Martina Straková nám posiela akvarelové verše

Martina Straková zverejnila svoju prvú básnickú zbierku poézie. Doteraz sa venovala len umeleckému prekladu.  Na fotografii počas stretnutia poetov v Rumunsku, kde v tomto roku vystúpila na Festivale poezie v meste Galati. 

Zbierka nesie názov Pohľadnice z neviditeľných miest. Už názov zbierky hovorí o tom, že poetka má rada nielen verše, ale má zmysel aj pre obraz. Sama sa venuje umeleckej maľbe. Preto každý básnický akvarel  dopĺňa ilustrácia,. Tým vytvárajú organické umelecké dielo, Zbierku ilustrovala skúsená výtvarníčka Lívia Kožušková. Je aj autorkou obalu. Milý čitateľ prečítaj si prvú báseň.

rieka šumov.

do tejto rieky vchádzam až po oči
a tu uzriem
svoje plynutie
šumí
stredmi kruhov
takto duša odplýva
telo opúšťa aby uvoľnila
potenciál steradiánu
elektrický výboj
a tak to býva
keď sa ocitám sama v sebe
sebou len sebou prúdim ako rieka
a moje oči vidia
široké pláne dovidia
až na koniec sveta som všetkým
očami na prúdení hladiny sveta
prúdom
steradiánom v jedinej sekunde
rýchlosti svetla

Úvodná báseň rieka šumov bola v pôvodnej verzii publikovaná v antológii Oír ese rio, v kolumbijskom hlavnom meste Bogota v roku  2017. Rieka šumí a čitateľa ukľudní.

Dúfajme, že Martina Straková pravidelne prinesie zbierky básní, ktoré prinášajú cit pre krásne slovo, ktoré prehlbuje predstavivosť obrazov, s ilustráciami, ktoré spresnia obrazy slov.

Uverejnil používateľ Livia Kozuskova Nedeľa 17. marca 2019

Vydanie publikácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vydalo ju združenie. Ars Poetica. Kniha sa pripravuje do distribúcie. Tento rok vyjde zbierka v ruskom jazyku. Jej vydanie pripravuje vydavateľstvo Arsis Books. Moskovské vydavateľstvo získalo za román Vladimíra Medvedeva Zachchok Ruský Booker, ktorá je najvyšším ocenením literatúry v Ruskej federácie.

Martina Straková študovala kulturológiu na Univerzite Komenského v Bratislava a absolvovala na nej doktoranské štúdium, počas ktorého bola na stáži na  Universität Bielefeld@BielefeldUniversity.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.