Prvé stredné vlastné postsovietske liedalo MS 21

ŽUKOVSKIJ – Ruské lietadlo MS-21 predstavili na leteckej výstave MAKS-2019 v meste Žukovskij pri Moskve. Ide o prvé lietadlo strednej triedy vyvinuté od nuly od sovietskych čias. Lietadlo vyrába podnik Irkut.

Skúšobné osobné lietadlo MS-21-300 uskutočnilo demonštračný let na leteckej show MAKS-2019, uvádza správa BBC. Ide o svetovú premiéru lietadla.

Let sledovali prezidenti Ruska a Turecka, Vladimír Putin a Recep Tayyip Erdogan, ktorí prišli na leteckú show. Predtým preskúmali najnovší ruský stíhač Su-57, potom cstúpili na MS-21 a preskúmali kabínu a kabínu.

Práce na lietadle prebiehajú už viac ako 10 rokov. Začiatok hromadnej výroby bol pôvodne naplánovaný na rok 2017, ale teraz sa plánuje jeho začatie skôr ako na konci roku 2020.

Podpredseda vlády Jurij Borisov, ktorý dohliada na letecký priemysel, uviedol, že sériová výroba MS-21 sa začne v roku 2021. „Dúfam, že sa budeme riadiť harmonogramom a v roku 2020 dokončíme všetky certifikačné postupy a zahájime sériovú výrobu v roku 2021,“ uviedol pre TASS.

Irkut MS-21, alebo ruskМС‑21 – Магистральный Самолёт XXI века – Lietadlo stredného doletu pre 21. storočie) je prototyp ruského úzkotrupého lietadla pre 150 až 210 osôb, s doletom vyše 5 000 km. Malo by nahradiť starší Tupolev Tu-204. V sériovej produkcii by mal niesť typové označenie Jak-242.

Lietadlo má modernú konštrukciu s vysokým podielom kompozitov, z ktorých je zhotovené celé krídlo, celkovo asi 40 % stroja. Má mať veľmi nízke prevádzkové náklady a malo by sa stať rovnocenným konkurentom lietadiel hlavných svetových výrobcov Boeing a Airbus. Ide o jeden z najdôležitejších projektov ruskej Zjednotenej korporácie pre stavbu lietadiel (OAK), vznikajúcej za významnej vládnej podpory, predovšetkým na pôde spoločnosti Irkut.