Ruská ekonomika sa k rastu vráti v roku 2025
MOSKVA – Ruská ekonomika môže v prípade globálnej krízy v rokoch 2022-2024 klesnúť, uvádza sa v návrhu hlavných smerov štátnej menovej politiky na roky 2023-2025, ktorý zverejnila Banka Ruska.
Banka Ruska je meno ruskej centrálnej banky. V základnom scenári centrálna banka očakáva pokles ruskej ekonomiky v roku 2022 a počas väčšiny roka 2023, pričom sa prispôsobí meniacim sa vonkajším podmienkam. V roku 2025 sa ekonomika vráti k potenciálnemu tempu rastu 1,5 – 2,5 %.
Po prvé, pretrvávajúca vysoká inflácia v hlavných ekonomikách si môže v týchto krajinách vyžiadať výraznejšie a výraznejšie sprísnenie menovej politiky. Dôsledkom toho bude recesia v najväčších ekonomikách. Na rozvíjajúcich sa trhoch, najmä na tých s vysokým vonkajším dlhom, by rastúce externé sadzby mohli výrazne narušiť finančnú udržateľnosť.
Po druhé, tento scenár predpokladá zvýšenie geopolitického napätia vo svete, vrátane zavedenia nových sankcií voči ruskej ekonomike. Kombinácia týchto udalostí by mohla prehĺbiť nerovnováhu v globálnej ekonomike a viesť k novej globálnej finančnej a hospodárskej kríze, ktorá je rozsahom porovnateľná s krízou z rokov 2007-2008, obáva sa centrálna banka.
“Pre ruskú ekonomiku realizácia globálnej krízy, ktorá znižuje vonkajší dopyt, spolu so zhoršovaním geopolitického zázemia, znižovaním cien a objemov exportu výrazne skomplikuje štrukturálne prispôsobenie a adaptáciu na nové podmienky. HDP v roku 2023 bude klesať viac ako v roku 2022. V roku 2024 bude pokles pokračovať a až v roku 2025 je možný mierny nárast – asi 1 %,“ opisuje negatívny scenár centrálna banka.
Ročná inflácia v roku 2023 v tomto prípade stúpne na 13-16% na pozadí oslabovania rubľa a sprísňovania obmedzení na strane ponuky, zvýšia sa aj inflačné očakávania. Ruská centrálna banka výrazne zvýši kľúčovú sadzbu v porovnaní so základným scenárom a ponechá ju na zvýšenej úrovni, aby zabránila prelievaniu rastúcich inflačných očakávaní a zabezpečila návrat inflácie k cieľu v roku 2025.
V základnom scenári centrálna banka očakáva pokles ruskej ekonomiky v roku 2022 a počas väčšiny roka 2023, pričom sa prispôsobí meniacim sa vonkajším podmienkam. V roku 2025 sa ekonomika vráti k potenciálnemu tempu rastu 1,5 – 2,5 %.
„Alternatívny scenár“ Accelerated Adaptation“ predpokladá rýchlejšie prispôsobenie sa ruskej ekonomiky novým podmienkam v porovnaní so základným scenárom s podobným stavom globálnej ekonomiky a geopolitickým pozadím Napriek zvýšeniu sadzieb najväčšími centrálnymi bankami, veľká -zabráni sa rozsiahlej recesii v globálnej ekonomike. Geopolitické pozadie sa vzhľadom na stav od polovice roku 2022 nezmení,“ píše sa v dokumente.
K rýchlejšej reštrukturalizácii ekonomiky dôjde predovšetkým v dôsledku lepšej dynamiky dovozu ako v základnom scenári. Vytvorenie nových ekonomických väzieb a rozšírenie mechanizmu paralelných dovozov zlepší dynamiku dovozu na horizonte prognózy.
Vývoz v hodnote sa tiež zvýši v porovnaní so základným scenárom v dôsledku rastu fyzických objemov vývozu vrátane ropy a plynu. Uľahčí to definovanie nových trás a spôsobov dodávania energetických zdrojov, zníženie nákladov na dopravu, poistenie a ďalšie logistické náklady, dodáva regulátor.
„Vďaka novým partnerstvám a ekonomickým väzbám je v scenári Accelerated Adaptation možný rast ruskej ekonomiky už v roku 2023. Rýchle nasýtenie trhov novým aj známym tovarom prostredníctvom mechanizmu paralelného dovozu povedie k rýchlejšie vyčerpanie obmedzení na strane ponuky. V dôsledku toho sa ročná Inflácia do konca roka 2023 vráti na úroveň blízko cieľa s uvoľnenejšou menovou politikou v porovnaní so základným scenárom V rokoch 2024-2025 zostane ročná inflácia blízko 4 % s kľúčovou sadzbou v neutrálnom pásme 5,0 – 6,0 % ročne,“ zdôrazňuje dokument.