Nové americké clá zasiahnu smartfóny a počítače
WASHINGTON – Trump plánuje zaviesť samostatné clá na elektroniku oslobodenú od všeobecných ciel.
Americký minister obchodu Howard Lutnick v nedeľu povedal, že smartfóny, počítače a niektorá iná elektronika práve vyňatá zo strmých ciel na dovoz z Číny budú v nasledujúcich dvoch mesiacoch čeliť samostatným novým clám.
Lutnickove komentáre v programe ABC „This Week“ signalizujúce hroziace poplatky za kritické technologické produkty predstavujú posledný zvrat v colných plánoch prezidenta Donalda Trumpa, ktorý prevrátil svetový obchodný poriadok a otriasol finančnými trhmi.
V piatok večer Trumpova administratíva udelila colné výnimky pre smartfóny a celý rad ďalších elektronických produktov, čo sa považuje za veľký ústupok pre technologické spoločnosti ako Apple a Dell Technologies, ktoré sa spoliehajú na dovoz z Číny.
Trumpove neustále sa meniace colné rozhodnutia vyvolali obchodnú vojnu s Čínou, čo vyvolalo najväčšie výkyvy na Wall Street od pandémie COVID v roku 2020. Referenčný index Standard & Poor’s 500 klesol od Trumpovho nástupu do úradu 20. januára o viac ako 10 %.
Lutnick povedal, že Trump uvalí „špeciálne cielené clo“ na smartfóny, počítače a ďalšie elektronické produkty o mesiac alebo dva spolu so sektorovými tarifami zameranými na polovodiče a liečivá. Povedal, že nové poplatky budú mimo Trumpových takzvaných recipročných ciel, ktoré tento týždeň zvýšili clá na čínsky dovoz na 125 %.
“Tieto produkty sú vyňaté z recipročných taríf, ale sú zahrnuté do taríf na polovodiče, ktoré pravdepodobne prídu o mesiac alebo dva,” povedal Lutnick pre ABC. Verí, že tieto opatrenia pomôžu presunúť výrobu takéhoto tovaru do Spojených štátov, pričom predpovedá, že tieto poplatky povedú k výrobe týchto produktov v Spojených štátoch. “Sú to položky národnej bezpečnosti, ktoré je potrebné vyrobiť v Amerike.”
Lutnickove komentáre presahujú rámec oficiálneho oznámenia Bieleho domu, že Trump čoskoro začne nové vyšetrovanie národnej bezpečnosti týkajúce sa polovodičov. Môže to viesť k ďalším novým tarifám. Peking v piatok zvýšil svoje vlastné clá na dovoz z USA na 125 %, čo je odvetou za Trumpove clá. Čína v nedeľu uviedla, že posudzuje vplyv výnimiek pre technologické produkty oznámené v piatok neskoro večer.
“Zvonček na krku tigra môže rozviazať iba ten, kto ho uviazal,” uviedlo čínske ministerstvo obchodu.
Miliardárny investor Bill Ackman, ktorý podporoval Trumpovu prezidentskú kampaň, ale kritizoval clá, ho v nedeľu vyzval, aby na tri mesiace pozastavil široké a vysoké recipročné clá na Čínu, ako to urobil pre väčšinu krajín minulý týždeň.
„Ak by prezident Trump pozastavil clá na Čínu na 90 dní a dočasne ich znížil na 10 %, dosiahol by rovnaký cieľ, ktorým je prinútiť americké spoločnosti, aby presunuli svoje dodávateľské reťazce z Číny bez krátkodobého prerušenia a rizika pre tieto podniky, a mal by čas na rokovania s Čínou,“ napísal Ackman v X.
Demokrati kritizujú chaos
Americká senátorka Elizabeth Warrenová, demokratka, kritizovala najnovšiu zmenu Trumpovho colného plánu, ktorá by podľa ekonómov mohla spomaliť ekonomický rast a podporiť infláciu.
“Neexistuje žiadna colná politika, len chaos a korupcia,” povedal Warren v relácii ABC “This Week”.
V oznámení pre prepravcov v piatok večer, americká colná a hraničná ochrana zverejnila zoznam colných kódov vyňatých z dovozných daní. Zahŕňalo 20 kategórií produktov vrátane počítačov, notebookov, diskových jednotiek, polovodičových zariadení, pamäťových čipov a plochých displejov.
V prípade čínskeho dovozu sa technologické vylúčenie vzťahuje len na Trumpove recipročné clá, ktoré tento týždeň dosiahli 125 %. Trumpove predchádzajúce 20-percentné clá na všetok čínsky dovoz, ktoré podľa neho súviseli s fentanylovou krízou, zostávajú v platnosti.
V rozhovore pre NBC „Meet the Press“ obchodný poradca Bieleho domu Peter Navarro povedal, že USA otvorili pozvanie do Číny na rozhovory, ale kritizovali ich väzby na smrtiaci dodávateľský reťazec fentanylu a nezaradili ich do zoznamu siedmich organizácií – Británia, Európska únia, India, Japonsko, Južná Kórea, Indonézia a Izrael – s ktorými podľa neho administratíva rokuje.
“Práve sa zoraďujú pri dverách Jamisona Greera,” povedal Navarro s odkazom na obchodného zástupcu USA.
Greer pre CBS „Face the Nation“ povedal, že zatiaľ neexistujú žiadne plány, aby Trump hovoril s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom o clách a obvinil Čínu, že vytvára obchodné trenice prostredníctvom odvetných ciel.
“Jediný dôvod, prečo sme teraz v tejto pozícii, je ten, že Čína sa rozhodla pre odvetné opatrenia,” povedal.
Ray Dalio, miliardár zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete, povedal pre NBC „Meet the Press“, že sa obáva, že by sa USA mohli v dôsledku ciel dostať do recesie alebo ešte horšie. “Práve teraz sme v bode rozhodnutia a veľmi blízko k recesii,” povedal Dalio v nedeľu. “A obávam sa niečoho horšieho, ako je recesia, ak to nebude dobre zvládnuté.”