Predseda vlády Moldavska nariadil pripraviť znárodnenie plynárenskej firmy Moldavagaz
KIŠENEV – Moldavský premiér Dorin Recean na zasadnutí vlády poveril pripraviť legislatívny rámec pre znárodnenie majetku spoločnosti Moldovagaz, v ktorej kontrolný podiel patrí spoločnosti Gazprom.
Šéf kabinetu ministrov vyjadril rozhorčenie nad rozhodnutím spoločnosti Gazprom zastaviť od 1. januára 2025 dodávky plynu do podnesterského regiónu.
„Toto rozhodnutie bolo prijaté v rozpore s existujúcou dohodou medzi Moldovagazom a Gazpromom pod zámienkou historického dlhu vo výške viac ako 700 miliónov dolárov. Medzinárodný audit ukázal, že žiadny dlh neexistuje je neprijateľné presunúť tento dlh na plecia občanov Moldavska. S touto situáciou sa budeme zaoberať tak, ako sme sa predtým vysporiadali s ruským energetickým vydieraním,“ povedal Recean.
V tejto súvislosti poveril ministerku spravodlivosti Veronicu Mihailov-Morar, aby pripravila zmeny národnej legislatívy tak, aby bolo možné uskutočniť znárodnenie podnikov.
Ako je známe Gazprom oznámil zastavenie dodávok plynu pre Moldovagaz od 1. januára 2025 „v dôsledku odmietnutia moldavskej strany vyrovnať dlh za dodávky plynu“. V správe sa uvádza, že Moldovagaz pravidelne neplní svoje platobné povinnosti vyplývajúce zo súčasnej zmluvy, čo predstavuje výrazné porušenie jej podmienok.“
Od 4. decembra 2022 sa všetok plyn v objeme asi 5,7 milióna kubických metrov denne, ktorý Gazprom dodáva na základe dohody s Moldovagazom, posiela do Podnesterska. Podnesterský región za tento plyn neplatí, dlh regiónu voči Gazpromu presahuje 10 miliárd dolárov. Gazprom zároveň ako podmienku pokračujúcich dodávok plynu na ľavý breh Dnestra požaduje splatenie historického dlhu Moldovagaz as. Podľa ruskej spoločnosti dlh predstavuje 709 miliónov dolárov Moldavské úrady tento dlh neuznávajú. Odvolávajú sa na výsledky medzinárodného auditu vykonaného v roku 2023, podľa ktorého dlh presahuje 8 miliónov dolárov.
Ak Podnestersko nebude mať dostatok plynu, elektráreň v Podnestersku nebude schopná vyrábať elektrinu pre pravý breh Dnestra, teda pre Moldavsko, čo bude mať za následok akútnu energetickú krízu pre celé Moldavsko. Moldavsko v súčasnosti nakupuje približne 80 % potrebného objemu elektriny z Podnesterska za cenu 66 USD za MW. Ak budú tieto dodávky zastavené, Moldavsko bude nútené nakupovať elektrinu z Rumunska za cenu takmer dvojnásobnú.
Podnestersko, alebo Podnesterská moldavská republika je medzinárodne neuznaný, ale inak fakticky samostatný štát vyhlásený začiatkom roku 1992 v Moldavsku na území s prevažne ruským obyvateľstvom na ľavom brehu rieky Dnester. Z pohľadu Kišiňova ide o autonómnu teritoriálnu jednotku Moldavska pod názvom Administratívno-teritoriálne jednotky na ľavom brehu Dnestra.
Dodávky ruského plynu do Podnesterska sa uskutočňovali cez územie Ukrajiny, ktorej zmluva vyprší koncom roka 2024. Kyjev kategoricky vyhlásil, že nemieni predĺžiť dohodu o tranzite ruského plynu. Hovorilo sa aj o perspektívach dodávok plynu do Moldavska cez Turecký prúd, Bulharska a Rumunska, ale Gazprom si na to nevyhradil kapacitu.
Spoločnosť Moldovagaz vznikla v roku 1999. Gazprom má 50 % plus jednu akciu spoločnosti, ďalších 35,33 % akcií vlastní moldavská vláda, 13,44 % akcií vlastní výbor správy majetku neuznaného Podnesterska, zvyšných 1,23 % akcií vlastní menšina akcionárov fyzických a právnických osôb. Správa Podnesterska previedla svoje akcie na vedenie Gazpromu.