Pre rast je potrebná aktívna priemyselná politika
Ekonómovia Medzinárodného menového fondu (MMF) pomenovali potrebné podmienky pre hospodársky rast rozvojových krajín. Podľa nich si to vyžaduje aktívnu priemyselnú politiku a takýto „štandardný“ súbor, ako je zlepšenie podnikateľského prostredia, štátnych inštitúcií, infraštruktúry a udržanie makroekonomickej stability, nestačí.
Ekonómovia odhadujú, že v období od roku 1960 do roku 2014 sa len 16 zo 182 ekonomík na svete presunulo z kategórie s nízkymi alebo strednými príjmami do skupiny krajín s vysokou mierou príjmov. Bolo to len krajiny, ktoré objavili zásoby ropy. Zvyšok krajín upadol do „pasce stredných príjmov“, keď sa produktivita práce spomaľuje. Je to spôsobené zánikom lacnej pracovnej sily a prispôsobením zahraničných technológií. V takýchto podmienkach je možné udržať vysokú produktivitu práce vďaka neustálemu vzhľadu nových produktov a technológií. Preto je dôležitým kritériom pre posúdenie stavu ekonomiky štátu komplexnosť jeho vývozu.
Na to, aby sa úspešne udržala produktivita práce na vysokej úrovni, je potrebná podpora zo strany národných výrobcov v zložitých odvetviach, orientácia na vývoz, namiesto substitúcie dovozu a tvrdá konkurencia na zahraničných a domácich trhoch, verí MMF. Ekonómovia tiež poukazujú na dôležitú úlohu transparentnosti v prístupe spoločností k štátnej podpore. Ďalšou možnosťou je prilákať pracovné zdroje a kapitál do technologických ekonomík, v ktorých je možné obchodovať s tovarom. Hovoríme o rozvoji jednotlivých sektorov hospodárstva s dôrazom na prispôsobenie sa podnikateľskej reakcii. K hospodárskemu rastu prispieva aj rast a rast nezávislého súkromného sektora.