Panika na finančnom trhu v Moskve, všetko klesá
Včera a dnes kurz rubľa prudko klesol. Bolo to preto, lebo denník Kommersant zverejnil celý text návrhu zákona o ďalších sankciách USA voči Rusku. Podstata sankcií je v tom, že lietadlá firmy Aeroflot nebudú môcť lietať do USA, Ruská federácia nebude môcť dovážať elektronické súčiastky, ktoré sa dajú použiť vo vojenskom priemysle, USA nebudú do Ruska vyvážať nič okrem potravín.
Návrh zákona tiež stanovuje sankcie za účasť na energetických projektoch, navrhuje posúdiť vlastný majetok prezidenta Vladimíra Putina. Vyplýva to zo správy, že Rusko pokračuje vo svojich aktivitách na ovplyvňovanie volieb v USA, robí nové pokusy o útoky hackerov na amerických senátorov, ako aj po tom, čo špeciálne úrady dospeli k záveru, že Rusko sa snažilo zasiahnuť do prezidentských voľby do roku 2016.
Akcie spoločností Aeroflot dnes klesli o 12,2%, Sberbank o 5,8%, VTB (Vneštorgbank) o 7,6%. Na začiatku aukcií na finančnom trhu padol aj rubeľ. To znamená, že dolár prekročil úroveň 66 rubľov po prvýkrát od polovice novembra 2016 a euro sadzba vzrástla nad 77 rubľov po prvýkrát od 16. apríla tohto roka. Situácia na ruskom kapitálovom a finančnom trhu súvisí s tým, že orgány USA pripravujú uloženie nových sankcie proti Rusku kvôli prípadu otrávení na území Veľkej Británie. Nové opatrenia by mali nadobudnúť účinnosť 22. augusta. Internetová stránka ruskej Moscow Exchange (moskovskej burzy) je tu.
Politika USA je protirečivá. Včera keď USA zverejnili návrh zákona o sankciách, americký senátor Rand Paul priviezol list amerického prezidenta Donalda Trumpa prezidentovi Putinovi o tom, že USA chcú spolupracovať s Ruskom.