Polícia udrela po neviditeľnej sieti a jej obchodu

Nemeckí vyšetrovatelia zatvorili Wall Street Market – druhú najväčšiu nelegálnu obchodnú platformu v anonymnej časti internetu. Toto je však len špička ľadovca.

Ak užívateľ internetu použije prehliadač Tor a prejde do siete nazývanej Darknet, čo môžeme preložiť ako čierny internet a otvorí tam platformu s názvom Wall Street Market, bude prekvapený: namiesto ponúk na nákup drog a zbraní uvidí iba nápis v angličtine a nemčine: „Platforma a nelegálny obsah je zakázaná  Spolkového úradu pre trestné veci.

Podľa tejto nemeckej agentúry je Wall Street Market druhou najväčšou nelegálnou obchodnou platformou na platforme darknet – anonymnou a nekontrolovateľnou časťou internetu, ktorá je neprístupná bežným vyhľadávacím nástrojom ako je Google. Podľa vyšetrovateľov, k dispozícii organizátorov stránky boli údaje viac ako milión užívateľských účtov. Na platforme bolo takmer 5,5 tisíc osôb ako predajcov a viac ako 63 000 kusov tovaru bolo priamo v „predaji“.

Koncom apríla boli zadržaní traja údajní správcovia platforiem, ktorých vek je 22, 29 a 31 rokov. Všetci žijú vo federálnych štátoch na západe Nemecka. Počas pátrania po obžalovaných bolo zistených viac ako 550 tisíc eur v hotovosti, šesťciferných sumách kryptomeny, ako aj drahých áut.

 

Darknet funguje decentralizovane, vstupuje sa do neho špeciálnych prehliadačov ako je Tor, ktoré smerujú šifrované správy na viacerých serveroch, aby zamaskovali umiestnenie používateľa. Užívatelia tak môžu zachovať takmer úplnú anonymitu. Hlavným prostriedkom urovnávania na tmavej strane sú kryptoceny, ktoré tiež zabezpečujú anonymitu strán. V dôsledku toho môže tieňový Internetový priestor existovať takmer autonómne.