Päť prekvapení na finančných trhoch v roku 2023

LONDÝN – Akcionári majú za sebou prekvapivo dobrý rok. Analytici a prognostici majú za sebou hrozné obdobie.

Finančné trhy vždy prinášajú prekvapenia. Koniec koncov, aby sa vytvoril konsenzus, ľudia musia podľa toho nakupovať alebo predávať. Pohyb sa už stal; v budúcnosti bude niečo iné. Aj po úprave o nepredvídateľnosť bol rok 2023 pre investorov mimoriadne ťažkým rokom. Začalo to predpoveďami, že vysoké úrokové sadzby v roku 2022 spôsobia recesiu v mnohých krajinách sveta. Tie však – prognózy – nielenže neovplyvnili dynamiku aktív, ale v zásade sa ukázali ako chybné.

Ostatné predpoklady tiež minuli cieľ. Toto sú prekvapenia, ktoré nám trhy poskytli v roku 2023.

Úroky sa zvýšili. Výnosy dlhopisov stúpli ešte viac…

Na začiatku roka sa zdalo, že dôvera vo Federálny rezervný systém sa otriasla. Centrálna banka sprísnila menovú politiku na deväť mesiacov na každom zasadnutí. Predseda Fedu Jerome Powell využil každú príležitosť, aby zdôraznil svoj rozhodný postoj. Trh mu však neveril a veril, že centrálna banka v najbližších mesiacoch zmierni a začne znižovať sadzby. Takto to pokračovalo, až kým sa niečo nezlomilo.

Ukázalo sa, že toto „niečo“ sú americké regionálne banky. Ako prvá v marci 2023 skolabovala banka Silicon Valley. Pokračovaním vo zvyšovaní sadzieb aj počas krízy Fed konečne presvedčil investorov, že jeho zámery sú vážne. Trh akceptoval predpovede úradníkov o tom, kde skončí referenčná sadzba v roku, pričom výnosy dlhodobých štátnych dlhopisov stúpnu ešte vyššie. Desaťročné štátne dlhopisy USA, ktoré v apríli dosiahli minimum 3,2 %, už v októbri prekonali 5 %. To je maximum od roku 2007. Mottom trhu sa stalo „vyššie a dlhšie“. Hugh Pill z Bank of England porovnal budúcu dynamiku sadzieb so Stolovou horou v Kapskom Meste, pričom ju porovnal s trojuholníkovým Matterhornom v Alpách.

Neznáma cesta 

V týždňoch nasledujúcich po komentároch pána Pilla výnosy začali zreteľne klesať podľa obrysov Matterhornu. Ceny dlhopisov rastú, keď výnosy klesajú, takže tí, ktorí si kúpili 10-ročný americký, britský a nemecký vládny dlh, sú teraz asi percentuálny bod pod svojimi maximami – to sú vážne peniaze na dlhopisovom trhu. Radosť rástla, keď štatistiky podnecovali nádeje, že inflácia mizne a centrálne banky možno nebudú musieť byť tak bezohľadné.

Kedysi by sa Powell snažil zmariť tieto nádeje, pretože sa obával, že klesajúce náklady na pôžičky prehrejú ekonomiku a podkopú jeho snahy bojovať proti inflácii. Namiesto toho predseda Fedu prilial olej do ohňa. 13. decembra oznámil, že úradníci už diskutujú o znížení sadzieb, ku ktorému podľa jeho názoru dôjde „veľmi skôr, ako inflácia dosiahne 2-percentný cieľ. Investori na dlhopisovom trhu zvýšili objem.

Ostatné trhy pokrčili plecami pred vyhliadkou na zníženie sadzieb

Len málo vecí ovplyvňuje finančný systém viac ako „bezpečný“ výnos zo štátnych dlhopisov: presakuje do všetkých oblastí, kde sú prítomné náklady na pôžičky. Kolísanie výnosov štátnych dlhopisov počas roka by tak mohlo podkopať ostatné triedy aktív. Ale nie. Zvyšok preukázal neotrasiteľnú stabilitu.

Investori sa obávali, že dlžníci budú mať problémy s plnením svojich záväzkov pre vysoké úrokové sadzby. Napriek tomu po dvoch rokoch takéhoto rastu bola ročná miera nesplácania najrizikovejších „vysoko výnosných“ amerických dlhopisov len 3,8 %, čo je pod jej dlhodobým priemerom 4,5 % a ďaleko od vrcholov dosiahnutých v krízových rokoch, ako bol rok 2009. alebo 2020. Investori teda mali skvelý rok, pričom index Bank of America High Yield Index vrátil 13 %.

Podobná situácia sa vyvinula aj na iných trhoch, ktoré sú údajne citlivé na sadzby. Globálne ceny nehnuteľností začali po krátkom prepade opäť rásť. Zlato zdraželo o 12 %. Dokonca aj Bitcoin, dieťa éry lacných peňazí, sa rozbehol.

Americký akciový trh vďaka umelej inteligencii vzrástol

Americký akciový trh sa nezotavil tak výrazne ako Bitcoin, no nebolo to o nič menej prekvapivé. Index S&P 500, ktorý v roku 2022 klesol o 19 %, sa v priebehu roka 2023 zotavil takmer zo všetkých strát a priblížil sa k svojmu historickému vrcholu.

Dva aspekty tohto oživenia zaskočili mnohých investorov. Po prvé, napriek predchádzajúcim stratám vyzerali americké akcie na začiatku roka draho a potom rástli ešte viac. Ak ich ohodnotíme úrovňou výnosu, ktorá prevyšuje výnos „bezrizikových“ štátnych dlhopisov, potom majú teraz väčšiu hodnotu (a teda prinášajú menší zisk) ako kedykoľvek po boome dot-com.

Po druhé, nadmerné nadšenie – v podstate predpoklad, že akcie sú teraz menej riskantné a rast ziskov istejší – prišiel uprostred šialenstva AI. Americkí tech giganti poskytli leví podiel na zisku a investori veria, že môžu zarobiť na novej technológii. Zisk, ktorý možno dosiahnuť z nových a ešte nekomercializovaných vynálezov, je vo svojej podstate neistý. Napriek tomu sú investori už pripravení na všetky útrapy.

Trh IPO je stále v režime hibernácie

Bohužiaľ, nie každý je optimista. Trh s primárnou verejnou ponukou je stále v smrteľnej bolesti. Dátová spoločnosť Dealogic odhaduje, že spoločnosti, ktoré vstúpia na burzu v roku 2023, získali približne 120 miliárd USD. To je menej ako 170 miliárd USD získaných v roku 2022 a nepatrný zlomok zo 600 miliárd USD získaných v roku 2021. Významným spoločnostiam, ktoré vstúpili na burzu, vrátane vývojára čipov Arm a spoločnosti Instacart na doručovanie potravín, sa nepodarilo oživiť trh.

Neistota týkajúca sa dlhodobých úrokových sadzieb len komplikuje situáciu. Ale inak zostáva nedostatok nových zoznamov záhadou. Volatilita klesla, ekonomické búrky ustúpili a akcioví investori hodili opatrnosť za hlavu. Skutočnosť, že súkromné ​​firmy sa neponáhľajú so vstupom na burzu, môže znamenať, že vidia dôvody na obavy, ktoré sú pred zvyškom trhu skryté. Alebo sa možno len pripravujú na rozruch v roku 2024. Po niekoľkých bezútešných mesiacoch bankári dúfajú v to druhé.

 

(S využitím materiálov týždenníka The Economist)