OECD: umelá inteligencia zdrojom rastu ekonomiky
Umelá inteligencia (Artificial Intelligence – AI) má potenciál zabezpečiť nové zdroje hospodárskeho rastu a to najmä v tých krajinách, ktoré zápasia so starnutím populácie alebo v ekonomikách s vysokou závislosťou na tradičných výrobných postupoch. Zverejnilo to stále zastúpenie Slovenskej republiky pri OECD.
Predstavuje príležitosť premeniť digitálne produkty, poskytnúť intuitívnejšie, inteligentnejšie a efektívnejšie služby a zlepšiť každodenný život všetkých ľudí .
AI (umelá inteligencia) je simulácia procesov ľudskej inteligencie strojmi, najmä počítačovými systémami. Tieto procesy zahŕňajú učenie (získanie informácií a pravidlá používania informácií), zdôvodnenie (pomocou pravidiel na dosiahnutie približných alebo definitívnych záverov) a samoreguláciu. Jednotlivé aplikácie AI zahŕňajú expertné systémy, rozpoznávanie reči a strojové videnie.
V dňoch 24. a 25. septembra 2018 sa na pôde OECD v Paríži stretli experti na AI s cieľom prediskutovať zásady politiky na podporu dôvery v AI. Zásady sa zameriavajú na výzvy a príležitosti, ktoré súvisia s AI, predovšetkým na otázky ako sú správa údajov, ochrana súkromia a digitálna bezpečnosť. Cieľom stretnutia je podporiť inkluzívny hospodársky rast vyplývajúci z inovácie AI prostredníctvom návrhu predvídateľného a stabilného prostredia (na celosvetovej úrovni), ktoré podporuje budovanie dôvery v AI.