podnikania na súčasnom a budúcom ekonomickom rozvoji krajiny, domnieva sa odborník.
Pohyb smerom k uvoľneniu menovej a rozpočtovej politiky začal v Rusku pred niekoľkými rokmi – po dosiahnutí makroekonomickej stabilizácie v období pred COVID – 19, verí Tkačev. Bolo to spôsobené spomalením rastu HDP a potrebou štátnych stimulov pre ekonomiku. No v súčasnosti v oblasti menovej a rozpočtovej politiky prevláda umiernený konzervativizmus, priznal ekonóm.
Väčšina odporúčaní MMT v oblasti hospodárskej politiky, konkrétne zameranie sa na nízku úroveň úrokových sadzieb a garantovanie zamestnanosti, sa v Rusku neuplatňuje ani neuvažuje, ako vo väčšine zahraničných krajín, uviedol Tkačev. Ani v Rusku nie sú náznaky a zámery realizovať také odporúčanie teórie, ako je aktívne využívanie možností menového financovania rozpočtového deficitu, poznamenal.
Ruské orgány oficiálne nesformulovali stanovisko k životaschopnosti MMT a uplatniteľnosti jej odporúčaní. K tejto otázke sa ale vyjadrili jednotliví predstavitelia štátnych inštitúcií.V novembri 2019 hlavný ekonóm centrálnej banky Vadim Grishchenko na seminári „Ekonomika a kultúra“ Fakulty slobodných umení a vied Štátnej univerzity v Petrohrade predstavil správu „MMT a jeho aplikovateľnosť v ruskej hospodárskej politike: historické a empirické dôkazy menovej suverenity“. Štúdia znela? “Dá sa MMT aplikovať na ruskú ekonomiku?”
Historický a empirický dôkaz menovej suverenity, konferencia bola zameraná na medzinárodné publikum, Griščenkova prezentácia bola publikovaná v angličtine. Ekonóm navrhol priamo oddeliť teoretickú časť MMT a praktickú.
To znamená, že podľa jeho názoru môžu byť jeho konštrukcie v prvom rade použité výlučne na vysvetlenie určitých javov v ekonomike. A po druhé, jeho odporúčania sa už dajú uplatniť v hospodárskej politike. Tak či onak, diskusie o MMT v kontexte konkrétneho štátu nemajú zmysel, ak krajina nemá finančnú alebo menovú suverenitu. Jeho znaky sú: štátny monopol na emisiu peňazí, plávajúci výmenný kurz (v rôznych obmenách), relatívne nízka úroveň zahraničného dlhu.
Ekonomika štátu musí okrem suverenity spĺňať ešte dve požiadavky (sú tiež dôkazom a dôsledkom menovej nezávislosti). Po prvé, takzvaná „endogenita“ peňažného systému je nevyhnutná. Po druhé, nemal by sa pozorovať účinok vytláčania súkromných investícií vládnymi výdavkami (čo znamená, že zvýšenie rozpočtových výdavkov skôr stimuluje ako potláča obchodné investície. – Vedomosti). Podľa Grishchenka má Rusko menovú suverenitu a prinajmenšom analytický aspekt MMT by sa dal aplikovať aj na našu krajinu. Čo sa týka praktického využitia teórie, závery nie sú prezentované. V každom prípade Griščenkova prezentácia zdôrazňuje, že závery správy sú jeho osobným názorom, a nie stanoviskom centrálnej banky.
V roku 2021 Griščenko (v tom čase už pracoval ako konzultant na oddelení výskumu a prognóz Ruskej banky) v spolupráci s množstvom ďalších ekonómov publikoval článok v časopise Economic Policy „Modern Monetary Theory ( MMT): nová paradigma alebo súbor odporúčaní pre makroekonomickú politiku?.„Základom súčasnej ekonomickej stratégie je ruské rozpočtové pravidlo, ktoré súčasne kombinuje fiškálnu politiku, obchodnú bilanciu a riadenie výmenných kurzov.
Efektívne znižuje závislosť ekonomiky od dynamiky cien ropy, no zároveň výrazne obmedzuje schopnosť rozpočtu regulovať agregátny dopyt mimo ropného a plynárenského priemyslu. Obmedzenie výdavkov a fixácia primárneho deficitu na 0 alebo 0,5 % HDP priamo odporuje princípom MMT.
Fiškálna politika má z pohľadu MMT primárne regulovať ekonomiku, a nie fiškálnu rovnováhu (týka sa endogénnych faktorov),“ zdôrazňuje sa v jednom z teoretických článkov.Okrem Griščenka hovoril o SDT aj prezidentský poradca Maxim Oreškin. V rozhovore pre RBC v roku 2019 opísal teóriu nasledovne, vtedy Oreškin pôsobil ako minister hospodárskeho rozvoja: „V súčasnosti je okolo MMT veľa mýtov. Na čo by som si dal pozor: kolegovia hovoria, že v skutočnosti nie je veľký rozdiel medzi súkromným deficitom a štátnym úverovaním, medzi rozpočtovým deficitom a bankovým úverom.
Že neexistujú napríklad také pojmy ako rovnovážny rozpočtový deficit alebo rovnovážna úroková miera, že toto všetko je dostatok alebo nedostatok agregátneho dopytu v ekonomike a hlavným obmedzovačom dopytu je miera inflácie.Rovnováha medzi rozpočtovým deficitom alebo súkromným úverom musí byť nájdená na základe cieľov sociálno-ekonomického rozvoja, pričom táto rovnováha môže byť pre konkrétnu krajinu akákoľvek: niekde bude veľký deficit s rastúcim verejným dlhom a niet sa čoho obávať, ak ciele nesúvisia s rastom súkromného úveru, ale sú spojené s rastom verejného úveru.
A neexistujú žiadne obmedzenia pre krajinu, ktorá si požičiava v národnej mene, pokiaľ ide o deficit a dlh.“Vo všeobecnosti vyjadril podobný názor v rozhovore pre Vedomosti koncom minulého roka. „Ukázalo sa, že v situáciách nedostatku dopytu rozpočtový deficit a nízke sadzby nevyvíjajú taký tlak na infláciu a nevedú k zvýšeniu úrokových sadzieb v ekonomike, ako sa domnievajú niektorí odborníci. Túto tézu potvrdzujú aj skutočne pozorované efekty ruskej hospodárskej politiky od roku 2020,“ povedal Oreškin pre Vedomosti na otázku, či ustanovenia SDT prešli testom pevnosti. „Rozhodnutia sa musia robiť na základe objektívne sa vyvíjajúcej situácie a nebyť rukojemníkom žiadnych dogiem,“ zdôraznil vtedy prezidentov asistent.