NYT: FBI chcelo naverbovať ruských podnikateľov

Vo Washingtone, nový škandál Agenti FBI ( Federal Bureau of Investigation – Federálny úrad pre vyšetrovanie alebo Federálny vyšetrovací úrad) sa pokúšali získať od pol tucta ruských oligarchov v blízkosti pána prezidenta Vladimíra Putina. Článok v The New York Times odhaľuje podrobnosti o tom s čím Washington počítala aké metódy použila FBI.

Americkí úradníci veria, že Oleg Deripaska, ruský oligarcha, úzko spätý s Kremľom, bol odôvodnene obvinený z vydierania, úplatkárstva a dokonca aj vraždy. Tiež verili, že by sa z neho mohol stať dobrý zdroj informácií. Od roku 2014 do roku 2016 sa FBI a Ministerstvo spravodlivosti USA sa neúspešne pokúsili premeniť pána Olega Deripasku na informátora. Naznačili mu, že mu môžu pomôcť vyriešiť problémy so získaním víz v USA a nájsť aj schopnosť vyriešiť jeho problémy so zákonom. Na oplátku dúfali, že dostanú informácie o ruskom organizovanom zločine a potom o pomoci, ktorú Rusko údajne poskytlo prezidentovi Trumpovi počas kampane. Povedali bývalí a súčasní americkí predstavitelia, ako aj asistenti pána Deripasku.

Raz agenti FBI sa bez upozornenia objavili v dome pána Deripasku v New Yorku a začal sa ho vypytovať, či Paul Manafort, jeho bývalý obchodný partner, ktorý sa neskôr stal šéfom volebného ústredie pána Trumpa – byť zväzujúim článkom medzi prevolebným štábom a Kremľom.

Podľa amerických činiteľov, pokus zaverbovať pána Deripasku bola súčasťou väčšieho skrytého programu Američanov, ktorého cieľom je zhodnotiť pravdepodobnosť odlaďovania spolupráce s asi pol tucta z najbohatšími Rusmi, ktorí, sú ako pán Deripaska, závislí na ruskom prezidentovi Vladimírovi Putinovi , pomáhajúcemu im zachovať a rozmnožovať ich bohatstvo.

Na tomto programe sa podieľali Bruce G. Ohr, úradník ministerstva spravodlivosti, ktorý sa nedávno stal terčom kritiky zo strany pána prezidenta Donalda Trumpa a Christopher Steel, bývalý britský spravodajský dôstojník, zhromažďujúci dokumentáciu potvrdzujúcu prítomnosť väzieb medzi centrálou predvolebnej kampane Trumpa s Ruskom.

Systematické snahy získať súhlas ruských oligarchov spolupracovať, o čom sa skôr nehovorilo, ale nič z týchto pokusov zrejme nepriniesol žiadne výsledky. A pán Deripaska, ako jeden zdroj povedal oboznámený so situáciou povedal americkým vyšetrovateľom, že nesúhlasil s ich teóriami o ruskom organizovanom zločine a sprisahania vo volebnej centrále Kremľa. Podľa tohto zdroja, pán Deripaska dokonca oznámil Kremeľu o pokusoch Američanov regrutovať ho, píše The NewYork Times a prináša podrobné informácie o viacerých kontaktoch advokátov pána Olega Deripasku a okolnosiach zostavenia zväzku o možných kontaktoch predvolebného štábu Donalda Trumpa s Kremľom. Pripomenieme, že na podnik Olega Deripasku, ktorý vyrába hliník Rusal, USA uvalili sankcie.