Očakávajte viac nesplácania štátnych dlhopisov na rozvíjajúcich sa trhoch, hovorí Standard & Poor’s
LONDÝN – Krajiny, ktoré prechádzajú reštrukturalizáciou, majú nižší rating ako v minulosti a môžu mať problémy s prístupom ku kapitálu.
Hlavný prístav v Colombe na Srí Lanke. Očakáva sa, že nová vláda krajiny čoskoro uzavrie dohodu o ukončení nesplácania dlhopisov v roku 2022 © Reuters
Aj keď globálne úrokové sadzby v súčasnosti klesajú a krajiny ako Zambia a Srí Lanka sa konečne dostali z platobnej neschopnosti, mnohým krajinám zostali obmedzené zdroje na obsluhu dlhov v cudzej mene a obmedzený prístup ku kapitálu.
“V dôsledku vyšších úrovní dlhu a vyšších nákladov na pôžičky v tvrdej mene… vlády budú v nasledujúcich 10 rokoch nesplácať dlh v cudzej mene častejšie ako v minulosti,” uviedla ratingová agentúra vo svojej správe.
Varovanie prichádza v čase, keď sa mnohé krajiny snažia dostať z platobnej neschopnosti, uzatvárať dohody s čoraz rozdielnejšími skupinami veriteľov a získať dostatočné odpustenie dlhu, aby sa vyhli ďalšej dlhovej kríze.
Dlžnícke krajiny vrátane Kene a Pakistanu sa tento rok len tesne vyhli nesplácaniu vďaka novým záchranným programom MMF a ďalším úverom. Stále však nemajú prakticky žiadny prístup na trhy s dlhopismi, aby mohli refinancovať svoje dlhy, vzhľadom na dvojciferné náklady na pôžičky, ktorým čelia mnohé partnerské vlády.
Ghana sa tento mesiac zbavila platobnej neschopnosti dokončením reštrukturalizácie dlhopisov v amerických dolároch, ktorá uvalila na veriteľov odpis o 37 percent. Zambia začiatkom tohto roka ukončila štvorročnú reštrukturalizačnú ságu a očakáva sa, že nová vláda Srí Lanky čoskoro dokončí dohodu o ukončení nesplácania dlhopisov v roku 2022.
Ukrajina tiež dokončila reštrukturalizáciu dlhu vo výške viac ako 20 miliárd dolárov – najväčšiu od Argentíny v roku 2020 – ktorá nahradila pozastavenie platieb, ktoré bolo udelené po roku 2022.
Zambia, Srí Lanka a Ukrajina sa však dohodli na zvýšení platieb za svoje reštrukturalizované dlhopisy, ak splnia ekonomické ciele v nasledujúcich rokoch, čo sťažuje určenie, koľko pomoci budú v konečnom dôsledku potrebovať alebo dostanú.
Podľa Franka Gilla, špecialistu na suverénne dlhopisy EMEA v S&P Global Ratings, ratingy krajín, ktoré prešli reštrukturalizáciou dlhu, sú nižšie ako v minulosti. “To naznačuje možnosť opakovaného zlyhania.”
Miera zlyhania tiež závisí od fiškálnych rozhodnutí krajín a rozsahu, v akom môžu prilákať zahraničný kapitál, ako sú priame zahraničné investície, aby pomohli vyrovnať deficity bežného účtu, dodal Gill. Ale v druhom prípade bolo málo známok veľkého rastu, povedal.
Hoci neexistoval jediný skorý náznak zlyhania štátu, vlády podľa ratingovej agentúry S&P Global Ratings minuli v priemere pätinu svojich príjmov na platby úrokov v roku, ktorý viedol k ukončeniu dlhovej služby.
Medzi krajiny, ktoré budú v budúcom roku čeliť vyšším splátkam dlhu ako rezervy, patria Maledivy, ktoré nedávno dostali záchranný balík od Indie, a Argentína.
Argentínska vláda uviedla, že v budúcom roku dokáže nájsť doláre na splatenie asi 11 miliárd dolárov v zahraničných dlhopisoch, a to aj napriek obmedzenému prístupu na svetové trhy, tlaku na rezervy a hroziacim splátkam úverov MMF.
Minulý mesiac prezident Javier Miley schválil aj dekrét umožňujúci výmenu splatného dlhu za nový dlh za trhové úrokové sadzby bez predchádzajúceho legislatívneho schválenia.
V nasledujúcom desaťročí bude nárast takýchto spätných odkupov a podobných transakcií znamenať, že „povaha nesplácania bude pravdepodobne oveľa nekonvenčnejšia,“ povedala Julia Filocchi, senior analytička suverénnych ratingov v S&P.
“Čoraz častejšie vidíme transakcie spätného odkúpenia, ktoré nemusia vyzerať ako zlyhania,” ale agentúra ich môže klasifikovať ako burzy v núdzi, ak boli vykonané s cieľom vyhnúť sa úplnému zlyhaniu, povedala.
(Pripravené na základe materiálov z The Financial Times)