Rjabkov povedal, že USA berú ruské bezpečnostné návrhy veľmi vážne
MOSKVA – Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí bol rozhovor s USA o bezpečnostných zárukách náročný a profesionálny, bez snahy obchádzať ostré hrany. Informuje o tom agentúra TASS.
Spojené štáty brali ruské návrhy týkajúce sa bezpečnostných záruk veľmi vážne a vykonali ich hĺbkovú štúdiu. Povedal to v pondelok novinárom námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov po výsledkoch rusko-amerických konzultácií o bezpečnostných zárukách.
„Nadobudli sme dojem, že americká strana brala ruské návrhy veľmi vážne,“ povedal námestník ministra. “Rozhovor bol ťažký, dlhý, veľmi profesionálny, hlboký, konkrétny. Bez snahy niečo prikrášľovať, obchádzať ostré rohy,” povedal.
Rjabkov povedal, že rozhovory Ruska s USA a NATO by sa nemali ťahať mesiace či roky. “V žiadnom prípade by sa rokovania nemali odkladať,“ povedal ruský námestník.
Nemenovaná vysokopostavená diplomatka poznamenala, že v diskusii o bezpečnostných otázkach by sa malo rádovo „zrýchliť“. “O takejto dlhodobej práci, ako tomu bolo pri vypracovaní Zmluvy o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzovanie strategických útočných zbraní, nemôže byť ani reči. Keď vedenie Ruskej federácie zdôrazňuje, že je potrebná okamžitá dohoda, tak je situácia vážna. Američanom sa podľa mňa podarilo sprostredkovať hlavnú myšlienku nutnosti nových záruk v bezpečnostných otázkach,“ pokračoval Rjabkov.
O tom, či bude ďalšie kolo rozhovor, v akom formáte a kedy, bude podľa neho jasno v najbližších dňoch. „V žiadnom prípade nebudeme ďalšie diskusie odkladať,“ uzavrel námestník ministra.
Uviedol tiež, že rokovania zatiaľ naznačujú možnosť dohody. “Myslím si, že užitočnosť rozhovorov v Ženeve spočíva najmä v tom, že sme sa po prvý raz mohli porozprávať o problémoch, ktoré boli akoby neviditeľne prítomné, existovali, no zdalo sa, že sú v zákulisí.” Američania pochopili, že boli, ale predstierali, že je lepšie sa nimi nezaoberať, ale teraz sa veci nazývajú pravými menami, a to samo osebe má liečivý účinok na naše vzťahy so Západom.”
Námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie nevidí nič prekvapujúce na tom, že napríklad téma ďalšieho rozširovania NATO, „získanie právne záväzných záruk v tomto smere a formálne stiahnutie rozhodnutia bukurešťského summitu z roku 2008 vyvoláva veľmi vážne námietky , mierne povedané, zo strany Spojených štátov amerických.“
„Bohužiaľ, existujú aj iné témy podobného druhu, na ktoré máme opačný názor,” povedal Rjabkov. „Pre nás je niečo absolútne zásadné, ale pre Američanov je to kategoricky neprijateľné. To je zlé, pretože to naznačuje podceňovanie našej pozície na americkej strane, a to je zlé, pretože sa jedná o viaceré témy v oblasti kontroly zbrojenia, posilňovania strategickej stability a bezpečnost.”