Reakcia Čínskej ľudovej republiky na zákaz dodávok polovodičov bola pre Západ viac ako len bolestivá

PEKING – Čínske obmedzenia na vývoz polovodičových materiálov vyvolávajú obavy z výroby čipov.

Obmedzenia dodávok by mohli ovplyvniť výrobu pokročilých mikroprocesorov a optických produktov.

Čínske kontroly vývozu kritických polovodičových materiálov zaťažujú dodávateľské reťazce a vyvolávajú obavy, že západná výroba pokročilých čipov a vojenských optických zariadení bude zaostávať.

Obmedzenia Pekingu na dodávky germánia a gália, ktoré sa používajú na výrobu polovodičov a komponentov pre vojenské a komunikačné zariadenia, spôsobili, že ceny nerastov sa v Európe za posledný rok takmer zdvojnásobili.

Čína zaviedla obmedzenia, ktoré chránia jej „národnú bezpečnosť a záujmy“, minulý rok v reakcii na americké kontroly predaja pokročilých čipov a zariadení na ich výrobu.

Zákazy a následné kontroly vývozu podčiarkli dominantné postavenie Pekingu v globálnych dodávkach desiatok kritických zdrojov.

Krajina produkuje 98 percent svetového gália a 60 percent germánia, uvádza US Geological Survey.


„Situácia s Čínou je kritická. Sme na nich závislí,“ povedal človek, ktorý pracuje pre veľkú spoločnosť vyrábajúcu spotrebné polovodiče.


 

1. Obr

Čínske kontroly sa zavádzajú na vývoz kritických polovodičových materiálov. Vývoz (kg). Priemer pred vývoznými obmedzeniami. Germánium, gálium. Zdroj: China Customs.

Analytici tvrdia, že kontroly jasne ukazujú, že vláda prezidenta Si Ťin-pchinga má v úmysle zamerať sa na západné ekonomické záujmy, aby odvetou za kontrolu prístupu Číny k najnovším čipom a iným pokročilým technológiám.

Zamestnanec dotknutej spoločnosti uviedol, že zatiaľ čo niektoré veľké dodávky čínskeho gália sa stále uskutočňujú, celkový vývoz klesol od zavedenia kontrol približne o polovicu.


„Ak Čína zníži vývoz gália, ako to urobila v prvej polovici roka, potom sa naše zásoby vyčerpajú a bude ich nedostatok,“ povedal.

Jan Giese, senior manažér pre drobné kovy u frankfurtského obchodníka Tradium, povedal, že gálium a germánium, ktoré jeho skupina dokázala získať prostredníctvom nového čínskeho exportného licenčného programu, boli „malým zlomkom toho, čo sme kúpili v minulosti“.


“Tieto kontroly exportu kladú dodatočný tlak na všetko mimo Číny a pridávajú ďalšiu vrstvu zložitosti na trhy, na ktorých je už teraz ťažké sa orientovať,” povedal Giese.


Tieto dva materiály sú potrebné na výrobu pokročilých mikroprocesorov, optických vlákien a zariadení na nočné videnie, takže ďalšie vývozné obmedzenia Pekingu by mohli narušiť výrobu takéhoto tovaru.

Peking tento mesiac tiež oznámil obmedzenia na vývoz antimónu, minerálu používaného v pancierovej munícii, okuliaroch nočného videnia a presnej optike. Tento krok nasleduje po tom, ako Čína uvalila vývozné kontroly na grafit a technológie používané na ťažbu a separáciu kovov vzácnych zemín.

Ceny germánia sa od začiatku júna zvýšili o 52 percent a v Číne podľa Argusu dosiahli 2 280 dolárov za kilogram.


“Práve teraz Číňania neponúkajú ani germánium v ​​zámorí,” hovorí Terence Bell, ktorý vedie Strategic Metal Investments, vancouverskú spoločnosť, ktorá obchoduje s malými kovmi.

V rámci kontrol gália a germánia si každá jednotlivá šarža vyžaduje schválenie, ktoré trvá 30 až 80 dní a dlhodobé dodávateľské zmluvy sú neživotaschopné z dôvodu neistoty, uviedli obchodníci. Aplikácie musia identifikovať kupujúceho a zamýšľané použitie.

Corey Combs, pridružený riaditeľ poradenskej spoločnosti Trivium China so sídlom v Pekingu, uviedol, že hlavným motívom Pekingu bolo „vyslať signály“, že by mohol podniknúť odvetu proti tlaku USA na čínske spoločnosti a životne dôležité odvetvia.


„Hlavným dôvodom [kontrol] je napokon to, že ak budú chcieť niekedy zablokovať vývoz na určité miesto, môžu odmietnuť vydať licencie,“ povedal.


Obchodníci obvinili čínske akcie z prudkého nárastu cien germánia, ktoré sa používa na výrobu pokročilých čipov, káblov z optických vlákien, solárnych panelov a vojenských termovízií.

Giese povedal, že množstvo nahromadeného germánia je vecou trhových špekulácií, ale “je takmer isté, že celkový objem, o ktorý ide, predstavuje významnú časť ročnej produkcie Číny.”

Čínske ministerstvo zahraničných vecí odmietlo komentovať.

Peking vníma kontroly vývozu čiastočne ako spôsob, ako zabezpečiť svoje vlastné dodávky materiálov používaných v technológiách čistej energie, ktoré sú základom priemyselnej modernizácie krajiny, uviedol Trivium Combs.

Čína využíva obmedzenia, aby pomohla vo svojom úsilí dobehnúť Spojené štáty a ďalších lídrov v oblasti polovodičových technológií, uviedol predstaviteľ spoločnosti, ktorá je hlavným spotrebiteľom polovodičových materiálov.


„Za predpokladu, že situácia vo svete a vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou zostanú rovnaké ako teraz, potom nevidím žiadnu motiváciu pre Čínu oslabiť kontroly exportu,“ uviedol zdroj.