MOSKVA – Rusko prišlo o určité príjmy po tom, čo Ukrajina uzavrela svoj plynovod pre ruský plyn.
Ale Moskva už má altern.atívy na prepravu paliva, ktoré ju ochránia pred vážnym ekonomickým úderom. Plánuje rozšíriť export skvapalneného zemného plynu a zároveň posielať plynovod iným kupcom, ako je Čína
Európa nakupuje rekordné objemy LNG z Ruska. Zdroj: Bloomberg.
„Budeme naďalej zvyšovať náš podiel na globálnych trhoch so skvapalneným zemným plynom“ aj napriek sankciám zameraným na zastavenie tohto rastu, povedal Putin počas svojej výročnej tlačovej konferencie 19. decembra 2024
Vyjadril tiež presvedčenie, že ruský plynárenský gigant Gazprom prežije zastavenie prepravy cez Ukrajinu.
Európsky paradox
Európa naďalej nakupuje rekordné množstvá skvapalneného paliva z Ruska, najmä zo závodu Yamal LNG pod vedením Novateku. Napriek výzvam na zákaz takýchto dodávok ich objemy už presiahli to, čo Rusko predávalo cez Ukrajinu pred 1. januárom, keď Kyjev uzavrel päťročnú plynovú cestu cez svoje územie.
Situácia ukazuje, aké ťažké je pre Európu prerušiť vzťahy s Ruskom, ktoré sa za posledné desaťročie posilnilo ako kľúčový dodávateľ surovín pre kontinent. Vojenský konflikt s Ukrajinou, ktorý sa začal vo februári 2022, prinútil Rusko neustále upravovať svoju obchodnú sieť. Prax však ukázala, že keď je jedna trasa na trhy uzavretá, ostatné často zostávajú otvorené. Celkový vývoz skvapalneného zemného plynu z Ruska dosiahol minulý rok rekordnú úroveň, ukazujú údaje o sledovaní lodí. Pred vypuknutím konfliktu Rusko ročne predávalo Európe približne 155 miliárd metrov kubických plynovodného plynu. V roku 2024 krajina vyviezla do regiónu približne 30 miliárd kubických metrov plynu, pričom viac ako polovica objemov išla cez Ukrajinu. Keďže väčšina ruského plynovodu už prestala prúdiť do Európy, zastavenie ukrajinskej linky nebude mať veľký vplyv na ekonomiku, povedala Tatiana Orlová, ekonómka z Oxford Economics.
Malý vlyv
„Európa stále potrebuje plyn a všetky jej snahy vzdať sa ruského plynu neboli úspešné,“ povedala Orlová. “Región pravdepodobne nakúpi viac ruského skvapalneného zemného plynu, aby kompenzoval pokles dovozu zemného plynu z Ruska.” Výpočty Bloombergu ukazujú, že Gazprom v roku 2024 predal plyn cez Ukrajinu v hodnote približne 6 miliárd USD. Väčšina ekonómov a výskumníkov sa však domnieva, že strata tohto predajného kanála by znížila príjmy zodpovedajúce 0,2 – 0,3 % hrubého domáceho produktu, čo bude mať malý vplyv na ekonomiku krajiny. “Čísla sú príliš malé na to, aby spôsobili škody,” uviedol minulý týždeň David Oxley, ekonóm spoločnosti Capital Economics. „Pre porovnanie, Ukrajina stratí približne 0,5 % HDP na províziách, ktoré dostala za tranzit plynu. Slovensko, ktoré je silne závislé na ruskom plyne a zarába aj na tranzitných poplatkoch, príde o 0,3 % HDP.
Alternatívne trasy Dodávky do Číny, ktorá predbehla Európu ako najväčší trh s ruským plynovodom, mali v roku 2024 podľa prognóz dosiahnuť rekordných 31 miliárd metrov kubických. Očakáva sa, že tento rok vzrastú na 38 miliárd kubických metrov, keď plynovod Power of Siberia dosiahne plnú projektovanú kapacitu. Podľa odhadov Sergeja Vakulenka, experta z Carnegie Endowment for International Peace, by to kompenzovalo polovicu objemu strateného pri zastavení tranzitu cez Ukrajinu. Gazprom môže predávať viac cez Turkish Stream, priamy plynovod medzi Ruskom a Tureckom pod Čiernym morom, ktorý tiež pomáha zásobovať niektorých európskych zákazníkov. V roku 2025 môže Gazprom predať 25 miliárd metrov kubických plynu Turecku a 15 miliárd metrov kubických plynu Európe prostredníctvom Tureckého prúdu, domnieva sa Vakulenko. Rusko plánuje presmerovať časť paliva do stredoázijských krajín a bude pracovať na zvýšení kapacity sovietskeho plynovodu z Ruska do Uzbekistanu cez Kazachstan.
Politické hry Z politického hľadiska je otázka plynu pre Kremeľ príležitosťou ukázať, že Rusko sa nestalo vyvrheľom, povedal Sergej Markov, politický konzultant blízky Kremľu. „Pre Moskvu je mimoriadne dôležité, aby bola diplomatická blokáda po druhýkrát prelomená,“ povedal Markov v narážke na prekvapivú návštevu slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve 23. decembra 2024, kde okrem iného diskutoval o plyne. Stal sa druhým európskym lídrom, ktorý navštívil Moskvu od vypuknutia nepriateľských akcií na Ukrajine. V júli navštívil Rusko maďarský premiér Viktor Orbán. Putin minulý mesiac povedal, že Rusko je pripravené dodávať plyn do Európy, ale varoval, že akákoľvek nová dohoda bude pravdepodobne ťažká, a to aj vzhľadom na rastúce ceny v dôsledku nedostatku dodávok, ktorému Európa v súčasnosti čelí. Plány pre plynovodný plyn aj skvapalnený zemný plyn však môžu čeliť iným výzvam. Hoci Rusko plánuje začať vyvážať cez druhý plynovod do Číny o dva roky, rokovania o treťom plynovode sa zastavili pre nezhody o podmienkach.
Perspektívy ruských ambícií
LNG Rusko má za cieľ strojnásobiť svoj vývoz skvapalneného zemného plynu v roku 2035 na 100 miliónov ton z minuloročných 33 miliónov ton, no západné sankcie na všetky kľúčové budúce projekty a flotilu tankerov LNG tento cieľ komplikujú. „Prostredie zemného plynu a LNG sa v Rusku za posledné tri roky dramaticky zmenilo,“ povedal Claudio Steuer, energetický konzultant a pedagóg z IHRDC v Bostone. „Menej ziskové podniky si teraz vyžadujú oveľa viac investícií a úsilia,“ pretože Rusko sa potrebuje spojiť s kupujúcimi, ktorí sú citlivejší na cenu. Sankcie už udusili ambície Ruska v oblasti rastu LNG. Najnovší projekt spoločnosti Novatek, Arctic LNG 2, bol schopný začať s obmedzeným vývozom v minulom roku, ale sankcie uvalené Spojenými štátmi a ich spojencami obmedzili prístup závodu k tankerom triedy ľadu potrebným na plavbu v chladných severných vodách a odradili zahraničných kupcov kúpiť tento plyn. V roku 2025 sa pozornosť sústredí na to, čo sa Donald Trump rozhodne urobiť v súvislosti so sankciami proti Rusku. Obraz zahmlievajú vlastné ambície USA zvýšiť dodávky skvapalneného zemného plynu do Európy. Zákaz manipulácie s nákladom Yamal LNG v európskych prístavoch by tiež mohol skomplikovať logistiku ruských dodávok do Ázie teraz, keď je Severná námorná cesta uzavretá, ale sankcie by v skutočnosti mohli viesť k tomu, že by sa viac týchto dodávok posielalo do samotnej Európy. Pripravil Profinance.ru na základe materiálov Bloomberg