OECD: Inflácia potravín v priemyselne vyspelých krajinách sa vrátila na úroveň zo začiatku roka 2022

PARÍŽ – Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu sa rozvoj (OECD) sa rast cien v 38 priemyselných krajinách vo februári spomalil na 5,3 % vo februári.

Inflácia potravín v bohatých krajinách klesla na najnižšiu úroveň od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine. Milióny domácností, ktoré zasiahli dva roky rastúce ceny potravín, si môžu vydýchnuť.

Podľa najnovších údajov OECD medziročná miera rastu spotrebiteľských cien potravín v 38 priemyselných krajinách vo februári klesla na 5,3 %, čo je menej ako 6,2 % v januári a výrazne pod maximom 16,2 % dosiahnutým v novembri 2022.

Ceny potravín v roku 2022 prudko vzrástli v dôsledku vyšších nákladov na energie a narušenia dodávateľského reťazca v dôsledku vojenskej akcie na Ukrajine, ako aj väčšieho než očakávaného sucha a porúch súvisiacich s Covidom. Podľa Svetového potravinového programu viedli vysoké ceny k tomu, že v roku 2023 bude rekordných 333 miliónov ľudí čeliť vážnej potravinovej neistote.

“V súvislosti s infláciou cien potravín je to najhoršie za nami,” povedal Carlos Mera, vedúci oddelenia poľnohospodárskych komodít v banke Rabobank. “Ceny poľnohospodárskych komodít od ich vrcholu v novembri 2022 výrazne klesli, čo pôsobí dezinflačne aj na maloobchodnej úrovni.”

Inflácia v rozvojových krajinách zostáva vysoká

Niektoré krajiny stále zápasia s vyššími cenami potravín, než je obvyklé. Marcový nárast indexu FAO bol spôsobený skokovým nárastom cien rastlinných olejov, ako je sója, slnečnica a repka, v dôsledku sezónne nižšej produkcie a neočakávaného zvýšenia dopytu z juhovýchodnej Ázie.

“Celkovo sa inflácia cien potravín v rozvinutých a rozvojových krajinách znižuje, ale vidíme miesta, kde je situácia stále zložitá, najmä v regiónoch, ktoré zaznamenali devalváciu meny alebo sú značne závislé od dovozu,” uviedol Kiran Ahmed, hlavný ekonóm spoločnosti Oxford Economics.

Turecko, člen OECD, zaznamenalo v marci medziročnú infláciu potravín na úrovni 70,4 %, keďže líra voči doláru naďalej oslabovala. Inflácia sa vo februári zrýchlila na ročnú mieru 37,9 % v Nigérii, ktorá sa spolieha na dovoz potravín a nedávno devalvovala svoju menu. V mnohých krajinách, kde je ryža základnou potravinou, došlo aj k trvalému rastu cien, keďže indický zákaz vývozu ryže ovplyvnil dodávky. Podľa MMF vzrástli štandardné ceny ryže vo februári medziročne o 25 % a inflácia cien potravín pokračovala v raste v krajinách, ktoré sú závislé od dovozu ryže z Indie, ako sú Filipíny a Bangladéš, na úrovni 3,4 % a 9,44 %. respektíve v tom istom mesiaci.

Klesajúce veľkoobchodné ceny poľnohospodárskych produktov, najmä obilnín, však naznačujú, že dezinflácia bude vo väčšine krajín v nasledujúcich mesiacoch pokračovať. „V predchádzajúcich obdobiach prudkého rastu cien [poľnohospodárski] výrobcovia trochu pomaly uspokojovali dopyt,“ povedal Steve Wiggins, vedúci pracovník ODI, think-tanku pre globálne záležitosti. “Očakávam, že ceny budú naďalej klesať.” Klesajúce ceny poľnohospodárskych komodít nezabránili celkovému rastu spotrebiteľských cien potravín, keďže komodity tvoria relatívne malú časť maloobchodných nákladov. Napríklad cena chleba závisí aj od ceny práce, marketingu, balenia, energií, distribúcie, ziskových marží a propagácie. Odborníci z Rabobank sa domnievajú, že cena pšenice predstavuje maximálne 10 % z celkových nákladov na chlieb. Ceny za tovar sa na spotrebiteľov prenášajú aj s časovým oneskorením – to znamená, že nižšie ceny poľnohospodárskych produktov sa na cenovkách v obchodoch prejavia až v budúcom roku.

Turecko, členská krajina OECD, zaznamenalo v marci medziročnú infláciu potravín na úrovni 70,4 %, keďže líra naďalej oslabovala voči doláru. V Nigérii, ktorá je závislá od dovozu potravín a nedávno devalvovala svoju menu, sa inflácia vo februári zrýchlila na medziročnú úroveň 37,9 %.

K neustálemu rastu cien dochádzalo aj v mnohých krajinách, kde je ryža základnou potravinou, keďže indický zákaz vývozu ryže ovplyvnil jej dodávky. Podľa MMF štandardné ceny ryže vo februári medziročne vzrástli o 25 %, pričom inflácia cien potravín v krajinách, ktoré sú závislé od dovozu indickej ryže, ako sú Filipíny a Bangladéš, v tom istom mesiaci naďalej rástla o 3,4 %, resp. 9,44 %.

“Dodávateľské reťazce sa úplne normalizovali, ceny plynu klesli na úroveň, ktorá sa v minulosti považovala za normálnejšiu, a obnovil sa vývoz obilia z Ukrajiny cez čiernomorský koridor,” povedal Tomasz Wieladek, ekonóm investičnej spoločnosti T Rowe Price. “Zvrat týchto faktorov naznačuje, že globálna dezinflácia potravín bude pravdepodobne pokračovať.”

Očakáva sa, že OECD sa k údaju o cenách potravín, ktorý je najnižší od októbra 2021, vyjadrí v správe, ktorá bude zverejnená v pondelok.

Z údajov, ktoré v piatok zverejnila Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), vyplýva, že ceny potravín, ako sú obilniny, cukor a mäso, vo všeobecnosti klesli z rekordných hodnôt v roku 2022. Index cien potravín FAO v marci po sedemmesačnom poklese mierne vzrástol na 118,3 bodu. Stále je však o 9,9 bodu nižší ako v marci minulého roka.

Pokles inflácie cien potravín vo februári bol zaznamenaný vo všetkých priemyselných krajinách, pričom podľa najnovších údajov OECD sa inflácia znížila o polovicu alebo takmer o polovicu oproti nedávnym maximám.

V USA dosiahla medziročná inflácia cien potravín vo februári najnižšiu úroveň od mája 2021, a to 2,2 %.Pre porovnanie, v auguste 2022 bola na úrovni 11,4 %. V Spojenom kráľovstve ceny potravín a nealkoholických nápojov v priebehu roka vzrástli o 5 %, čo je najnižšia hodnota od začiatku roka 2022 a výrazne pod 45-ročným maximom 19,2 % zaznamenaným v marci 2023.
Eurostat odhaduje, že medziročné tempo rastu cien potravín a nealkoholických nápojov v eurozóne v marci kleslo na 2,7 %, čo je prvý pokles pod 3 % od novembra 2021.

(S využitím materiálov Financial Times)