Poľsko: kazateľ sexuálne obťažoval miništrantov

VARŠAVA – Prípad Sebastiána z Bytomie sa na verejnosť dostal vo februári 2021. V rozhovore s novinármi relácie TVN invalid Kamil hovoril o zločinoch mnícha, ktorý je obvinený zo sexuálneho násilia voči neplnoletým miništrantom.

Niekedy sa nedokážem vyrovnať s touto duševnou bolesťou,“ povedala obeť novinárom .Vo februári 2021 bolo na okresnú prokuratúru mesta Bytom doručené oznámenie o trestných činoch súvisiacich so sexuálnym násilím na maloletých. Správa prišla z provincie Zosnutia Presvätej Bohorodičky františkánskeho rádu. Vyšetrovatelia na základe svedectiev obetí obvinili františkána Sebastiána B. zo znásilnenia dieťaťa, nátlaku na pohlavný styk a iných sexuálnych aktov voči iným maloletým obetiam, ako aj z ich omámenia alkoholom. Bytom. Súd odsúdil františkána Sebastiana B. Monkovi právnici sa môžu odvolať Sebastian B. nepriznal vinu za činy, z ktorých bol obžalovaný, súd však nespochybnil výpovede obetí mnícha. V piatok 30. decembra bol františkán odsúdený na 12 rokov väzenia. Okrem toho musí obetiam zaplatiť odškodné od 35-tisíc do 75-tisíc zlotých. Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť.

Súd bol uzavretý a 36-ročný duchovný bol vo väzbe.

Vo februári 2021 bolo na okresnú prokuratúru mesta Bytom doručené oznámenie o trestných činoch súvisiacich so sexuálnym násilím na maloletých. Správa prišla z provincie Zosnutia Presvätej Bohorodičky františkánskeho rádu. Vyšetrovatelia na základe svedectiev obetí obvinili františkána Sebastiána B. zo znásilnenia dieťaťa, nátlaku na pohlavný styk a iných sexuálnych aktov voči iným maloletým obetiam, ako aj z ich omámenia alkoholom.

Advokáti františkána Sebastiana B. Friara sa môžu odvolať.

Sebastian B. nepriznal vinu za činy, z ktorých bol obžalovaný, súd však nespochybnil výpovede obetí mnícha. V piatok 30. decembra 2022 bol františkán odsúdený na 12 rokov väzenia. Okrem toho musí obetiam zaplatiť odškodné od 35-tisíc do 75-tisíc zlotých. Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť.

Františkánska právnička Gabriela Sobieszek-Warwas v rozhovore pre Poľskú tlačovú agentúru (PAP) uviedla, že trest uložený jej klientovi bol “príliš prísny a dokonca presahoval požiadavku prokuratúry”. Advokát sa proti verdiktu pravdepodobne odvolá.

Prípad Sebastiana B. sa stal predmetom verejnej diskusie po príbehu odvysielanom v relácii TVN Uwaga, kde vystúpila Camille, jedna z mníchových obetí. Chlapca prvýkrát udrel františkán, keď mal len 13 rokov. Tieto udalosti sa podľa jeho slov nezmazateľne podpísali na jeho psychike. Dokonca chcel spáchať samovraždu – po jednom z pokusov o samovraždu skončil v nemocnici. Na tom istom nemocničnom oddelení bol aj osemročný chlapec, ktorý bol tiež obeťou mnícha a už trikrát sa pokúsil o samovraždu.

Syn mi povedal, že potrebuje psychoterapeuta, psychiatra, psychológa. Volala som na polikliniku, do centier, ale najbližší voľný termín bol v januári 2023, – povedala Božena, Kamilova mama vo februári 2022 v rozhovore pre reláciu Uwaga. „Niekedy sa nedokážem vyrovnať s týmto trápením. Tá bolesť je neskutočne silná, neviem ju ovládať,“ vysvetlil svoj stav Kamil.