OECD: Európa doslova zaplatí za ropné embargo

PARÍŹ / NEW YORK – Cenou ropného embarga uvaleného Európskou úniou voči Ruskej federácii bude spomalenie ekonomického rastu a zrýchlenie inflácie. Nový ekonomický výhľad OECD predpokladá v roku 2023 spomalenie o pol percentuálneho bodu.

Ruská vojenská operácia na Ukrajine má výrazne negatívny vplyv na globálnu ekonomiku a podporuje infláciu, uviedol generálny tajomník OECD Matthias Cormann v rozhovore pre CNN, ktorý komentoval ďalší ekonomický výhľad zverejnený tento týždeň.
Matthias Kormann uviedol, že OECD neočakáva recesiu v Európe v dôsledku vojenských akcií na Ukrajine, ktoré spôsobili prudký nárast cien energií, ale organizácia zrevidovala svoje výpočty, čím výrazne znížila prognózu hospodárskeho rastu, a to aj v Európe.

Nový ekonomický výhľad OECD predpokladá prudké spomalenie globálneho rastu na približne 3 % v tomto roku a 2,8 % v roku 2023. Ide o výrazný pokles oproti údajom, ktoré uvádzala predchádzajúca ekonomická prognóza z decembra minulého roka. OECD vtedy predpovedala, že globálny rast v tomto roku dosiahne 4,46 %.

„Mnohé z najviac zasiahnutých krajín sú tie v Európe, ktoré vojna nepriaznivo zasiahla v dôsledku problémov s dodávkami energie a prílevu utečencov,“ uviedla OECD. „Krajiny po celom svete trpia rastúcimi cenami komodít, ktoré zosilňujú inflačné tlaky a znižujú reálne príjmy a výdavky, čím spomaľujú tempo oživenia,“ komentoval Kormann.

Všetci ekonómovia a medzinárodné organizácie od začiatku ruskej  operácie na Ukrajine koncom februára zrevidovali svoje prognózy hospodárskeho rastu smerom nadol. V apríli Medzinárodný menový fond (MMF) uviedol, že predpovedá spomalenie globálneho rastu zo 6,1 % v roku 2021 na 3,6 % v rokoch 2022 a 2023. To je o 0,8 a 0,2 percentuálneho bodu menej na rok 2022 a 2023, ako sa predpokladalo v januári.

Svetová banka tento týždeň uviedla, že vojenská akcia na Ukrajine zhoršila spomalenie globálnej ekonomiky, ktorá už vstupuje do zdĺhavého obdobia slabého rastu a zvýšenej inflácie, čo následne zvyšuje riziko stagflácie. Svetová banka teraz predpovedá rast globálnej ekonomiky na 2,9 % v roku 2022, čo je výrazne pod úrovňou 4,1 %, ktorú predpovedala v januári.

„Rastúce ceny energií znížia reálne príjmy, zvýšia výrobné náklady, sprísnia finančné podmienky a stanú sa obmedzením makroekonomickej stratégie, najmä v krajinách dovážajúcich energiu,“ uviedla Svetová banka.