Poučenie pre Brusel:  Samotné zvyšovanie daní fajčenie nevyrieši, iba nahráva čiernemu trhu

BRUSEL – Fajčiari potrebujú lepšiu alternatívu, aby v snahe ušetriť nemuseli siahať po falzifikátoch, ktoré sú hrozbou pre verejné zdravie i financie.

Vlády krajín EÚ prišli vlani vďaka nelegálnej výrobe a predaju cigariet o 11,3 miliardy eur. Menší výpadok na spotrebnej dani – 27 miliónov eur utrpelo aj Slovensko. Absolútne prvenstvo však patrí Francúzku, ktoré prišlo až o 7,25 miliardy eur.

Vyplýva to zo štúdie KPMG o nelegálnej spotrebe cigariet za rok 2022.

Nelegálna spotreba v krajinách EÚ sa v rokoch 2017 až 2019 znižovala, v posledných troch rokoch však opäť začala rásť. V roku 2020 poskočila o 2,3 %, o rok neskôr už o 3,9 % a vlani vzrástla o 0,7 %. Celkovo sa v roku 2022 spotrebovalo v únii 35,8 miliardy kusov nelegálnych cigariet a ich podiel na celkovej spotrebe vzrástol na 8,2 %. K tomuto negatívnemu trendu pritom dochádza napriek tomu, že celková spotreba cigariet sa v únii postupne znižuje, čo znamená že čierny obchod stále ťahá za silnejší koniec.

Ako pritom upozorňuje KPMG, väčšine krajín sa darí čierny trh potláčať alebo držať na rovnakej úrovni. Poľsko a Rumunsku dokonca zaznamenali historicky najnižšie čísla. Pod zhoršenie výsledkov únie ako celku sa však podpísal vývoj na jednom z hlavných európskych trhov – vo Francúzsku, ktoré sa v posledných rokoch stalo centrom záujmu čierneho trhu.

Čo sa stalo vo Francúzku

Francúzska vláda uviedla v roku 2017 do života nový daňový plán, ktorý mal za následok zvýšenie ceny krabičky cigariet na 10 EUR. Vláda sa týmto krokom rozhodla zakročiť proti vysokej, až 27-percentnej miere fajčenia. Výsledok?  Fajčenia sa znížilo len nepatrne, na súčasných zhruba 25,5 %. V roku 2021 však opäť narástlo fajčenie medzi obyvateľmi so strednými a nízkymi príjmami. Podiel nelegálnych cigariet na celkovej spotrebe zároveň vzrástol z 13,1 % v roku 2017 na 32,3 % v minulom roku. Tretina fajčiarov v krajine Galského kohúta tak v snahe ušetriť priamo podporuje čierny trh.

Francúzsko drží podľa správy KPMG nelichotivé prvenstvo aj v oblasti falšovaných cigariet, ktoré skupiny operujúce na čiernom trhu vydávajú za výrobky známych značiek a predávajú ich za zlomkové ceny. Ich skutočný obsah a materiály použité pri výrobe sú však veľkou neznámou a predstavujú preto najvyššie zdravotné riziká. Až 61,5 % takýchto cigariet identifikovaných vlani v EÚ smerovalo práve na francúzsky trh, upozorňuje správa KPMG.

Riziká francúzskej cesty

Pred rizikami riešenia problému fajčenia cez rýchly nárast spotrebnej dane vystríhajú experti dlhodobo.

Samotné zdražovanie bez naplnenia ďalších podmienok totiž núti fajčiarov obracať sa na čierny trh. Zvlášť v časoch vysokej inflácie a celkovo ťažkých ekonomických časoch. Fajčiarskym štatistikám dominujú nízkopríjmové skupiny ľudí s nižším vzdelaním, ktorí sú často silne závislí a fajčenie im stále viac vyprázdňuje peňaženky.

Celkový objem nelegálnej spotreby cigariet v EU (v mld. kusov)
2018 36,6
2019 33,4
2020 34,2
2021 35,5
2022 35,8

Cestou zvyšovania daní sa na základe odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vybrali prakticky všetky vlády únie. Vo väčšine krajín tak už dane presiahli viac ako 70-80 % z ceny cigariet a podľa nastavených daňových kalendárov budú rásť aj v najbližších rokoch. EÚ však napriek tomu podľa údajov WHO stále patrí k regiónom s najvyššou mierou fajčenia, nad 20 %.

Ide to aj inak

Odborníci na oblasť verejného zdravia a boj so závislosťami upozorňujú, že snaha o dosiahnutie „abstinenčného stavu“ spoločnosti len formou daňovej záťaže a reštrikcií je ideálom, ktorý ignoruje realitu. Namiesto toho volajú po širšom uplatnení moderných nových alternatív cigariet, ktoré majú potenciál znižovať dopady fajčenia. Tie totiž nahrádzajú horiace cigarety, ktoré sú najškodlivejším produktom na trhu. Britský profesor Michael Russell už v roku 1976 vyhlásil:  „Ľudia fajčia kvôli nikotínu, ale umierajú kvôli dechtu.“

 

Dr. Karl Fagerström, celosvetovo uznávaný adiktológ, ktorého meno je spojené s vývojom náhradnej nikotínovej terapie, konštatuje, že uplatnenie alternatívnych nikotínových produktov môže pomôcť znížiť mieru fajčenia rýchlejšie ako tradičné opatrenia na kontrolu tabaku, ktoré sú zamerané iba na potláčanie a prevenciu. „Dosiahnuť spoločnosť bez tabaku môže byť realistický cieľ, ale sotva dosiahneme spoločnosť bez nikotínu,” upozornil v rozhovore pre španielsky denník El País. K. Fagerström  tiež dodáva, že zatiaľ čo „ešte nemáme dlhodobé epidemiologické štúdie, ktoré by ukázali, že elektronické cigarety sú menej škodlivé, vieme, že obsahujú menej toxických látok ako bežné cigarety. Pripomína, že ich marketing schválil aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv. Rovnako tak potvrdil, že pre populáciu fajčiarov je prospešný systém zahrievaného tabaku, IQOS.

Krajiny s najvyššou spotrebou nelegálnych cigariet v EU (počet kusov v mld.)
Francúzsko 16,9
Grécko 2,9
Poľsko 1,8
Rumunsko 1,8
Nemecko 1,7
Španielsko 1,6
Taliansko 1,4
Holandsko 1,2
Belgicko 0,9
Írsko 0,8

Cestou znižovania rizík plynúcich z užívania návykových látok, vrátane nikotínu sa vydáva stále viac krajín. Absolútnym fenoménom v európskom priestore je domovská krajina Dr. FagerströmaŠvédsko, ktorému sa podľa všetkého už v tomto roku podarí znížiť mieru fajčenia pod 5 % a naplní tak definíciu bezdymovej krajiny.

Švédsko je asi jedinou krajinou sveta, kde je miera fajčenia medzi mužmi nižšia ako medzi ženami. Cigarety tam prakticky nahradil tzv. Snus – malé vankúšiky s obsahom tabaku, ktoré sa rozpúšťajú v ústach. Rozšírenie Snusu malo za následok rapídne zníženie výskytu ochorení spojených s fajčením –  Tre Kronor má najnižšiu mieru výskytu i úmrtnosti na rakovinu pľúc a ďalšie ochorenia súvisiace s fajčením zo všetkých krajín EU. V tomto smere je zaujímavé, že napriek progresu, ktoré Švédi zaznamenali, a od ktorého majú na míle ďaleko všetky ostatné krajiny únie,  je práve Snus  v EU zakázaný. Americký FDA  mu pritom naopak udelil status produktu, ktorý má prínos pre ochranu verejného zdravia,

Riziká vysokej inflácie

Zatiaľ nie je jasné, či si Brusel z vývoja nelegálneho trhu na jednej strane a z progresu krajín, ktoré uplatňujú nové prístupy na strane druhej vezme ponaučenie aj pri tvorbe novej daňovej legislatívy.

Faktom, ale je, že menej škodlivé alternatívy tabaku môžu byť účinným nástrojom v boji proti negatívam, ktoré čierny trh prináša. Jeho chápadlá sa pritom stále viac sťahujú smerom k srdcu únie.

Ako konštatuje KPMG, zločinecké skupiny, čoraz viac zriaďujú výrobné zariadenia v západnej Európe, aby sa čo najviac priblížili k trhom s vyššími cenami. Trend etablovania nelegálnej výroby priamo v krajinách únie súvisí s obmedzením mobility počas pandémie, neskôr tradičné väzby pašerákov narušila tiež vojna na Ukrajine. Rovnaký trend popisuje aj agentúra Reuters, na základe rozhovorov s predstaviteľmi Európskeho úradu na boj s podvodmi  (OLAF) a vyšetrovateľmi Europolu.

Ekonomická logika nepustí. Výrobná cena krabičky cigariet je zhruba jedno euro, konečná cena na čiernom trhu závisí od kúpnej sily spotrebiteľa a samozrejme od ceny cigariet na legálnom trhu.

Podiel nelegálnej spotreby na celkovej spotrebe (v %)
2018 7,8
2019 7,3
2020 7,8
2021 8,1
2022 8,2

Prameň: KPMG.