Petro Porošenko súd zmrazil osobný majetok

KYJEV – Pečerský okresný súd v Kyjeve zmrazil všetok majetok vodcu ukrajinskej strany „Európska solidarita“, piateho prezidenta Ukrajiny (2014-2019) Petra Porošenka.

Je obvinený z vlastozrady a napomáhania terorizmu kvôli dodávkam uhlia na Ukrajinu z Donbasu. Porošenkov právnik Igor Golovan označil prípad za politické prenasledovanie exprezidenta a dodal, že obhajoba sa proti rozhodnutiu súdu odvolá.

Pri vyhlásení rozsudku počas pojednávania sudca vymenoval všetok majetok a aktíva piateho prezidenta Ukrajiny, ktoré sú zabavené. Ide najmä o byty patriace Petrovi Porošenkovi vo Vinnici a Kyjeve, usadlosť v Kozine, pozemky, ako aj akcie niekoľkých súkromných spoločností, uvádza Interfax-Ukrajina.

Pripomeňme, že 18. decembra Petro Porošenko opustil krajinu po tom, čo sa mu pokúsili odovzdať predvolanie na výsluch. Následne bolo na bývalého prezidenta predložené podozrenie v prípade vlastizrady a Generálna prokuratúra Ukrajiny požadovala jeho zatknutie. P. Porošenko, ktorý je na služobnej ceste v EÚ, dnes oznámil, že sa 17. januára 2021 vráti na Ukrajinu a zúčastní sa pojednávania na súde.