OECD / OSN: rast cien potravín sa zatiaľ spomalí
PARÍŽ / NEW YORK – Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) spolu s OSN predpovedali spomalenie rastu cien potravín. Je to spôsobené poklesom dopytu a zvýšením produktivity.
Správa OECD a OSN uviedla, že ceny potravín upravené po inflácii by mohli v najbližších rokoch klesnúť a do roku 2030 by sa mali do veľkej miery nezmeniť, pretože dopyt po obilí a rybách je miernejší a rastie ponuka surovín.
Očakáva sa, že poľnohospodársky dopyt v nasledujúcom desaťročí porastie ročne o 1,2 percenta, o jedno percento menej ako v minulom desaťročí. Objem výroby sa zase môže zvýšiť o 1,4 percenta na úkor rozvojových krajín, ak sa investuje do infraštruktúry, výskumu a rozumného rozdeľovania zdrojov. V Severnej Amerike, západnej Európe a strednej Ázii sa však výroba spomalí kvôli prísnej environmentálnej politike.
Organizácie veria, že výroba sa v krátkodobom horizonte zlepší, keď krajiny zrušia obmedzenia medzinárodného cestovania a viac poľnohospodárskych pracovníkov sa vráti na farmy.
Globálne náklady na potraviny za posledný rok vyskočili na deväťročné maximum. Medzi dôvody patrí kríza spôsobená pandémiou, straty plodín v dôsledku sucha v Južnej Amerike a rekordné nákupy obilia z Číny. Cena raketovo stúpala všetko: od cesta na pizzu po mäso a kávu. Skok v cenách potravín je nebezpečný zvýšením počtu hladujúcich a súčasne vyššou mierou inflácie. Mohlo by to pobádať centrálne banky, aby sprísnili stimulačné opatrenia na zotavenie sa z pandémie.