Rusal má holding zahraničných aktív v Katare

DAUHA – “Rusal zmenil jurisdikciu holdingovej spoločnosti pre svoje zahraničné aktíva z Cypru do Kataru,” uviedli pre  oboznámené so situáciou.

Informuje o tom ruská tlačová agentúra Interfax.

United Company RUSAL, medzinárodná verejná akciová spoločnosť, rusky : МКПАО «ОК РУСАЛ» , je druhá najväčšia svetová spoločnosť vyrábajúca hliník.  Zjednotená spoločnosť vznikla zlúčením spoločností RUSAL ( Rus skiy al yuminiy , alebo Rus sian al uminium ) ( rusky : Русский алюминий ), SUAL a aktív spoločnosti  Glencore z oxidu hlinitého , ktoré bolo dokončené v marci 2007.

Podľa karty spoločnosti na stránke Katarského finančného centra (QFC) je základné imanie spoločnosti 4 miliardy USD. Autorizované základné imanie (maximálny počet akcií, ktoré môže spoločnosť podľa stanov vydať) je stanovené na úrovni 10 miliárd USD.

Katar, dlhý tvar Katarský štát, je emirát ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Na juhu hraničí so Saudskou Arábiou, zvyšok emirátu obklopuje Perzský záliv.

Na čele spoločnosti stojí Vladimir Runov, bývalý riaditeľ oddelenia daňovej politiky spoločnosti Rusal. Riaditeľom je Roman Chajev, ktorý je na zozname pridružených spoločností Rusalu.

Zmienka o spoločnosti AL Plus Holdings LLC sa prvýkrát objavila v zozname pridružených spoločností spoločnosti Rusal na druhý polrok 2022.

Názov AL+ sa mal stať značkou samotnej spoločnosti Rusal po ohlásenom vyčlenení výrobných aktív s vyššou uhlíkovou stopou do novej spoločnosti v máji 2021. “Rusal vysvetlil, že “nový názov lepšie odráža úspechy, ciele a hodnoty spoločnosti a takýto krok je v strategickom záujme všetkých akcionárov”. Dohoda, ktorej zmyslom bolo zverejnenie “zelenej” zložky podnikania, sa zatiaľ neuskutočnila a zmenu názvu Rusalu zablokovala spoločnosť Sual Partners.

Katarská spoločnosť AL Plus nemá nič spoločné s vyčlenením nízkouhlíkových aktív, uviedli pre agentúru Interfax dvaja respondenti oboznámení s procesom. Cieľom tejto spoločnosti je presunúť zahraničné aktíva Rusalu z Cypru do katarskej jurisdikcie, vysvetlil jeden zo zdrojov.

Cyprus podporil sankcie EÚ voči Rusku a uplatňuje politiku “nulovej tolerancie” voči občanom krajiny a spoločnostiam, ktoré pomáhajú obchádzať sankcie. “Rusal nepodlieha sankciám (na americkom zozname SDN je od roku 2018 uvedený zakladateľ spoločnosti Oleg Deripaska, na základe dohody s OFAC sa nepodieľa na riadení spoločnosti Rusal).

Podľa iného zdroja ide o rozšírenie prítomnosti spoločnosti Rusal v regióne. Ide o súčasť prebiehajúceho procesu optimalizácie štruktúry zahraničných aktív, ktorý nemá vplyv na ruské aktíva Rusalu, dodal zdroj Interfaxu.

Začiatkom marca minulého roka materská spoločnosť Rusalu En+ Group informovala o možnosti vyčlenenia medzinárodných aktivít hlinikárenskej spoločnosti. “Strategické preskúmanie je v predbežnej fáze a akýkoľvek akčný plán bude predmetom ďalšieho preskúmania a diskusie s príslušnými regulačnými orgánmi a kľúčovými zainteresovanými stranami,” uviedla vtedy En+.

Podľa agentúry Bloomberg spoločnosť En+, ktorá kontroluje 57 % podiel v spoločnosti Rusal, zvažovala vyčlenenie medzinárodných aktív spoločnosti Rusal do samostatnej spoločnosti, ktorú by kontrolovalo vedenie spoločnosti En+ a neruskí investori.