Prečo je ropa opäť drahšia ako 90 USD za barel

LONDÝN –  Saudská Arábia a Rusko znížili dodávky v dôsledku rekordného globálneho dopytu.

Ceny ropy prekročili 90 dolárov za barel a naďalej rastú. V čase zverejnenia sa už barel ropy Brent predáva za takmer 95 dolárov – to je najvyššia cena za posledných 10 mesiacov. Rast cien ropy hrozí zrýchlením inflácie, čo by mohlo poškodiť svetovú ekonomiku, ktorá sa ukázala ako prekvapivo stabilná.

Barel je názov niekoľkých rôznych jednotiek objemu. Názov vznikol z anglického slova barrel, ktoré znamená sud.  Barel ropy (alebo inej obdobnej látky) sa značí bbl, 1 bbl = 158,987294928 l = 42 US galónov.

Prečo ceny ropy rastú?

Lepšie než očakávané ekonomické podmienky v krajinách s veľkou spotrebou energie, ako sú Spojené štáty americké, zdvihli globálny dopyt po rope na nové rekordy, pričom svetová predpovedá, že tento rok spotrebuje v priemere bezprecedentných 101,8 milióna barelov denne. Úsilie Saudskej Arábie a Ruska obmedziť dodávky tiež ubralo z trhu niekoľko barelov, čím sa vyčerpali zásoby ropy. Začiatkom tohto mesiaca Rijád a Moskva predĺžili dohodu o znížení výroby a vývozu do konca roka 2023.

„Príbeh je taký, že dopyt po rope sa skutočne drží na vysokej úrovni a Saudská Arábia a OPEC boli veľmi efektívne pri regulácii ponuky, čo od júna spôsobilo výrazné výkyvy nálady na trhu,“ povedal Raad Alkadiri, analytik Eurasia Group vo Washingtone.

Medzinárodná energetická agentúra a OPEC nedávno zverejnili aktualizované predpovede, že s prísnejšími dodávkami zostanú trhy s ropou napäté až do konca roka.

“Saudsko-ruská aliancia sa stáva vážnou výzvou pre ropné trhy,” uviedla minulý týždeň IEA.

Ako vysoko pôjdu ceny?

Medzinárodný benchmark ropy Brent prekonal 95 dolárov za barel, čo je od júna nárast o viac ako 25 %. Americký benchmark West Texas Intermediate sa ustálil na 92,5 USD. Obe odrody dosiahli najvyššie úrovne od roku 2023. Podľa mnohých analytikov by v dôsledku vysokého dopytu, obmedzených dodávok a nedostatku nástrojov americkej administratívy na reguláciu cien mohla ropa v najbližších týždňoch dosiahnuť 100 dolárov.

Globálny dopyt po rope je na historickom maxime,“ komentuje Al Salazar, analytik Enverus Intelligence Research. „Nikdy sme nespotrebovali toľko a zároveň OPEC znižuje produkciu. Treťou zložkou je, že zásoby ropy a ropných produktov sú relatívne nízke.“

Salazar dodal: “Brent bude za 100 dolárov – je to jednoduchá matematika.”

Keď ceny ropy po vypuknutí vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou v roku 2022 prudko vzrástli, americký prezident Joe Biden zasiahol a uvoľnil niekoľko barelov z amerických strategických rezerv ropy. Prezident tento týždeň vo svojom prejave v Marylande sľúbil, že „znova zníži ceny plynu“. Ale po vyčerpaní takmer 300 miliónov barelov zásob má Washington menšiu schopnosť ovplyvňovať ceny, hovoria analytici.

„Bidenova administratíva vyčerpala všetky svoje možnosti vopred a teraz im zostáva len málo možností, ako obmedziť rastúce ceny,“ povedala Amrita Sen, riaditeľka výskumu a spoluzakladateľka poradenskej spoločnosti Energy Aspects.

Čo to znamená pre ekonomiku?

Rastúce ceny ropy opäť zvyšujú infláciu a hrozí, že zvrhne kampaň americkej centrálnej banky zameranú na obmedzenie cien práve vtedy, keď sa zdalo, že prinesie ovocie. Podľa údajov Bureau of Labor Statistics zverejnených minulý týždeň boli rastúce ceny benzínu hlavným dôvodom, prečo sa spotrebiteľské ceny v USA v auguste medziročne zvýšili o 3,7 %, v porovnaní s 3,2 % v júli.

Ceny benzínu v USA, ktoré sú jedným z najviditeľnejších znakov inflácie, od začiatku roka vyskočili o viac ako štvrtinu na 3,88 dolára za galón (asi 1 dolár za liter) v pondelok, uviedla asociácia motoristov AAA. Cena motorovej nafty, ktorá je kritická pre kamiónovú dopravu, poľnohospodárstvo a iné priemyselné odvetvia, tiež rastie a za posledné tri mesiace vzrástla takmer o 20 % na 4,57 USD za galón (približne 1,20 USD za liter).

Čo to znamená pre ropné spoločnosti?

Vyššie ceny povedú k vyšším ziskom producentov ropy, ale je nepravdepodobné, že by zvýšili domácu produkciu dostatočne na vyrovnanie miery rastu, tvrdia analytici.

Americký priemysel bridlicovej ropy, ktorý bol kedysi známy svojimi divokými výdavkami na vŕtanie, sa stal oveľa opatrnejší, pokiaľ ide o expanziu pod tlakom Wall Street. Teraz uprednostňuje vrátenie peňazí akcionárom vo forme dividend a spätného odkúpenia akcií pred zvýšením produkcie ropy.

„Výrobcovia bridlíc nechcú investovať do výroby,“ hovorí Benjamin Hoff, šéf komodít v Societe Generale. Rast sa spomalil a mnohé zo súkromných spoločností, ktoré sa chystajú spustiť vrtné súpravy, zhltli opatrnejší štátni prevádzkovatelia, povedal Hoff.

Minulý mesiac Rick Muncrief, výkonný riaditeľ spoločnosti Devon Energy, jednej z najväčších svetových ťažobných spoločností na ťažbu bridlice, zopakoval tento bod a povedal investorom: „Sme hlboko odhodlaní disciplinovane sa snažiť o vytváranie hodnoty na akciu, a nie o rast objemu.“

(Podľa materiálov denníka  The Financial Times)