Rokovania Zelenského a Putina o zemnom plyne
PARÍŽ – Skončili sa prvé dvojstranné rokovania prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom. Týkali sa aj tranzitu zemného plynu cez územie Ukrajiny.
Podľa výsledkov summitu v „normanskom formáte“ ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij uviedol, že počas rokovaní s ruským prezidentom Vladimírom Putinom bolo možné odstrániť otázku odškodnenia vo výške 3 miliárd dolárov na základe rozhodnutia Štokholmského arbitrážneho súdu v spore medzi Naftogazom a Gazpromom. Rozhodcovský súd alebo arbitrážny súd je stály neštátny orgán, ktorého poslaním je najmä rozhodovať spory o majetkové nároky rozhodcami podľa predpisov o rozhodcovskom konaní. Nie je to súd v klasickom ponímaní, iba v širšom zmysle. Rozhoduje jednoinštančne, čiže nie je možné sa proti jeho rozhodnutiu odvolať.
“Zdá sa mi, že sme v podstate odstránili otázku 3 miliárd dolárov, ktoré sme vyhrali,” uviedol. Podľa Zelenského je ukrajinská pozícia jednoduchá: „Sme pripravení brať plyn.“ “Je to kompromis, ktorý sme pripravení urobiť,” uviedol prezident.
Zelenskij hovoril o predĺžení platnosti dohody o tranzite plynu, ktorá sa skončí 31. decembra, a že bude podpísaná na viac ako jeden rok. Objasnil, že počas rokovaní trval na podpísaní desaťročnej zmluvy.
Stretnutie Putina so Zelenským sa uskutočnilo v pondelok 9. decembra 2019 v Paríži v rámci samitu v „normandskom formáte“. Na rokovaniach o plynše, najmä z Ruska, sa zúčastnil minister energetiky Alexander Novák a generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller. Z Ukrajiny – výkonný riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko a minister energetiky a ochrany životného prostredia Alexej Oržel.
Rokovania a súdy
V polovici novembra poslal Gazprom spoločnosti Naftogaz faxový návrh na tranzit plynu cez Ukrajinu: ruská spoločnosť to označila za predpoklad na podpísanie novej zmluvy o odmietnutí vzájomných nárokov v medzinárodnej arbitráži a ukončení všetkých súdnych konaní.
Spor medzi spoločnosťami Gazprom a Naftogaz o zmluvách o dodávkach plynu na Ukrajinu a jej tranzite do Európy sa začal vo februári 2014. V decembri 2017 Stockholmská arbitráž nariadila spoločnosti Naftogaz zaplatiť spoločnosti Gazprom 2 miliardy dolárov za už dodaný, ale nezaplatený plyn. Vo februári 2018 však rovnaká arbitráž rozhodla, že spoločnosť Gazprom by podľa dohody o tranzite mala zaplatiť ukrajinskej spoločnosti 4,63 miliardy dolárov za nedodaný zemný plyn. V dôsledku toho ruská spoločnosť po zohľadnení dlhu spoločnosti Naftogaz zostala dlžná ukrajinskej firme 2,6 miliárd dolárov a po zohľadnení akumulovaného úroku to predstavuje približne 3 miliardy dolárov. Naftogaz zase navrhol splatenie tejto sumy prostredníctvom budúcich dodávok plynu na Ukrajinu.
Gazprom ponúkol, že uzavrie zmluvu o tranzite plynu cez Ukrajinu na rok alebo rozšíri existujúcu zmluvu na rovnaké obdobie. Naftogaz považoval tieto návrhy za neprijateľné. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutsche Welle 27. novembra 2019 výkonný riaditeľ spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko uviedol, že v liste adresovanom spoločnosti Gazprom hrozí, že „uzavrie ventil“ 1. januára o 10:00.
Dňa 14. novembra 2019 prezident Vladimir Putin v rozhovore pre novinárov na konci summitu BRICS uviedol, že Rusko je pripravené spolupracovať s Ukrajinou pri tranzite aj pri dodávke plynu a jej cena by sa mohla znížiť o 25% v porovnaní s cenou, na ktorej sa Ukrajina nachádza. ruský plyn nakupuje v Európe opačným spôsobom.
Pokuta za nepoužívanie
V decembri 2016 sa Hospodársky súd v Kyjeve na základe žaloby Protimonopolného úradu Ukrajiny rozhodol násilne získať späť od spoločnosti Gazprom pokuty vo výške 7 miliárd dolárov za porušenie zmluvy so spoločnosťou Naftogaz. Úrad uviedol, že ruská spoločnosť prudko znížila množstvo plynu prepravovaného do Európy cez Ukrajinu. Všetky pokusy spoločnosti Gazprom odvolať sa proti rozhodnutiu na ukrajinských súdoch neboli úspešné.
V novembri 2019 Naftogaz podal nový súdny proces v štokholmskom arbitrážnom konaní proti Gazpromu o 12 miliárd dolárov za odpisy ukrajinského systému prepravy plynu bez tranzitu. Výkonný riaditeľ spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko sľúbil, že v prípade podpísania dlhodobej tranzitnej zmluvy túto žalobu stiahne.
Na základe výsledkov posledného dvojstranného stretnutia ruských a ukrajinských delegácií za účasti spoločností Gazprom a Naftogaz, ktoré sa konalo 6. decembra vo Viedni, výkonný riaditeľ spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko uviedol, že ukrajinská spoločnosť je pripravená zvážiť možnosť zaplatenia dlhu spoločnosti Gazprom za plyn. “Sme tiež pripravení stiahnuť svoje pohľadávky v novej arbitráži, ale iba v prípade podpísania dlhodobej tranzitnej zmluvy, ktorá pokryje všetky náklady, a ak bude spoločnosti Naftogaz kompenzovaná neplnenie záväzkov spoločnosti Gazprom podľa súčasných zmlúv,” dodal.
Ukrajina a EÚ
Vitrenko aj šéf ukrajinského ministerstva energetiky Aleksej Oržel už skôr poznamenali, že súhlasia s Európskou komisiou, pokiaľ ide o potrebu uzavrieť tranzitnú dohodu prepravu plynu z Ruska do Európy na obdobie desiatich rokov a objemu najmenej 60 miliárd metrov kubických. m plynu ročne na základe princípu „prepravuj alebo zaplať“ (v prípade krátkych dodávok je spoločnosť Gazprom povinná zaplatiť dohodnutú sumu tranzitnej krajine) s možnosťou dodania ďalších 30 miliárd metrov kubických. m plynu navyše. Táto pozícia znela na septembrových konzultáciách o plyne.
Začiatkom marca 2008 spoločnosť Gazprom z dôvodu neexistencie zmluvy so spoločnosťou Naftogaz znížila dodávky na Ukrajinu o 50%. Zároveň Kyjev neuznal príjem ruského plynu v roku 2008 a kompenzoval zníženie dodávok znížením tranzitu dodávok plynu do Európy. Do konca roku 2008 Moskva odhadovala zadlženie ukrajinskej strany na 2,1 miliardy dolárov. Nebolo možné dohodnúť sa na podmienkach zmluvy na rok 2009, takže od 1. januára 2009 sa dodávky na Ukrajinu zastavili a tranzit do Európy cez túto krajinu sa o týždeň neskôr pozastavil. 19. januára 2009, po rokovaniach medzi premiérmi oboch krajín, Vladimírom Putinom a Juliou Tymošenkovou, boli podpísané nové zmluvy o tranzite plynu a dodávkach plynu, ktorých platnosť končí 31. decembra 2019.
Ani jeden z prezidentov po rokovaniach nevyhlásil, že problém tranzitu ruského zemného plynu cez Ukrajinu je definitívne vyriešený.