Nové materiály o vražde Johna F. Kennedyho

WASHINGTON – Vláda USA odtajnila nové materiály o vražde amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Nájdete ich tu.

Na stránke amerického Národného úradu pre archívy a záznamy sa objavil archív 1491 nových dokumentov súvisiacich s vyšetrovaním atentátu na 35. prezidenta Spojených štátov Johna F. Kennedyho. Ide o informácie, ktorých zverejnenie nevyvolalo námietky zo strany amerických úradov.

John Fitzgerald Kennedy (známy aj ako JFK – * 29. máj 1917, Brookline, Massachusetts – † 22. november 1963, Dallas, Texas) bol americký politik. Od roku 1961 bol 35. prezident Spojených štátov. V roku 1963 ho zavraždili, ako štvrtého amerického prezidenta v histórii.

Poradie zverejňovania materiálov predtým schválil americký prezident Joe Biden. Americké rezorty požiadali o odloženie zverejnenia druhej časti archívu. Jeho odhalenie je plánované do 15. decembra 2022. Hovoríme o ďalších 14-tisíc dokladov. Od roku 1992 zverejnili národné archívy viac ako 250 000 materiálov.

Americké špeciálne služby dlhé roky považovali Oswaldovo spojenie s tajnými službami ZSSR podľa zverejnených archívov za jednu z verzií. V jednom z dokumentov CIA podrobne skúma knihu Roberta Ansona o Oswaldovej ceste do Moskvy, podozrivá bola najmä informácia, že vízum dostal v rekordnom čase a bez prítomnosti na sovietskom veľvyslanectve.

Ďalší dokument hovorí, že takmer dva mesiace pred vraždou komunikoval Lee Oswald so sovietskym konzulom Valerijom Kostikovom v Mexico City. CIA zistila, že 26. septembra 1963 Oswald vstúpil do Mexika, kde sa predstavil ako fotograf žijúci v New Orleans. Na druhý deň požiadal sovietske veľvyslanectvo o vízum na cestu do Odesy. Požiadal aj kubánsku ambasádu – Oswald chcel zrejme získať tranzitné vízum na vstup na Kubu, kde chcel počkať na vydanie víza do ZSSR.

1. októbra 1963 zatelefonoval Oswald konzulovi Kostikovovi o vízum a následne aj sovietskemu vojenskému atašé, ktorý ho opäť presmeroval na konzula. Oswald sa vrátil do Spojených štátov o dva dni neskôr. CIA uvádza, že výsluch zamestnanca kubánskeho veľvyslanectva, ktorý hovoril s Oswaldom, ako aj sledovanie sovietskeho veľvyslanectva a jeho zamestnancov neodhalili nič neobvyklé.

Jeden z materiálov hovorí, že dva dni po smrti Kennedyho istý „poľský vodič“ zo sovietskeho veľvyslanectva v Austrálii telefonoval americkým predstaviteľom a povedal, že sovietske úrady údajne financovali atentátnika na amerického prezidenta. Podľa jeho slov dva týždne predtým odviezol sovietskych diplomatov do Sydney: tam posadili do lietadla Austrálčana Vasyla Two. Keď sa dozvedeia správa o vražde Kennedyho, predstavitelia veľvyslanectva si vraj s radosťou pripili vodkou a povedali: “Dosiahli sme, čo sme chceli.”

CIA potom kontaktovala svojich austrálskych kolegov. Nepodarilo sa nájsť ani samotného „vodiča-Poliaka“, ani auto sovietskeho veľvyslanectva, ktoré by zodpovedalo jeho popisu a malo rovnaké poznávacie značky ako volajúci. Austrálske úrady predpokladali, že volajúci bol „šiši“ – a Američania s nimi súhlasili.