Populácia starne, zlá správa pre akciové trhy

NEW YORK – Tento trend podľa stratégov JPMorgan povedie k nižšej ziskovosti, rastu ziskov a zhodnotenia. Odhadujú, že ak sa podiel ľudí nad 65 rokov zvýši o 1 %, výnosy sa znížia o 0,92 %.

Očakáva sa, že starnutie globálnej populácie sa v nasledujúcich desaťročiach zrýchli, čo pravdepodobne povedie k nepriaznivým dôsledkom pre akciový trh, tvrdia stratégovia JPMorgan.Ekonómovia varujú, že starnúce obyvateľstvo Európy by mohlo viesť k pomalšiemu ekonomickému rastu na kontinente.

Historicky starnúce obyvateľstvo viedlo k nižšej ziskovosti, nižšej miere rastu ziskov a nižšiemu zhodnoteniu, uviedli stratégovia.

Stratégovia vypočítali v správe zverejnenej minulý týždeň za obdobie 10 rokov 1% nárast počtu ľudí nad 65 rokov koreluje s 0,92% poklesom ročných výnosov akcií.

Poukazujú najmä na spomaľujúci sa ekonomický rast a nižšie valuácie.

Keď sa starší investori snažia sporiť si na dôchodok, investičný kapitál sa zmenšuje, čo vedie k menšej inovácii. To, spolu so spomalením rastu pracovnej sily, bude mať vplyv na rast zárobkov, tvrdia stratégovia.

„Starnúce obyvateľstvo krajiny môže znížiť rast zisku z niekoľkých dôvodov. Vedie k pomalšiemu rastu pracovnej sily, čo znižuje tempo rastu domácej ekonomiky. Existujú tiež dôkazy, že starnutie populácie môže znížiť inovácie a rast produktivity,“ tvrdia stratégovia.

To platí najmä pre spoločnosti, ktoré generujú príjmy z medzinárodných operácií, tvrdia stratégovia.

„Pre spoločnosti, ktoré generujú väčšinu svojich príjmov v zámorí, ako sú nadnárodné spoločnosti, bude mať starnutie globálnej populácie (v zmysle HDP) pravdepodobne väčší vplyv na rast zárobkov ako starnúca miestna populácia,“ napísali stratégovia.

To znamená, že indexy akciových trhov s malou a strednou kapitalizáciou budú pravdepodobne viac ovplyvnené starnutím miestnej populácie ako výlučne indexy s veľkou kapitalizáciou.

Podľa stratégov zasiahne aj ocenenie. Keď starší ľudia vyprázdňujú svoje dôchodkové fondy, národné úspory sa zmenšujú, čo zvyšuje výnosy dlhopisov. Staršia populácia tiež rýchlejšie opúšťa trh, čo vedie k nižším cenám akcií.

Tieto trendy, ako aj nižšie očakávania rastu ziskov, odôvodňujú nižšie odhady, uviedli stratégovia.

Stratégovia tvrdia, že existuje svetlý bod. Ide o zdravotnú starostlivosť, na ktorú majú starší ľudia tendenciu míňať viac.

“Nachádzame jasný pozitívny vzťah medzi starnutím populácie a nadmernými výnosmi sektora, ktorý je poháňaný výlučne rýchlejším rastom príjmov,” uviedli stratégovia.

1% nárast podielu populácie nad 65 rokov by viedol k 0,85% nárastu výnosov v zdravotníctve za 10 rokov, uviedli stratégovia.

Stratégovia tiež poznamenávajú, že trend starnutia populácie neovplyvní krajiny rovnako. V Číne sa v nasledujúcom desaťročí zvýši podiel starších ľudí v populácii o sedem percentuálnych bodov. V USA bude toto číslo zároveň rásť miernejším tempom – z 18,1 na 21,5 %.

Minulé správy tiež varovali pred vplyvom starnutia obyvateľstva na ekonomiku.

Začiatkom tohto roka ekonóm Barclays Jonathan Millar povedal, že historicky veľká generácia baby boomu sa v najbližších rokoch priblíži k “vrcholnému zaťaženiu” ekonomiky USA.

Zvyšujúci sa podiel ľudí, ktorí vlastnia americké akcie nad 55 %, by medzitým mohol predstavovať riziko pre trh, pretože starší investori si často nemôžu dovoliť prekonať pokles a mohli by zvýšiť volatilitu predajom akcií, keď trh klesá.