Prvých 11 lídrov v oblasti umelej inteligencie

Generatívna AI sa stala populárnou od vydania ChatGPT v roku 2022.

Výskum, ktorý ho podporil, však prebieha už desaťročia a vývojári, ktorí ho viedli, naďalej ovplyvňujú veľké korporácie a vývoj najprelomovejších technológií 21. storočia.  Quartz hovorí o 11 lídroch, ktorí vytvárajú a propagujú modernú umelú inteligenciu.

Sam Altman

Altman je pravdepodobne najznámejším lídrom v oblasti AI. Je generálnym riaditeľom a spoluzakladateľom spoločnosti OpenAI. Práve vydanie ChatGPT od OpenAI v roku 2022 sa pripisuje popularizácii generatívnej umelej inteligencie.

Miliardár je aktívny investor, ktorý vlastní podiely v spoločnosti Reddit, fintech startupe Stripe, jadrovej energetickej spoločnosti Helion a ďalších. Najnovšie Altman investoval do Exowattu, startupu s čistou energiou. Technológie spoločnosti sú navrhnuté tak, aby poskytovali elektrickú energiu veľkým dátovým centrám s aplikáciami umelej inteligencie.

Geoffrey Hinton

Geoffrey Hinton bol nazývaný “krstným otcom” umelej inteligencie vďaka vývoju neurónovej siete, ktorá dokáže extrahovať údaje z fotografií na identifikáciu objektov.

Hinton dlho študoval umelú inteligenciu v spoločnosti Google a potom opustil spoločnosť a začal varovať pred nebezpečenstvami AI. Hinton povedal, že umelá inteligencia môže zhoršiť zaujatosť a diskrimináciu, zvýšiť nezamestnanosť a šíriť falošné správy.

“Nie som si istý, či dobrá AI môže zastaviť zlú AI,” povedal Hinton minulé leto na technologickej konferencii Collision v Toronte. – Predtým, ako sa stane múdrejším ako my, si myslím, že vývojári musia pochopiť, čo by sa mohlo pokaziť, ako by sa mohol pokúsiť prevziať kontrolu. A myslím si, že vlády musia presvedčiť korporácie, ktoré ho vyvíjajú, aby investovali do porovnateľných fondov a študovali problémy.”

Joshua Bengio

Bengio je kanadský počítačový vedec, ktorého výskum v oblasti hlbokého učenia mu v roku 2018 priniesol Turingovu cenu, ktorú získal spolu s Hintonom a Yannom LeCunom. Bengio viedol vývoj v Montreale, ktorý tvoril základ jazykového vzdelávania počítačov a naučil ich vytvárať deepfakes. Založil tiež výskumný startup Element AI.

Yann LeCun

LeCun, dlhoročný kolega Hintona a Bengia, je hlavným špecialistom spoločnosti Meta* (uznávaná ako extrémistická organizácia a zakázaná v Ruskej federácii) na umelú inteligenciu. Jeho práca v rokoch 1980 a 1990 pomohla položiť základy moderných technológií umelej inteligencie. Rovnako ako Hinton a Bengio, LeCun bol zástancom umelých neurónových sietí, ktoré sa podobajú ľudskému mozgu a umožňujú hlboké učenie. LeCunova práca v korporácii sa zameriava na využívanie umelej inteligencie na riešenie dezinformácií a nenávistných prejavov.

Fei-Fei Li

Lee bola nazývaná “krstnou mamou” umelej inteligencie. Vytvorila ImageNet, projekt pre rozsiahlu databázu obrázkov používaných na zlepšenie počítačového videnia. Mnohí ho považujú za katalyzátor boomu umelej inteligencie. Lee v súčasnosti radí tvorcom politík, ktorí navrhujú zákony o umelej inteligencii. V roku 2021 ju americký Biely dom vymenoval za jednu z 12 členov Národnej pracovnej skupiny pre výskum zdrojov umelej inteligencie.

“Umelá inteligencia môže byť použitá pre verejné blaho, najmä ak zabezpečíme, aby bola ľudská práca vždy cenená,” povedala počas prejavu na Princetonskej univerzite vo februári.

Podľa agentúry Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje Lee teraz pracuje na vytvorení startupu v oblasti priestorovej inteligencie, ktorý “využíva spracovanie vizuálnych údajov podobné človeku”, aby bola umelá inteligencia schopná pokročilého uvažovania.

Dario a Daniela Amodeiovci

Amodeiho súrodenci sú spoluzakladateľmi startupu Anthropic, ktorého chatbot Claude je považovaný za konkurenta ChatGPT spoločnosti OpenAI. Kedysi pracovali v OpenAI. Antropický je umiestnený ako spoločensky užitočná spoločnosť, ktorej práca je zameraná na vytváranie sociálneho a verejného blaha.

“Chceme, aby prechod na výkonnejšie systémy umelej inteligencie prospel spoločnosti a ekonomike ako celku,” povedala Daniela Amodei minulý rok pre The Atlantic. “Preto sa veľká časť nášho výskumu zameriava na skúmanie spôsobov, ako lepšie porozumieť systémom, ktoré vyvíjame, zmierňovať riziká a vyvíjať systémy AI, ktoré sú zvládnuteľné, interpretovateľné a bezpečné.”

Nedávno spoločnosť Anthropic uzavrela významnú dohodu v hodnote 4 miliárd dolárov s technologickým gigantom Amazon, ktorý bude používať svoje produkty umelej inteligencie pre Amazon Web Services (AWS).

Do spoločnosti Anthropic môžete investovať spolu so spoločnosťou Finam. Objavte exkluzívne investičné príležitosti vo fáze pred IPO vo Finame, investície do anthropic pred IPO.

Andrew Ng

Ak sú Hinton a Bengio skeptici v oblasti umelej inteligencie, Ng je optimista. V roku 2011 vytvoril vplyvný projekt umelej inteligencie Google Brain a potom viedol divíziu umelej inteligencie čínskej technologickej spoločnosti Baidu.

Ng sa tento rok stal členom predstavenstva spoločnosti Amazon, pretože technologický gigant výrazne investuje do tejto technológie. V súčasnosti vedie fond, ktorý investuje do startupov s umelou inteligenciou.

Mustafa Süleyman

Sulejman bol spoluzakladateľom dvoch vplyvných startupov s umelou inteligenciou – DeepMind a Inflection. Spoločnosť DeepMind získala spoločnosť Google a zamestnanci spoločnosti Inflection, vrátane Sulejmana, pytliačili na Microsoft. Sulaiman je v súčasnosti generálnym riaditeľom divízie AI spoločnosti Microsoft, ktorá vedie výskum a vývoj nástrojov AI. Minulý rok bol Sulejman obvinený zo zastrašovania zamestnancov spoločnosti DeepMind.

Clément Delang

Delang je generálnym riaditeľom spoločnosti Hugging Face, startupu, ktorého cieľom je demokratizovať umelú inteligenciu vývojom open-source technológií spracovania prirodzeného jazyka (NLP).

“Potrebujeme viac spoločností, ktoré zdieľajú svoje modely a databázy verejne a v otvorenom zdrojovom kóde, aby každý mohol pochopiť a vybudovať umelú inteligenciu sám,” povedal Delang pre Quartz v roku 2023.

Demis Hassabis

Hassabis, generálny riaditeľ spoločnosti Google Deepmind, pracuje na vytvorení nástrojov umelej inteligencie, ktoré by jedného dňa mohli vyvinúť lieky od antibiotík až po lieky proti rakovine. Pod vedením Hassabisa spoločnosť Google Deepmind predstavila aj chatbota Google Gemini, konkurenta ChatGPT spoločnosti OpenAI, ktorý používajú veľké spoločnosti ako Goldman Sachs a Mercedes Benz.