Radoslav Zárecký z o. z. Úsmev ako dar o tom ako pomôcť študentom, ktorí prišli do SR z Ukrajiny

BRATISLAVA – Občianskeho združenia Úsmev ako dar pomáha študentom z Ukrajiny. O tom ako hovoríme s Radoslavom Záreckým.

Mama ma vtlačila do evakuačného vlaku. Ona uviazla v Mariupoli. Odvtedy som nepočul ju a  ani mojich malých súrodencov…,” povedal Rodion, jeden zo stoviek ukrajinských študentov, ktorí vo veku 17-18 rokov prišli za posledné týždne na Slovensko.

 Vďaka dobrým ľuďom bola Rodionovi a ďalším jemu podobným chlapcom a dievčatám poskytnutá základná pomoc. Dnes ich poznáme osobne, detailne. Sprevádzame ich v ich ťažkostiach: 17 študentov máme v Košiciach, 6 v Bratislave a jednu študentku v Banskej Bystrici.

Ak ich spoznáte aj Vy, zistíte, že sú to ešte deti. Zažili veľmi ťažké a smutné veci. Mnohí z nich vedia, že ich rodina je už mŕtva. Keď utekali a nastupovali do evakuačných vlakov a vojenských áut, nevedeli ani kam idú. Utekali pred streľbou, prekračovali mŕtvych, cestovali niekoľko dní v podmienkach, ktoré si my nevieme ani predstaviť.

 

Napriek tomu, že prišli s igelitkou, v jedných nohaviciach, v prevažne zimnom oblečení, chcú ďalej žiť. Chcú študovať, chcú byť raz tí, ktorí postavia Ukrajinu na nohy.

Máme riešenie! Pripravili sme štipendijný program, v ktorom každej študentke – študentovi poskytneme štipendium vo výške 100,- EUR mesačne na adresné zaplatenie internátu, stravy či mesačníka na mestskú dopravu. Každý z nich potrebuje notebook, aby mohli študovať na našej vysokej škole. Nehovoriac, že prišlo leto a akútne sa potrebujú obliecť, obuť. Sú ako deti mnohých z nás.

Pridáte sa ku nám, prosíme? Venujete im 3 minúty svojej pozornosti?

Títo študenti si hľadajú Vás, adoptívnych rodičov „na diaľku”. Pridáte sa? Nájdete si svojho študenta medzi nimi?

Chcete sa stretnúť so svojím študentom osobne? Neváhajte nás kontaktovať. Ďakujeme!

Mgr. Radoslav Zárecký pracovník pre bytové otázky, Spoločnosť priateľov detí z detských domovov, Úsmev ako dar
Bližšie informácie a údaje o bankovom účte sú  na tomto odkaze: https://www.usmev.sk/mojstudent/