Protichodné správy o energetickom holdingu CEFC
Problémy čínskeho holdingu CEFC, ktorý investoval v Českej republike sa začali v novembri minulého roku, keď jedného z jeho manažérov obvinili v USA z úplatkárstva. Ako informuje The Wall Street Journal vďaka nim mohla skupina expandovať v Afrike.
Šéfa CEFC Jie Ťien-ming vyšetrujú. Celý holdingu je pod drobnohľadom čínskych médií a vlády. Podľa zdrojov denníka je holding v nemilosti. Americký denník tvrdí, že v posledných týždňoch sa vládou sleduje činnosť holdingu.
Najväčšou kúpou holdingu bolo získanie 9 % akcií ruskej ropnej firmy Rosnefť. Vláda Ruskej federácie kontroluje vo firme Rosnefť 50 %. CEFC by mala celkom vlastniť v podniku 14 %. Ďalším akcionárom je British Petroleum so 7%. CEFC začiatkom tohto mesiaca vo vyhlásení spochybnila tvrdenia čínskych médiá a vyjadrila sa, že firma funguje normálne.
Od roku 2015 firma investovala v Českej republike. V máji toho istého roku získala 5 % podiel v J&T Finance Group, ktorá je vlastníkom českej J&T Banky a slovenskej Poštovej banky. Okrem iného čínska firma kúpila väčšinový podiel vo firme Pivovary Lobkowitz, 10 % akcií vo firme Travel Service a takmer všetky podiely v Sportovní klub Slavia Praha. V roku 2016 firma kúpila podnik strojárenský a metalurgický podnik ŽĎAS.
Firma CEFC China Energy Company Ltd. minulý rok kúpila 14 % ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť. Alexander Gabuev z moskovského Centra Carnegie napísal, že Čínska ľudová republika investovala do ruskej ropnej firmy Sibur a do firmy Jamal LPG (Skvapalnený zemný plyn) peniaze z Fondu hodvábnej cesty.